Skip to main content
search
0

PL | EN

© Miya Cosmetics

Przesyłka Gratis od 99 zł, w Polsce.
Przesyłka zagraniczna GRATIS w UE od 450 zł.
Uncategorized @pl

Znamiona na twarzy: jak o nie dbać i rozpoznawać zmiany

Znamiona na twarzy: jak o nie dbać i rozpoznawać zmiany

Znamię to potoczne określenie różnego typu oraz pochodzenia zmian skórnych. Wiele z nich występuje na ciele od urodzenia, ale są również takie, które pojawiają się wraz z wiekiem lub są wynikiem działania rozmaitych czynników. Niektóre ze znamion można znacząco rozjaśnić, a nawet całkowicie zniwelować kosmetykami, inne należy usunąć chirurgicznie lub laserowo. Kluczowe jest właściwe ich rozpoznanie.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • co to jest znamię na twarzy,
  • jak wyglądają znamiona,
  • rodzaje znamion na twarzy,
  • jak dbać o znamiona,
  • czy usuwać znamiona na twarzy.

Znamię na twarzy: co to jest i jak wygląda?

Znamieniem potocznie nazywa się niemal każdą zmianę na powierzchni skóry. Niekiedy określane bywają tak pieprzyki, brodawki, plamy pigmentacyjne, a nawet blizny. Bardzo ważne jest, aby zmianę obserwować i w momencie, gdy zacznie powodować jakiekolwiek dolegliwości, np. swędzieć, boleć, powiększać się albo krwawić, natychmiast udać się do lekarza. 

Znamię na twarzy można mieć od urodzenia, np. w formie ciemnej plamki na górnej powiece, przypominającej piega, ale może to również być czerwona plama na całym policzku, powstała po poparzeniu słonecznym. Jest kilka skutecznych metod, dzięki którym usunięcie znamienia jest możliwe. Jeżeli nie chcesz pozbywać się swojego znaku rozpoznawczego, musisz wiedzieć, jak o niego dbać.

Koniecznie wypróbuj: Krem-maskę intensywnie odżywiającą skórę wokół oczu.

Znamiona na twarzy – rodzaje

Znamiona na twarzy to nieprawidłowości w strukturze skóry, które powstają z komórek melanocytowych. Mogą być wrodzone, pojawiające się jeszcze przed narodzeniem lub nabyte, powstające w późniejszym okresie życia. Nie zawsze wymagają usuwania, jednak gdy stwarzają problemy lub wykazują cechy złośliwe, konieczne jest ich usunięcie.

Znamiona na twarzy mogą przyjmować różne formy, takie jak:

  • plamy soczewicowate, 
  • znamiona melanocytowe, 
  • znamię błękitne, 
  • znamię Spitz, tzw. czerniak młodzieńczy,
  • znamię Suttona,
  • znamię Clarka,
  • znamię Beckera.

Ważne jest zwrócenie uwagi na znamiona o nietypowym wyglądzie. Oprócz zmian barwnikowych na twarzy mogą występować również kaszaki, włókniaki, naczyniaki i brodawki. Jednak to znamiona barwnikowe są najbardziej niebezpieczne, zwłaszcza gdy mają nieregularny kształt, swędzą, bolą lub rosną. W takich przypadkach konieczne jest jak najszybsze skonsultowanie się z dermatologiem w celu dalszej diagnostyki i ewentualnego usunięcia znamienia wraz z pobraniem wycinka do badania histopatologicznego, aby wykluczyć czerniaka (złośliwy nowotwór skóry).

Jak dbać o znamiona?

Znamiona na twarzy są problematyczne choćby ze względu na to, że są widoczne. Warto pamiętać, że wymagają one specjalnego traktowania w kwestii pielęgnacji. Barwnikowe zmiany skórne są szczególnie wrażliwe na działanie słońca. Mogą pod jego wpływem ciemnieć, a nawet zmienić się w nowotwór. Dlatego tak ważna jest ochrona przed promieniowaniem UV, które dodatkowo może powodować powstawanie nowych znamion, w szczególności u osób z zaburzeniami pigmentacyjnymi. 

Oprócz ochrony przeciwsłonecznej ważne jest także delikatne oczyszczanie oraz skuteczny demakijaż. W pielęgnacji skóry ze znamionami trzeba uważać na różnego rodzaju gąbeczki, szczoteczki czy nawet płatki kosmetyczne, które mogą zaczepiać lub podrażniać tego typu zmiany. Do peelingu najlepiej wybierać kosmetyki enzymatyczne, np. naturalny peeling enzymatyczny, a nie ze ściernymi drobinkami.

Osoby posiadające znamiona często popełniają błędy związane z pielęgnacją skóry. Jednym z nich jest używanie nieodpowiednich kosmetyków, które nie pasują do typu cery i znacznie pogarszają jej stan. Także próba zakrycia zmiany grubymi warstwami podkładu nie jest najlepszym pomysłem. W rezultacie skóra nie może oddychać, ponieważ jej pory są całkowicie zablokowane. To może prowadzić do powstawania zaskórników i pogorszenia ogólnego stanu skóry. Cienka warstwa dobrze dobranego kolorystycznie korektora będzie znacznie lepszym rozwiązaniem.

Czy usuwać znamiona na twarzy?

Znamiona na twarzy mogą przysparzać różnych trudności, ale czasami są one prawie niezauważalne – wszystko zależy od ich charakteru i rozmiaru. Ludzie decydują się na usuwanie znamion skórnych z twarzy z różnych powodów. Najczęściej są to względy medyczne. 

Chirurgiczne usuwanie znamion jest często stosowane w profilaktyce czerniaka, zwłaszcza w przypadkach, których charakter diagnostycznie nie jest jednoznaczny. Jeśli lekarz nie jest pewien, z jakim rodzaj zmian skórnych ma do czynienia, może zdecydować się na usunięcie chirurgiczne. Tylko takie usuwanie znamion daje możliwość przeprowadzenia badania histopatologicznego. Próbka tkanki pobrana w ten sposób jest nietknięta, co pozwala na dokładne badanie pod mikroskopem i ocenę charakteru zmiany. Biopsja daje jednoznaczną diagnozę. 

Samokontrola skórnych znamion odgrywa kluczową rolę w dbaniu o zdrowie. Ważne jest regularne monitorowanie nowo pojawiających się znamion oraz ocena istniejących. Należy zwracać szczególną uwagę na zmiany w wielkości, kształcie, kolorze i granicach znamion. Jeśli takie się pojawią, konieczne będzie skonsultowanie się z dermatologiem.

Polecamy: Krem odżywiająco-odbudowujący.

Leave a Reply