Złap -50% na wybrane kosmetyki! Sprawdź teraz.

STRONA GŁÓWNA / BLOG / RETINOL ROŚLINNY W KOSMETYKACH - JAKIE MA WŁAŚCIWOŚCI I JAK DZIAŁA?

Retinol roślinny w kosmetykach - jakie ma właściwości i jak działa?


Retinol roślinny w kosmetykach - jakie ma właściwości i jak działa?


Czym właściwie jest retinol roślinny w kosmetykach? Jakie są jego właściwości i działanie? Poznaj odpowiedzi i ciesz się jędrną i wyraźnie odmłodzoną skórą. Z tego artykułu dowiesz się:
  • czym jest retinol roślinny,
  • jakie ma działanie retinol roślinny,
  • retinol a retinol roślinny – czym się różnią,
  • jak ułożyć plan pielęgnacyjny z retinolem roślinnym.

Retinol roślinny – co to jest?

retinol roślinnyNajpopularniejszym retinolem roślinnym jest bakuchiol, czyli związek chemiczny pozyskiwany z roślin, od wieków wykorzystywany w medycynie chińskiej i indyjskiej. Bakuchiol wykazuje działanie niemal identyczne, co klasyczny retinol, jednak jego stosowanie jest bezpieczniejsze. Jeśli więc poszukujesz składnika, który:
  • zmniejszy widoczność zmarszczek,
  • uelastyczni i wygładzi skórę,
  • zniweluje przebarwienia,
  • działa przeciwtrądzikowo i przeciwbakteryjnie,
  • opóźnia procesy starzenia się skóry,
a przy tym praktycznie nie ma przeciwskazań do jego używania, warto przyjrzeć się bliżej naturalnemu retinolowi. W kosmetykach naturalnych często znajdziemy również nieco inną postać retinolu roślinnego, a dokładniej kompleks retinolu roślinnego będący połączeniem składników takich jak bakuchiol + stewia czy lucerna + stewia.

Bakuchiol – jak działa?

  Bakuchiol z uwagi na swoje wielofunkcyjne działanie i bezpieczeństwo stosowanie staje się składnikiem coraz bardziej pożądanym i poszukiwanym w kosmetykach. Retinol roślinny wykazuje działanie:
  • przeciwstarzeniowe – dlatego często wykorzystywany jest w naturalnej pielęgnacji odmładzającej i liftingującej. Bakuchiol chroni skórę przed działaniem wolnych rodników, a co za tym idzie, opóźnia proces starzenia się skóry,
  • złuszczające – delikatnie usuwa martwy naskórek, przez co skóra staje się gładka i promienna,
  • wygładzające i przeciwzmarszczkowe – bakuchiol pobudza komórki odpowiadające za produkcję kolagenu, więc skutecznie ujędrnia skórę, a także zmniejsza widoczność istniejących już zmarszczek,
  • antybakteryjne – hamuje namnażanie się bakterii, które odpowiedzialne są za powstawanie zmian trądzikowych,
  • normalizujące pracę gruczołów łojowych i wydzielanie sebum,
  • rozjaśniające przebarwienia i plamy pigmentacyjne.
 

Retinol a retinol roślinny – różnice

  Retinol zawładnął sercami wielu osób, szczególnie tych, które poszukują skutecznej kuracji anti-aging i liftingującej. Dzięki swoim właściwościom, witamina młodości – bo tak nazywany jest także retinol - świetnie stymuluje komórki do produkcji kolagenu i elastyny, złuszcza martwy naskórek i rozjaśnia przebarwienia. Pochodna witaminy A ceniona jest także w leczeniu trądziku, z uwagi na swoje działanie regulujące wydzielanie sebum oraz spłycanie blizn i śladów potrądzikowych. Mimo wielu benefitów, jakie płyną ze stosowania retinolu, nie będzie to odpowiedni składnik dla wszystkich.

Kiedy nie stosować retinolu?

  Istnieje kilka przeciwskazań, które uniemożliwiają stosowanie pochodnej witaminy A. Są to między innymi:
  • okres ciąży i karmienia piersią
W ciąży używanie retinolu jest zabronione – powstający kwas retinowy może mieć wpływ na rozwój płodu, szczególnie w I trymestrze. Należy zachować również ostrożność podczas okresu karmienia piersią. Warto wtedy skonsultować to z lekarzem.
  • wzmożona ekspozycja na słońce
Retinol ma działanie fotouczulające – oznacza to, że skóra staje niezwykle wrażliwa na promienie słoneczne, co może doprowadzić to powstania silnych przebarwień. Najbezpieczniej jest wprowadzić retinol do pielęgnacji jesienią i zimą oraz stosować wysoką ochronę przeciwsłoneczną.
  • kuracje kwasami i składnikami złuszczającymi, podrażniającymi
Nie należy łączyć retinolu z kwasami i innymi substancjami, które mogą wywoływać podrażnienie skóry, np. z niacynamidem.
  • silne stany zapalne i otwarte rany na skórze
Retinol może dodatkowo podrażniać, dlatego trzeba odczekać aż skóra całkowicie się zagoi.
  • mocno reaktywna, naczyniowa, wrażliwa, skłonna do zaczerwienienia skóra
Jeśli nasza skóra jest wyjątkowo wrażliwa i przesuszona, warto zastosować zamiennik retinolu.   Ponadto, chcąc włączyć retinol do swojej pielęgnacji należy pamiętać, że:
  • konieczne jest zbudowanie tolerancji skóry na retinol – do pielęgnacji trzeba wprowadzać go stopniowo, najpierw 1-2 razy w tygodniu, a później zwiększać częstotliwość stosowania.
  • stężenie retinolu na początek musi być jak najniższe
  • niezbędna jest wysoka ochrona przeciwsłoneczna
  • silne nawilżanie cery to punkt obowiązkowy.

Czym zastąpić retinol?

  Jeśli którekolwiek z przeciwskazań do stosowania klasycznej wersji retinolu nas dotyczy lub, po prostu, wolimy kosmetyki naturalne do pielęgnacji twarzy, idealną alternatywą dla pochodnej witaminy A jest retinol roślinny – czy to w postaci samego bakuchiolu czy połączenia stewii i lucerny lub bakuchiolu i stewii. Retinol naturalny, w odróżnieniu od retinolu klasycznego:
  • nie ma wpływu na rozwój płodu – jest bezpieczny dla kobiet w ciąży i karmiących piersią,
  • nie ma właściwości fotouczulających – może być stosowany również latem,
  • może być łączony z innymi substancjami aktywnymi, np. z kwasami,
  • nie podrażnia skóry, dlatego będzie odpowiedni dla skór wrażliwych, przesuszonych, reaktywnych oraz tych ze stanami zapalnymi,
  • może być od razu wprowadzony do codziennej pielęgnacji, nie trzeba budować tolerancji skóry na ten składnik.

W jakich kosmetykach znajduje się retinol roślinny?

  Retinol roślinny najczęściej znajdziemy w kosmetykach liftingujących, przeznaczonych do cer z oznakami starzenia się, które wymagają uelastycznienia. Jeśli zależy nam na silnej kuracji przeciwzmarszczkowej, warto zastosować całą linię kosmetyków z zawartością retinolu roślinnego w trzech krokach:
  1. Na oczyszczoną skórę nałóż tonik z retinolem roślinnym 2% – możesz to zrobić klasycznie, nakładając produkt na wacik, lub nanieść produkt najpierw na dłoń, a następnie delikatnie wklepać go w twarz.
  2. Sięgnij po liftingujące serum z retinolem roślinnym 2,5% – nałóż kilka kropel i rozprowadź równomiernie po skórze. Serum możesz także nałożyć pod oczy, gdzie skóra jest najcieńsza i wymaga szczególnej pielęgnacji.
  3. Po tym, jak serum się wchłonie domknij pielęgnację kremem liftingującym z podwójnym retinolem roślinnym. Nałóż na skórę twarzy, szyi i dekoltu.

Ostatnie artykuły


Blog dla wszystkich kobiet, które chcą szybko i łatwo wyglądać pięknie i stylowo.

some desc

Podwójne mycie włosów – na czym polega i jakie są efekty?

Mycie włosów to jedna z podstawowych czynności i wydawać by się mogło, że nie powinna stanowić wyzwania. Jednak w ostatnich latach coraz częściej mówi się o technikach mycia włosów i o tym, że większość z nas wcale nie robi tego poprawnie. Dyskusja toczy się między innymi wokół podwójnego mycia włosów – czy w takim razie mycie jednokrotne jest niewystarczające?

some desc

Jestem spóźniona! Stylowy wygląd w kilka minut – jak to zrobić?

some desc

Codzienna pielęgnacja cery – jak gwiazdy dbają o skórę na co dzień?

some desc

Zaganiana mama! Stylowy wygląd w kilka minut – jak to zrobić?

some desc

myWONDERbalm - kosmetyki wegańskie Go Vegan With Miya!

some desc

Pielęgnacja skóry po lecie czyli jak przygotować się do nowego sezonu?

some desc

Esencje czyli aktywna pielęgnacja zamknięta w poręcznej mgiełce

some desc

Jak w 6 min przywrócić blask Twojej skórze?

some desc

Historia miłosna w trzech aktach Akt I - All you need is… MIYA

PRZEJDŹ DO STRONY BLOGA