Skip to main content
search
0

PL | EN

© Miya Cosmetics

Przesyłka Gratis od 99 zł, w Polsce.
Przesyłka zagraniczna GRATIS w UE od 450 zł.
Pielęgnacja ciała

Podrażnienia po goleniu – dlaczego powstają? Co zrobić z podrażnioną skórą po goleniu?

By 11/05/2023No Comments
Podrażnienia po goleniu – dlaczego powstają? Co zrobić z podrażnioną skórą po goleniu?

Podrażnienia po goleniu są dość powszechne, ale istnieją pewne kroki, które możesz podjąć, aby ukoić skórę i zapobiec ich powstawaniu w przyszłości. Przestrzeganie odpowiednich technik golenia oraz stosowanie łagodnych kosmetyków to podstawa.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • dlaczego po goleniu skóra jest podrażniona,
 • jak pozbyć się podrażnień po goleniu,
 • co zrobić, żeby do nich nie dochodziło,
 • co to są truskawkowe nogi – co pomaga na krostki/czerwone kropki po goleniu.

Przyczyny powstawania podrażnień po goleniu

Podrażnienia po goleniu to dość powszechne zjawisko, które może występować u kobiet i mężczyzn. Do ich przyczyn zalicza się:

 • zbyt agresywne golenie – za mocne przyciskanie maszynki do skóry może uszkodzić delikatną warstwę naskórka,
 • stosowanie nieodpowiednich kosmetyków – użycie produktów, które nie są odpowiednie dla danego typu skóry, działające drażniąco, alergizująco lub nadmiernie wysuszająco,
 • za częste golenie – może prowadzić do przesuszenia skóry, jej nadmiernego łuszczenia się i napięcia,
 • mocny zarost – w przypadku bardzo sztywnych i grubych włosków maszynka do golenia może przeskakiwać na skórze, co prowadzi nie tylko do powstania podrażnień, ale również zacięć.

Jak ukoić podrażnioną skórę?

Jeśli Twoja skóra jest podrażniona po goleniu, istnieją pewne kroki, które możesz podjąć, aby ją ukoić i przyspieszyć proces gojenia:

 1. Nałóż na skórę chłodny kompres – zamoczona w zimnej wodzie chusteczka higieniczna, kompres żelowy, gaza lub woreczek napełniony lodem pomogą zmniejszyć zaczerwienienie i złagodzić ból.
 2. Na podrażnionej skórze unikaj stosowania kosmetyków, które mają w składzie alkohol lub kwasy. W przypadku męskiej pielęgnacji twarzy najlepiej zastosować balsam lub krem z kojącymi składnikami.
 3. Nawilżaj skórę – szczególnie sucha skóra po goleniu jest często dodatkowo przesuszona i wymaga nawilżenia. Zastosowanie łagodnego balsamu lub kremu pomoże zregenerować skórę i zapobiegać dalszym podrażnieniom.
 4. Daj skórze czas na regenerację – w przypadku poważniejszych podrażnień warto zrezygnować z golenia przez kilka dni, aby dać skórze czas na regenerację.

Zapobieganie podrażnieniom

Podrażnień po goleniu można uniknąć. Wypróbuj kilka poniższych sposobów, które z pewnością znacznie uprzyjemnią proces depilacji. 

 1. Przygotuj skórę – przed goleniem warto dokładnie ją umyć ciepłą wodą i żelem pod prysznic z olejkiem abisyńskim lub emulsją myjącą, co pomoże zmiękczyć włoski. Można też zastosować żel lub piankę do golenia.
 2. Użyj nowego i sterylnego sprzętu – wybierz maszynkę do golenia, która jest bardzo ostra, najlepiej, aby była nowa. Dzięki temu będzie łatwo przesuwała się po skórze i nie spowoduje zacięć.
 3. Gól w odpowiednim kierunku – golenie zgodnie ze wzrostem włosków zmniejsza ryzyko podrażnień, zacięć i problemów z wrastającymi włoskami oraz okołomieszkowym zapaleniem skóry.
 4. Nie przyciskaj mocno maszynki do golenia – zbyt intensywne naciskanie maszynki na skórę może spowodować podrażnienia, a nawet zacięcia.
 5. Stosuj kosmetyki łagodzące – po goleniu warto użyć łagodnego balsamu lub kremu, które pomogą zregenerować i ukoić skórę. Na delikatną skórę pod pachami znakomity w tej roli będzie naturalny dezodorant w kremie.

W zapobieganiu podrażnieniom po goleniu kluczowa jest odbudowa bariery hydrolipidowej, ponieważ to ona chroni głębsze warstwy skóry przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych oraz wpływa na poczucie komfortu lub dyskomfortu odczuwanego po depilacji. W jej regeneracji kluczowe jest odpowiednie dobranie kosmetyków i systematyczne ich stosowanie. Pamiętaj również, że za każdym razem, gdy golisz nogi, twarz, pachy, okolice bikini czy ręce, bariera ta jest usuwana z powierzchni skóry. Dlatego też tak ważne dla zachowania jędrnej i zdrowej skóry jest nie tylko właściwe i przeprowadzane w sposób higieniczny golenie, ale także dobór kosmetyków tuż po nim.

Co pomoże na czerwone kropki po goleniu? 

Czerwone kropki po goleniu to częsty problem, który może pojawić się zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Po goleniu warto opłukać skórę zimną wodą, niska temperatura pomoże zmniejszyć zaczerwienienie. Pomocne mogą być również chusteczki nasączone preparatem antyseptycznym lub zastosowanie octeniseptu. Koniecznie pamiętaj o tym, aby używać łagodzących kosmetyków, np. kremów lub balsamów z aloesem, cynkiem, pantenolem, alantoiną lub witaminą E. Nigdy nie gól się pod włos, to najszybsza droga do powstawania czerwonych kropek.

Kolejnym sposobem na wspomniany problem jest regularne wykonywanie peelingów, najlepiej 1-2 dni przed goleniem. Pamiętaj jednak, aby nie trzeć skóry zbyt mocno. Na miejsca delikatniejsze, takie jak pachy czy okolice bikini najlepsze będą peelingi enzymatyczne, np. kwasowe.

Podsumowując, aby zniwelować podrażnienia i czerwone kropki po goleniu, warto stosować łagodzące kosmetyki, unikać golenia pod włos i zbytniego nacisku na skórę, a także odpowiednio przygotować skórę do golenia. W przypadku silnych podrażnień lub infekcji należy jak najszybciej skonsultować się z dermatologiem.

 

Przeczytaj więcej:

Jędrna i zdrowa skóra przez cały rok? Pomoże Ci w tym mySHOWERgel
Jak zregenerować zniszczone dłonie? Pielęgnacja dłoni i paznokci z kuracją HAND.lab

Leave a Reply