Skip to main content
search
0

PL | EN

© Miya Cosmetics

Przesyłka Gratis od 99 zł, w Polsce.
Przesyłka zagraniczna GRATIS w UE od 450 zł.
Pielęgnacja twarzy

Odwodniona skóra – charakterystyka, przyczyny, pielęgnacja

By 11/05/2023No Comments
Odwodniona skóra – charakterystyka, przyczyny, pielęgnacja

Odwodniona skóra to taka, która ma niski poziom nawilżenia. Ta sytuacja jest często mylona z suchą skórą. Jednak sucha skóra to wynik braku sebum i skłonności do łuszczenia się, podczas gdy odwodniona skóra ma zbyt mało wilgoci, ale wciąż może być tłusta (produkować sebum w nadmiarze) lub mieszana.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • po czym poznać że skóra jest odwodniona,
  • czego potrzebuje skóra odwodniona,
  • jak skutecznie nawodnić skórę,
  • czym różni się skóra sucha od odwodnionej.

Odwodniona skóra – charakterystyka

Skórę odwodnioną cechują:

  • matowość – odwodniona skóra często wydaje się pozbawiona blasku, ponieważ brak wilgoci sprawia, że wygląda szorstko i sucho,
  • widoczne bruzdy i zmarszczki – brak nawilżenia sprawia, że ​​skóra jest mało elastyczna, co może prowadzić do pojawienia się linii i zmarszczek,
  • swędzenie i pieczenie – to wynik podrażnienia wynikającego z przesuszenia, którego konsekwencją może być nadreaktywność, czyli szczególna podatność na reakcje alergiczne,
  • wysypki skórne – w przypadku ciężkiego odwodnienia skóry mogą wystąpić różnego typu wysypki skórne, w tym nawet egzema,
  • podatność na podrażnienie – skóra odwodniona jest wrażliwa na zaczerwienienia i inne problemy skórne, ponieważ długotrwały brak wilgoci poważnie osłabia jej barierę hydrolipidową,
  • nierówny koloryt i plamy – odwodniona skóra może wydawać się nierównomiernie zabarwiona, ponieważ brak nawilżenia powoduje zaburzenia pigmentacyjne,
  • napięcie, ściągnięcie i ogólny dyskomfort – występują w szczególności po myciu, ale niestety mogą być odczuwalne nawet po zastosowaniu kremu nawilżającego. Dzieje się tak, gdy kosmetyk jest zbyt słaby, ma za lekką i niewystarczająco zasobną w składniki nawilżające formułę.

W przypadku odwodnionej skóry ważne jest, aby stosować odpowiednie produkty pielęgnacyjne, takie jak nawilżające kremy (np. krem nawadniający z elektrolitami, krem intensywnie nawilżający mySKINpro), serum (np. serum nawilżające z potrójnym kwasem hialuronowym Beauty.lab) i toniki, a także unikać długotrwałej ekspozycji na działanie słońca, wiatru, zimna i innych czynników wysuszających. Warto również zadbać o picie wody oraz stosowanie zdrowej i zrównoważonej diety.

Przyczyny odwodnienia skóry

Na odwodnienie skóry wpływ może mieć wiele rozmaitych czynników. Najważniejsze z nich to: suche powietrze, opalanie się, nadużywanie silnych detergentów oraz kosmetyków o działaniu drażniącym i wysuszającym (np. mających w składzie alkohol i parabeny), regularne zdzieranie bariery hydrolipidowej skóry przez zbyt agresywną pielęgnację (np. za częste wykonywanie peelingów). Poza tym należy wymienić również ubogą w składniki odżywcze dietę, nadużywanie alkoholu i nikotyny, brak aktywności fizycznej, niedostateczną ilość przyjmowanych w ciągu dnia płynów, zaburzenia hormonalne, niektóre choroby oraz leki, ciążę, okres menopauzy lub andropauzy. 

W przypadku odwodnionej skóry ważne jest, aby ustalić przyczynę i w miarę możliwości unikać czynników, które mogą pogłębiać ten stan. Regularne i odpowiednie nawilżanie skóry, unikanie za mocnych kosmetyków oraz dieta bogata w wodę i zdrowe tłuszcze mogą pomóc w przywróceniu odpowiedniego poziomu nawilżenia.

Jak pielęgnować odwodnioną skórę

Kuracja nawilżająca dla skóry odwodnionej to działanie wieloetapowe mające na celu przywrócenie jej elastyczności i zdrowia. W tym procesie bardzo ważne jest kilka reguł:

  1. Właściwe dobieraj kosmetyki – odwodniona skóra potrzebuje nawilżenia, a nie natłuszczenia, dlatego w jej pielęgnacji warto stosować przede wszystkim kosmetyki o działaniu nawilżającym, np. zawierające w składzie kwas hialuronowy, glicerynę, kwas mlekowy, pantenol oraz wyciągi z roślin, które pomogą zatrzymać wilgoć w skórze.
  2. Pamiętaj o okluzji – zastosowanie serum z kwasem hialuronowym nie zadziała, jeśli kosmetyk ten nie zostanie przykryty bogatym w oleje kremem. Takie działanie ma na celu ograniczenie TEWL (ang. Transepidermal Water Loss), czyli utraty wody ze skóry w wyniku parowania. 
  3. Wybieraj bardzo łagodne kosmetyki do mycia, najlepiej o formułach olejowych, takie jak emulsje, masła i mleczka.
  4. Unikaj gorącej wody, która może wysuszać skórę oraz zbyt częstego mycia – to z kolei prowadzi do usunięcia z niej bariery hydrolipidowej. Najlepiej myć skórę maksymalnie dwa razy dziennie.
  5. Stosuj kremy z filtrem UV. Ekspozycja na słońce może przyspieszyć procesy starzenia się skóry i prowadzić do jej odwodnienia.

Czym różni się skóra sucha od odwodnionej?

Skóra sucha charakteryzuje się matowym i szorstkim wyglądem. Zazwyczaj się łuszczy, ma sporo zmarszczek, może swędzieć i piec. Jest wrażliwa i podatna na podrażnienia. Nie produkuje wystarczającej ilości sebum.

Z kolei skóra odwodniona charakteryzuje się napięciem i szorstkością, wydaje się matowa i mało elastyczna. Widoczne są na niej drobne linie oraz zmarszczki. Powoduje uczucie ściągnięcia, a nawet mrowienia. Najczęściej wynika to z braku wody w organizmie lub długotrwałego działania niekorzystnych czynników, takich jak wiatr, słońce, klimatyzacja.

Ważne jest, aby zidentyfikować typ skóry i wybierać odpowiednie produkty do pielęgnacji, które pomogą przywrócić nawilżenie. W przypadku skóry suchej należy stosować zarówno natłuszczające, jak i nawilżające kremy i balsamy, a w przypadku skóry odwodnionej produkty nawilżające dostosowane do typu skóry (sucha, tłusta, mieszana).

Odpowiednie nawilżanie skóry nie jest możliwe tylko od zewnątrz. Kluczową rolę w tym procesie mają dieta oraz styl życia. Zanim wyposażysz się w kosmetyczny arsenał do walki z przesuszeniem, najpierw przyjrzyj się swoim nawykom i postaraj się wprowadzić konieczne zmiany.

 

Przeczytaj więcej:

Kremy z filtrem – pytania i odpowiedzi
Czym i jak często myć twarz? Porady jak oczyścić skórę twarzy
Czym jest tonizacja? Dlaczego tonizacja twarzy jest ważna?

Leave a Reply