Skip to main content
search
0

PL | EN

© Miya Cosmetics

Przesyłka Gratis od 99 zł, w Polsce.
Przesyłka zagraniczna GRATIS w UE od 450 zł.
Pielęgnacja twarzy

Sucha skóra – przyczyny, rodzaje i pielęgnacja cery suchej

By 30/01/2023No Comments
Sucha skóra – przyczyny, rodzaje i pielęgnacja cery suchej

Cienka, ściągnięta, napięta, a czasem nawet spierzchnięta i łuszcząca się skóra nosi miano suchej i wymaga delikatnego traktowania. Kluczowe w jej przypadku są kosmetyki o bogatych formułach regenerujących i nawilżających. Celem w pielęgnacji cery suchej jest przywrócenie jej sprężystości, blasku i gładkości.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jaką cera to cera sucha,
  • dlaczego cera jest sucha,
  • jaka pielęgnacja i kosmetyki są dla niej najlepsze.

Cera sucha – czyli jaka?

Sucha cera jest delikatna, cienka, a także szorstka, matowa, napięta i ściągnięta. Jeżeli przesuszenie jest poważne, może dochodzić nawet do swędzenia i nadmiernego łuszczenia się jej warstw rogowych i widoczne są na niej tzw. suche skórki. Sucha skóra jest szczególnie podatna na uszkodzenia i podrażnienia, zarówno mechaniczne (np. przez zbyt mocne pocieranie jej ręcznikiem), jak i chemiczne, będące wynikiem działania substancji zawartych w kosmetykach. 

Po ekspozycji na słońce, wiatr lub mróz jest zaczerwieniona i piecze. Niestety cera sucha jest szczególnie podatna na powstawanie zmarszczek mimicznych wokół ust i oczu oraz zwiotczeń objawiających się utratą owalu twarzy. 

Cera sucha – przyczyny

Głównym powodem nieprzyjemnych dolegliwości, jakie odczuwają osoby posiadające cerę suchą, jest niedobór sebum. Brak optymalnej ilości lipidów przyczynia się do zaburzeń funkcjonowania płaszcza hydrolipidowego skóry, który stanowi jej kluczową ochronę. Konsekwencją tego jest utrata nawilżenia skóry przez bardzo szybkie odparowywanie z niej wody. 

Bardzo rzadko ze skórą suchą człowiek się rodzi. Są to wyjątkowe przypadki uwarunkowane przez czynniki genetyczne. Najczęściej suchą skórę mają osoby o bardzo jasnej karnacji. 

Do powstania problemu suchości cery dochodzi głównie na skutek:

  • działania słońca i innych czynników zewnętrznych, takich jak: zbyt zimne, gorące lub suche powietrze;
  • korzystania z solarium;
  • niewłaściwej pielęgnacji, źle dobranych kosmetyków, zbyt intensywnego oczyszczania;
  • odwodnienia;
  • chorób, w tym: AZS (atopowego zapalenia skóry), łuszczycy, PCOS (zespołu policystycznych jajników), niedoczynności tarczycy, cukrzycy, wrodzonej rybiej łuski, stwardnienia rozsianego oraz różnego typu schorzeń neurologicznych;
  • skutków ubocznych przyjmowanych leków (np. leków odwadniających przyjmowanych na nadciśnienie).

Suchość skóry to też problem, który wzmaga się lub dopiero pojawia w okresie przekwitania oraz podczas ciąży. Również osoby w podeszłym wieku narzekają często na dolegliwości związane z nadmiernym przesuszeniem cery. Niestety jest to naturalny proces, z wiekiem produkcja lipidów znacznie zwalnia i jest ich w skórze coraz mniej, a co za tym idzie, również płaszcz hydrolipidowy ulega znacznemu osłabieniu.

Oczyszczanie i pielęgnacja suchej cery

Skóra sucha wymaga oczyszczania i złuszczania, jednak ze względu na jej strukturę kosmetyki i wykonywane zabiegi muszą być szczególnie delikatne. Demakijaż najlepiej wykonywać produktem na bazie olejku lub czystym olejkiem, przy okazji wykonując relaksujący masaż twarzy. Kolejny etap powinien polegać na zmyciu olejku np. delikatną pianką, masłem, musem lub emulsją. Do oczyszczania twarzy rano wystarczy jeden etap.

Ważne jest, aby nie pocierać skóry płatkami kosmetycznymi, ani akcesoriami do jej mycia, np. silikonowymi czy sonicznymi szczoteczkami lub gąbeczkami. To przyrządy, które wręcz zdzierają płaszcz hydrolipidowy skóry, co w przypadku każdego rodzaju cery jest zbrodnią. Po myciu delikatnie osusz skórę i wklep w nią nawilżający tonik, odczekaj chwilę i zastosuj serum, na koniec nałóż krem, najlepiej taki z filtrem SPF. W sezonie grzewczym postaw na nawilżacze powietrza. Przydadzą się też latem, jeżeli dużo czasu spędzasz w klimatyzowanych pomieszczeniach.

Peelingi rób raz na 1-2 tygodnie, używaj takich o delikatnym działaniu, najlepiej sprawdzą się enzymatyczne. Stosuj olejki nawilżające np. arganowy, serum z kwasem hialuronowym, odżywcze kremy.

W pielęgnacji suchej skóry postaw na maseczki do twarzy. To jeden z lepszych sposobów na zaspokojenie bieżących potrzeb cery. Stosuj je 2-3 razy w tygodniu w sezonie jesienno-zimowym, gdy przesuszone powietrze szczególnie dotkliwe szkodzi Twojej buzi. Wiosną i latem wystarczy, gdy maseczkę zrobisz 1-2 razy w ciągu 7 dni. 

Systematycznie zafunduj sobie domowe SPA! Oczyszczanie, automasaże, nawilżanie, relaksująca kąpiel i maseczka – to wszystko rytuał, który należy się każdej skórze, nie tylko suchej. 

Najlepsze kosmetyki dla suchej skóry

W produktach do cery suchej szukaj składników silnie nawilżających, odżywczych oraz wspierających odbudowę płaszcza hydrolipidowego skóry. Są to m.in.: mocznik, betaina, peptydy, alantoina, kwas hialuronowy, ceramidy, aloes, probiotyki, hydrolaty (m.in. z róży damasceńskiej), ekstrakt z nasion bawełny lub z truskawki, witamina E, wosk pszczeli, wosk z borówki, masło shea, roślinne polisacharydy.

Czego unikać przy skórze suchej? Głównie kosmetyków silnie myjących, zawierających mocne odtłuszczacze i detergenty (przede wszystkim SLS i SLES) oraz tych mających w składzie alkohol denaturowy. Nie używaj produktów matujących.

Podsumowując, kluczowe we właściwej pielęgnacji suchej skóry są: delikatne mycie i złuszczanie, krem do twarzy z filtrem, picie odpowiedniej ilości wody w ciągu dnia, indywidualnie dobrana pielęgnacja i dobre serum nawilżające. 

WSKAZÓWKA: rośliny w pomieszczeniach bardzo skutecznie podnoszą jakość powietrza, nie tylko je czyszcząc, ale też nawilżając.

Leave a Reply