Skip to main content
search
0

PL | EN

© Miya Cosmetics

Przesyłka Gratis od 99 zł, w Polsce.
Przesyłka zagraniczna GRATIS w UE od 450 zł.
Pielęgnacja włosów

Jak wzmocnić i dbać o delikatne, wypadające i cienkie włosy?

By 27/02/2023No Comments
Jak wzmocnić i dbać o delikatne, wypadające i cienkie włosy?

Na cienkie włosy jest rada! Dobrze dobraną pielęgnacją i stylizacyjnymi trikami można dodać czuprynie objętości. Jeżeli problem z cienkimi włosami pojawił się u Ciebie niedawno, koniecznie zbadaj przyczynę osłabienia cebulek. 

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jakie włosy nazywamy cienkimi,
  • dlaczego w ogóle stają są cienkie,
  • jak pielęgnować takie włosy,
  • co szkodzi cienkim włosom.

Cienkie włosy, czyli jakie?

Cienkie włosy to takie, które są po prostu cieńsze od przeciętnie występujących na ludzkiej głowie. Cienkim włosem będzie ten, który od standardowego jest smuklejszy o około 0,05 mm. Ta liczba wydaje się śmiesznie mała, ale gdy pomnożymy ją 150 tysięcy razy (bo tyle średnio włosów mamy na głowie), sytuacja staje się mniej zabawna. Cienkie włosy charakteryzuje również niższa zawartość keratyny, białka, które jest kluczowym składnikiem budulcowym włosa. 

Włos składa się z keratynowych, ułożonych warstwami łusek, których może być od 4 do 12. W cienkich włosach jest ich mniej, w związku z tym cienki włos jest nie tylko cieńszy, ale także bardziej podatny na uszkodzenia spowodowane przesuszeniem, kruszeniem, łamaniem czy wycieraniem.

Dodatkowo włosy ciemne są grubsze od jasnych, jednak jeżeli chodzi o liczbę, to tych w odcieniach blondu i rudości jest statystycznie na głowie znacznie więcej.

Masz problem z rozróżnieniem, czy Twoje włosy są cienkie, czy po prostu rzadkie? Jeżeli po przeczesaniu ich dłonią widać prześwity, oznacza to, że masz przerzedzoną fryzurę. Cienkie włosy często są równocześnie gęste.

Cienkie włosy – przyczyny

Wśród powodów posiadania cienkich włosów wymienia się:

  • geny – grubość włosa to cecha dziedziczona;
  • stosowanie niewłaściwych, źle dobranych kosmetyków;
  • narażanie włosów na szkodliwy wpływ temperatur, głównie skrajnego ciepła (suszenie, stylizacja) i zimna (mróz, klimatyzacja);
  • niedobór witamin i składników odżywczych w diecie.

Włosy stają się coraz cieńsze oraz przerzedzają się w wyniku ciąży, a także z powodu różnego typu schorzeń i chorób, m.in. zespołu policystycznych jajników, menopauzy, andropauzy, cukrzycy, anemii, łuszczycy, przewlekłego stresu, depresji, niedoczynności tarczycy. Przyczyną może być również przyjmowanie niektórych leków, np. przeciwdepresyjnych oraz immunosupresyjnych.

Pielęgnacja delikatnych, cienkich i wypadających włosów

Jak dbać o cienkie włosy? Przede wszystkim należy dobrać dostosowaną do ich potrzeb pielęgnację. Aby to zrobić, nie powinno się opierać na grubości włosa, ale na jego typie. Zrób nasz test i sprawdź, jaki typ włosa posiadasz

Po pierwsze pamiętaj o peelingu skóry głowy. To ważny, a niestety często pomijany etap pielęgnacji. Dobrany do skóry głowy produkt świetnie ją odświeży, odżywi, oczyści i wzmocni włosy. Najlepiej wybrać chemiczny – kwasowy lub enzymatyczny. Unikniesz niepotrzebnego tarcia skóry drobinkami.

Kolejny etap to szampon: jest to kosmetyk, który ma kontakt ze skórą najkrócej, dlatego jest najsłabszym ogniwem pielęgnacji, ale pełni ważną rolę w oczyszczaniu. Bardzo dobry w tej roli będzie Lekki Szampon Odświeżający do włosów. Pamietaj, aby spieniać szampon przed nałożeniem go na skórę głowy.

Odżywka to obowiązek, ale niestety w przypadku cienkich włosów, które często są oklapnięte, ten etap pielęgnacji przysparza najwięcej kłopotów, ponieważ najbardziej przyczynia się do obciążania kosmyków. Jeżeli dobrze dobierzesz kosmetyk do porowatości włosów i zadbasz o równowagę PEH, nie musisz się martwić, że odżywka obciąży fryzurę. Koniecznie wypróbuj Lekką Odżywkę Bez Spłukiwania. Może być też stosowana jako serum do zabezpieczania końcówek oraz krem podkreślający i wydobywający skręt loków.

Z kolei nasza wzmacniająca włosy Bogata Odżywka-Maska 2in1 to ekstra propozycja dla zabieganych. Połączenie dwóch etapów włosingu to dobry pomysł. W przypadku cienkich włosów często chodzi o to, aby optycznie powiększyć fryzurę. Warto wypróbować Pielęgnacyjną mgiełkę nadająca włosom objętość. To bardzo lekki i nie obciążający produkt, który oprócz tego, że wizualnie zagęszcza włosy, to dzięki zawartości wegańskiej keratyny odbija je i usztywnia u nasady oraz intensywnie regeneruje. Wsparciem pielęgnacji włosów cienkich i wypadających będą również takie kosmetyki jak: serum, wcierka, olejek. 

Pamiętaj o systematyczności: peeling skóry głowy rób 2-3 razy w tygodniu, na maskę zdecyduj się 1-2 razy. Po każdym myciu stosuj odżywkę, zabezpieczaj włosy przez ciepłym powietrzem, stosując termoochronę, a także smaruj końcówki olejkiem lub serum. Używaj wcierek i olejuj włosy. Jeżeli będziesz wykonywać wszystkie te zabiegi sumiennie, stosując produkty dobrze dobrane do porowatości włosów, pierwsze rezultaty zauważysz już po 1-2 miesiącach.

Czego nie lubią cienkie i wypadające włosy?

Nawet najlepiej dobrana i prowadzona pielęgnacja nie da zadowalających efektów, jeśli będziesz traktować swoje cienkie włosy nieodpowiednio. Wśród zbrodni przeciwko kosmykom należy wymienić:

  • częste suszenie bardzo gorącym powietrzem, bez użycia termoochrony;
  • stylizację – prostownicą, lokówką;
  • zbyt gwałtowne czesanie, szarpanie;
  • za silne wiązanie i upinanie włosów – zbyt napięte kosmyki bardzo się wtedy kruszą i łamią;
  • używanie za wielu produktów do pielęgnacji;
  • obciążanie włosów kosmetykami do stylizacji;
  • częste farbowanie, rozjaśnianie;
  • źle zbilansowana dieta;
  • stres;
  • palenie papierosów.

Jak widzisz, na ostateczny wygląd fryzury wpływa wiele czynników, więc zanim sięgniesz po kosztowne zabiegi, przyjrzyj się swoim nawykom. Podczas pielęgnacji pamiętaj natomiast o masażu i uważności. Wszystkie zabiegi wykonuj z czułością. Dbaj o siebie świadomie. 

Leave a Reply