STRONA GŁÓWNA / BLOG / RETINOL – NA CO DZIAŁA I JAKIE DAJE EFEKTY? JAK STOSOWAĆ RETINOL ROŚLINNY W KOSMETYKACH?
Retinol – na co działa i jakie daje efekty? Jak stosować retinol roślinny w kosmetykach?
Retinol – na co działa i jakie daje efekty? Jak stosować retinol roślinny w kosmetykach?
Retinol jest bardzo skuteczną w działaniu i wszechstronną substancją, której stosowanie wymaga przestrzegania kilku zasad. O tym, że retinol warto włączyć do pielęgnacji, nie trzeba nikogo przekonywać, jednak zanim zaczniesz z nim przygodę, wyposaż się w niezbędne informacje. Dzięki wiedzy będziesz stosować retinol w sposób prawidłowy, co znacząco wpłynie na oczekiwane rezultaty.Z tego artykułu dowiesz się:
jak działa retinol,
jak stosować retinol,
z czym go nie łączyć,
jakie są środki ostrożności podczas stosowania retinolu,
czym jest bakuchiol.
Jak działa retinol?
Najprościej rzecz ujmując – retinol to najbardziej aktywna z form witaminy A. Badania nad jego skutecznością rozpoczęto już w latach 8
0. XX w., dzięki czemu jego pozytywny wpływ na skórę jest rzetelnie udokumentowany.Retinol jest znakomity do przeprowadzania wszelkich kuracji anti-aging, ponieważ spłyca istniejące zmarszczki i skutecznie opóźnia powstawanie nowych, stymuluje również syntezę kolagenu i elastyny w głębokich warstwach skóry, co znacząco wpływa na jej jędrność i witalność. Ponadto retinol:
silnie regeneruje skórę, poprzez regulację procesów jej odnowy;
złuszcza martwy naskórek;
poprawia mikrokrążenie skóry, dzięki czemu staje się ona świeższa, dotleniona i lepiej przyjmuje składniki odżywcze zawarte w kosmetykach;
reguluje pracę gruczołów łojowych, dlatego jest doskonałym pomocnikiem w kuracjach przeciwtrądzikowych;
wygładza i normalizuje skórę;
widocznie zmniejsza widoczność fotouszkodzeń, najczęściej w postaci przebarwień, zmarszczek i zwiotczenia skóry;
przyspiesza gojenie i łagodzi stany zapalne;
redukuje widoczność porów;
poprawia owal twarzy w wyniku intensywnego ujędrnienia i zagęszczenia skóry.
Jak długo można stosować retinol?
Na retinol należy najpierw zbudować tolerancję. Oznacza to, że konieczne jest zaczynanie od najniższych stężeń: 0,2% lub 0,5% i używanie go tylko przez 1-2 dni w tygodniu przez okres pierwszych 2-3 tygodni. Z czasem częstotliwość i stężenie się zwiększa – wszystko zależy od tego, jak na retinol zareaguje Twoja skóra, czy piecze, czy jest mocno zaczerwieniona lub podrażniona. Objawy te będą sukcesywnie ustępowały. Dokładne instrukcje dotyczące sposobu aplikacji znajdziesz na opakowaniu kosmetyku – przestrzegaj ich bezwzględnie!W związku z tym, że na retinol najpierw musisz zbudować tolerancję, czas jego stosowania jest stosunkowo długi. Najlepszy czas na kurację czystym retinolem to okres jesienno-zimowy, czyli mniej więcej od października do marca. Jest to moment, kiedy intensywność promieni UV docierających do Ziemi jest możliwie najsłabsza. Jednak nawet wtedy należy bezwzględnie pamiętać o ochronie przeciwsłonecznej. Kosmetyki takie jak kremy czy toniki z retinolem możesz stosować tak długo, jak chcesz. Nie ma ograniczeń czasowych dotyczących ich używania, ponieważ zawarte w nich stężenie retinolu oraz towarzystwo intensywnie nawilżających składników sprawiają, że retinol ani nie podrażni, ani nie przesuszy cery nawet podczas dłuższego stosowania. Ważne jednak jest, aby w pielęgnacji na dzień łączyć je z preparatami z wysokimi wartościami SPF.Kosmetyki z retinolem roślinnym z naszej serii: serum liftingujące z retinolem, krem liftingujący z retinolem czy tonik anti-aging z retinolem zawierają roślinną wersję tego składnika – bakuchiol, w związku z czym nie musisz mieć obaw, że Twoja skóra będzie podrażniona. Co więcej, bakuchiol nie ma właściwości fotouczulających.
Ile trzymać retinol na twarzy?
Jeśli nakładasz retinol w czystej postaci, aplikuj go na oczyszczoną i dokładnie osuszoną twarz. To ważne, bo wilgoć może wzmagać ewentualne podrażnienia. Czas pozostawania retinolu na twarzy to najczęściej cała noc. Rano bardzo ważne jest, aby zmyć pozostałości kosmetyku i nałożyć preparaty: nawilżający oraz z wysokim filtrem przeciwsłonecznym – bez względu na porę roku.
Czy po retinolu stosować krem?
To zależy od tego, w jakiej formie aplikujesz retinol na skórę. Wiele serów z tym składnikiem zawiera dodatki substancji nawilżających, np. skwalan. Sera z retinolem to często retinol w olejku. Jeżeli stosujesz retinol w czystej postaci, po aplikacji odczekaj około 30-40 minut do całkowitego wchłonięcia, następnie wklep krem. Najlepszy będzie taki, który intensywnie nawilża i zawiera ceramidy, kwas hialuronowy, witaminę E, pantenol, glicerynę, mocznik, niacynamid oraz wyciągi z ziół, w szczególności z wąkroty azjatyckiej.
Środki ostrożności – z czym nie można łączyć retinolu?
Jeśli już stosujesz serum z retinolem, nie łącz go z innym, równie silnie działającym produktem. Nagromadzenie składników aktywnych może niepotrzebnie uwrażliwić skórę i dać efekt odwrotny od zamierzonego. Ponadto nie zaleca się łączenia retinolu w jednej rutynie pielęgnacyjnej z:
witaminą C;
kwasami;
niacynamidem.
Każdy z powyższych składników jest znakomitym sojusznikiem retinolu w kuracjach anti-aging, jednak bardzo ważne jest, aby nie stosować ich razem. Najlepiej zachować zasadę – retinol na noc, a witamina C i/lub niacynamid na dzień. Z kolei kwasy najlepiej aplikować nocą, w związku z tym można je stosować naprzemiennie z retinolem.
Przeciwwskazania do stosowania retinolu
Retinol wnika w głębokie warstwy skóry, dlatego kuracje nim oraz kosmetykami mającymi go w składzie niezalecane są w przypadku:
ciąży i karmienia piersią;
skóry uszkodzonej, skaleczonej, mocno podrażnionej;
skóry po zabiegach kosmetycznych, np. mikrodermabrazji;
skóry po intensywnej kuracji dermatologicznej, w wyniku której jest ona przesuszona i podrażniona;
prowadzonej aktualnie lub niedawno przebytej kuracji innego typu retinoidami, zarówno w formie doustnej, jak i aplikowanymi na skórę;
długotrwałej ekspozycji na intensywne działanie promieni UV;
jednoczesnego używania kwasów oraz bogatych w nie preparatów.
Cera naczynkowa nie dyskwalifikuje jednoznacznie kuracji retinolem, wszystko zależy od indywidualnych uwarunkowań oraz stopnia nasilenia problemu. W wyniku stosowania retinolu skóra się regeneruje, poprawia swoją strukturę i staje się grubsza, co może znacząco zredukować problem tzw. pajączków.
Retinol roślinny, czyli bakuchiol
Bakuchiol pozyskuje się z roślin Psoralea corylifolia (Babći) i Otholobium pubescens. Od dawna jest znany i ceniony w medycynie chińskiej i indyjskiej za właściwości wspomagające leczenie schorzeń skórnych oraz działanie przeciwzapalne.Pod względem cząsteczkowym nie jest w ogóle podobny do retinolu, ale działa na skórę tak samo, dodatkowo nie powodując działań niepożądanych. Przede wszystkim nie jest wrażliwy na promienie UV, nie podrażnia skóry, ani nie wywołuje alergii. Mogą go również używać kobiety w ciąży i karmiące piersią.
Ostatnie artykuły
Blog dla wszystkich kobiet, które chcą szybko i łatwo wyglądać pięknie i stylowo.
Podwójne mycie włosów – na czym polega i jakie są efekty?
Mycie włosów to jedna z podstawowych czynności i wydawać by się mogło, że nie powinna stanowić wyzwania. Jednak w ostatnich latach coraz częściej mówi się o technikach mycia włosów i o tym, że większość z nas wcale nie robi tego poprawnie. Dyskusja toczy się między innymi wokół podwójnego mycia włosów – czy w takim razie mycie jednokrotne jest niewystarczające?
Jestem spóźniona! Stylowy wygląd w kilka minut – jak to zrobić?
Codzienna pielęgnacja cery – jak gwiazdy dbają o skórę na co dzień?
Zaganiana mama! Stylowy wygląd w kilka minut – jak to zrobić?
myWONDERbalm - kosmetyki wegańskie Go Vegan With Miya!
Pielęgnacja skóry po lecie czyli jak przygotować się do nowego sezonu?
Esencje czyli aktywna pielęgnacja zamknięta w poręcznej mgiełce
Jak w 6 min przywrócić blask Twojej skórze?
Historia miłosna w trzech aktach Akt I - All you need is… MIYA