Skip to main content
search
0

PL | EN

© Miya Cosmetics

Przesyłka Gratis od 99 zł, w Polsce.
Przesyłka zagraniczna GRATIS w UE od 450 zł.
Pielęgnacja twarzy

Jak rozpoznać cerę wrażliwą i jak ją pielęgnować?

By 18/05/2023No Comments
Jak rozpoznać cerę wrażliwą i jak ją pielęgnować?

Czym charakteryzuje się cera wrażliwa? Jak reaguje na kosmetyki i jak ją pielęgnować? Przeczytaj, jakie kosmetyki warto używać, aby uniknąć podrażnień.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • czym charakteryzuje się cera wrażliwa,
  • jak rozpoznać cerę wrażliwą,
  • oczyszczanie cery wrażliwej – jaki kosmetyk wybrać?
  • jak dbać o cerę wrażliwą.

 

Co to znaczy cera wrażliwa?

 

Cera wrażliwa to taka, która z powodu osłabionej, znacznie cieńszej bariery ochronnej jest dużo bardziej podatna na czynniki zewnętrzne. Skóra wrażliwa jest nadreaktywna – oznacza to, że w tym przypadku reakcja skóry na bodźce zewnętrzne jest znacznie ostrzejsza niż w przypadku skóry normalnej i niemal natychmiastowa.

Posiadacze skóry wrażliwej często borykają się z pieczeniem, uczuciem gorąca na skórze, niekiedy swędzeniem, uczuciem ściągnięcia skóry czy łuszczeniem się.

Na reaktywność cery wrażliwej ma wpływ szereg czynników:

  • warunki atmosferyczne – wiatr, ciepło, zimno, nasłonecznienie bądź gwałtowne zmiany temperatury
  • emocje – silny stres, złość
  • poziom hormonów – np. podczas cyklu miesiączkowego.
  • kosmetyki – w szczególności mocne detergenty i substancje zapachowe
  • ostre potrawy i rozgrzewające przyprawy
  • twardość i temperatura wody

Jak rozpoznać skórę wrażliwą?

 

Przede wszystkim musimy pamiętać o tym, że skóra wrażliwa właściwie nie jest głównym typem cery. Nadreaktywność skóry może występować zarówno w przypadku cery suchej, jak i mieszanej lub tłustej – co niegdyś błędnie wykluczano. Nawet jeśli mamy skórę z niedoskonałościami jej dodatkowe zaczerwienienie i np. delikatne nabrzmienie nie musi być związane ze stanami zapalnymi, a może sugerować, że nasza skóra, choć problematyczna, to jest wrażliwa.

Jeśli podejrzewasz, że masz skórę wrażliwą przyjrzyj się jej i określ, czy:

  • jest podatna na zmiany temperatury – klimatyzowane pomieszczenia latem, jesienny wiatr lub słońce łatwo ją podrażniają
  • jest zaczerwieniona, również po użyciu nowego kosmetyku, w szczególności tego silnie perfumowanego
  • staje się napięta, sucha, niekiedy odczuwasz swędzenie
  • stresująca sytuacja lub złość automatycznie są widoczne na Twojej skórze, w postaci np. czerwonych plam.

Zwróć uwagę też na to, jak szybko czynniki wzmagające reaktywność skóry mają na niej swoje odzwierciedlenie. Niekiedy zdarza się, że cera wrażliwa mylona jest z cerą alergiczną – niezwykle ważne jest określenie, kiedy zaczerwienienie czy podrażnienie pojawia się na skórze. Jeśli jest to reakcja natychmiastowa, wtedy mamy do czynienia ze skórą wrażliwą. W przypadku skóry alergicznej, reakcja uczuleniowa może wystąpić nawet do 3 dni.

Pamiętaj również o tym, że sam rumień nie musi świadczyć wcale o posiadaniu skóry wrażliwej. Czerwienienie się skóry to także przypadłość cery naczynkowej. Warto jest więc kompleksowo spojrzeć na cerę i zwrócić uwagę na to, w jakich sytuacjach odczuwamy dyskomfort.

 

Czym myć skórę wrażliwą?

 

Osoby o skórze wrażliwej powinny wybierać do oczyszczania delikatne produkty, które nie będą podrażniały skóry. Nawet jeśli posiadamy skórę wrażliwą, to niezbędne jest dokładne i skuteczne oczyszczanie buzi – kluczem jest dobranie odpowiednich produktów i sposobu oczyszczania.

Jak oczyszczać cerę wrażliwą?

 

W przypadku cery wrażliwej zdecydowanie sprawdzi się dwuetapowe oczyszczanie skóry, jednak lepiej jest wybrać wyeliminować stosowanie płynu micelarnego z wacikami – pocieranie skóry staramy się zredukować do minimum, by dodatkowo jej nie podrażniać i nie powodować zaczerwienienia. Zamiast tego w pierwszym etapie lepiej jest sięgnąć po olejek lub oczyszczająco – pielęgnujące masełko, które dzięki wysokiej zawartości naturalnych maseł i olejów sprawie rozpuści makijaż i filtry przeciwsłoneczne, a przy tym będzie niezwykle delikatne dla wrażliwej skóry. Przechodząc do drugiego etapu oczyszczania wybierz kosmetyk kremowej formule, np. Kremowy żel myjący, który jest bezzapachowy, a jego aksamitna konsystencja delikatnie oczyszcza skórę bez naruszania jej naturalnego pH.

Oprócz dobrania delikatnych produktów, warto też zwrócić uwagę na to, w jaki sposób oczyszczać skórę. Najlepiej wykonać delikatny, dość powolny masaż czystymi dłońmi, a następnie opłukać twarz letnią wodą. By dodatkowo nie podrażniać skóry, koniecznie zrezygnuj z agresywnego pocierania jej ręcznikiem. Lepiej jest delikatnie przykładać bawełniany ręczniczek do twarzy i lekko dociskać, by osuszyć skórę.

Pielęgnacja cery wrażliwej

 

Posiadacze skóry wrażliwej niejednokrotnie zmagają się z doborem odpowiednich produktów do pielęgnacji, które będą skutecznie zwalczały jej niedoskonałości, a przy tym nie podrażniały. Podstawą jest wybór łagodnych kosmetyków, które przede wszystkim nie są mocno perfumowane oraz nie zawierają silnych detergentów, a także są dopasowane do skóry. Codzienna pielęgnacja powinna opierać się na łagodzeniu i otuleniu skóry, która może odczuwać dyskomfort z uwagi na czynniki zewnętrzne.

Po oczyszczaniu koniecznie wybierz tonik, który przywróci skórze naturalne pH. Tonik dla skóry wrażliwej powinien być delikatny o właściwościach kojących. Dobrze sprawdzi się taki o mlecznej konsystencji, jak np. Mleczny tonik łagodzący. By dodatkowo zadbać o skórę i wzmocnić działanie kremu, kolejnym krokiem jest nałożenie serum, a następnie domknięcie pielęgnacji kremem. W pielęgnacji nocnej dobrze jest sięgnąć po krem o nieco bogatszej konsystencji, by wspomóc regenerację skóry. Wybierz Krem kojący, który wzmacnia barierę hydrolipidową skóry.

Zdecydowanym must-have w pielęgnacji cery wrażliwej jest także ochrona przeciwsłoneczna. Codziennie rano nałóż krem z filtrem SPF50+.

Oprócz pielęgnacji codziennej, podstawowej, nie można zapominać także o dodatkowych krokach w pielęgnacyjnej rutynie, jak np. regularnym złuszczaniu naskórka. Zdarza się, że osoby, które zmagają się z reaktywnością skóry pomijają ten krok, by uniknąć pieczenia, zaczerwienienia i innych nieprzyjemnych skutków. Jednak pozbywanie się martwego naskórka jest niezbędne, by wszelkie drogocenne składniki aktywne zawarte w kosmetykach pielęgnacyjnych wnikały w głębsze warstwy naskórka i poprawiały kondycję skóry. Pożądane efekty zapewni nam produkt, który będzie opracowany z myślą o skórze wrażliwej. Zamiast peelingów mechanicznych, sięgnij po peelingi enzymatyczne – brak drobinek ścierających pozwoli na uniknięcie dodatkowych podrażnień. Peeling enzymatyczny z witaminą C oprócz właściwości złuszczających posiada również działanie rozjaśniające i wyrównujące koloryt. Jeśli natomiast zastanawiasz się nad rozpoczęciem przygody z kwasami, cera wrażliwa nie jest przeszkodą. Upewnij się, że preparat zawiera delikatny kwas, np. migdałowy, który będzie działał łagodnie na skórę, jak np. Aktywny koncentrat kwasowy do skóry suchej, wrażliwej.

Przeczytaj więcej:

Kremy z filtrem – pytania i odpowiedzi
Czym i jak często myć twarz? Porady jak oczyścić skórę twarzy
Czym jest tonizacja? Dlaczego tonizacja twarzy jest ważna?

Leave a Reply