Złap -50% na wybrane kosmetyki! Sprawdź teraz.

STRONA GŁÓWNA / BLOG / DLACZEGO WŁOSY SIĘ ELEKTRYZUJĄ ZIMĄ? JAK TEMU ZARADZIĆ?

Dlaczego włosy się elektryzują zimą? Jak temu zaradzić?


Dlaczego włosy się elektryzują zimą? Jak temu zaradzić?


Czemu włosy się elektryzują? Bo są przesuszone i mają kontakt z ubraniami, które wzmagają puszenie. Na szczęście istnieje wiele skutecznych sposobów na to, aby po zdjęciu czapki lub kaptura zimą nie wyglądać jak pompon. W większości przypadków problem tkwi głębiej, a warunki, jakie panują zimą – przesuszone powietrze, częstsze stosowanie suszarek i przykrywanie głowy – dodatkowo tę dokuczliwą przypadłość potęgują.   Z tego artykułu dowiesz się:
  • dlaczego włosy się elektryzują,
  • co zrobić, żeby włosy się nie elektryzowały,
  • jakie kosmetyki są najlepsze na elektryzujące się włosy,
  • jak pozbyć się elektryzowania domowymi sposobami.

Od czego elektryzują się włosy?

Powodów elektryzowania się włosów przede wszystkim należy szukać w fizyce. Dochodzi do niego wskutek nagromadzenia jonów o tej samej wartości, które odpychają się od siebie. Aby tego uniknąć, trzeba doprowadzić do równowagi ładunków na danej powierzchni. W przypadku włosów bardzo istotna jest ich kondycja – im słabsze, cieńsze i bardziej przesuszone, tym wyższe prawdopodobieństwo, że będą się z łatwością unosić i elektryzować, tworząc dookoła głowy aureolę. Włosy elektryzują się także od plastikowych szczotek i grzebieni, gorącego powietrza oraz od tkanin, z których wykonane są czapki szaliki i ubrania – przede wszystkim te, które wkłada się przez głowę. Najbardziej będą się elektryzować materiały wykonane ze sztucznych (poliester, akryl) i szorstkich włókien. A więc tkaniny, z których szyte są szaliki, płaszcze, ciepłe kurtki, grube bluzy, swetry, itp.

Jak można się odelektryzować?

Na szczęście istnieje wiele sposobów zabezpieczających włosy przed elektryzowaniem się oraz niwelujących ten problem. Stosując się do wszystkich zaleceń, z pewnością skutecznie pozbędziesz się nieprzyjemnego puszenia, a dodatkowo kompleksowo zadbasz o włosy i przy okazji je odżywisz. Pamiętaj jednak, że elektryzowania nie można pozbyć się raz na zawsze – to problem, który niestety powraca, ponieważ otacza nas elektryczność.

Kosmetyki na elektryzujące się włosy

Na rynku dostępnych jest mnóstwo preparatów na elektryzujące się włosy o działaniu antyelektrostatycznym, oznaczonych na etykiecie jako „anti-frizz”. Są to głównie spraye do stylizacji, odżywki dwufazowe, pianki, odżywki w sprayu, lakiery do włosów oraz olejki i sera.

5 sposobów na elektryzujące się włosy

  • Po 1. PIELĘGNACJA.
Aby włosy były odporne na elektryzowanie, trzeba przede wszystkim zadbać o ich nawilżenie i zapewnienie im równowagi PEH (balans pomiędzy proteinami, emolientami i humektantami). Dobrze odżywione włosy są odrobinę cięższe, dzięki czemu trudniej „stają dęba”. Jakie składniki wspomagają nawilżenie włosów? Na etykietach szukaj substancji takich jak: gliceryna, aloes, D-panthenol (prowitamina B5), algi, sorbitol, arginina i kwas hialuronowy – są to humektanty, czyli nawilżacze. Z kolei kiełki pszenicy oraz oleje i masła roślinne to proteiny i emolienty, które regenerują osłabione i zniszczone kosmyki. Sam szampon nie wystarczy, ponieważ jest na włosach stosunkowo krótko, dlatego jego działanie niekoniecznie rozwiąże problem z przesuszeniem. Do pielęgnacji suchych włosów trzeba włączyć nawilżające maski. Odżywka na elektryzujące się włosy to taka, która zniweluje przesuszenie, odżywi i dogłębnie nawilży włosy. Po każdym myciu zalecane jest nałożenie na włosy bogatej odżywki-maski do spłukiwania, a raz w tygodniu produktów, które można pozostawić na włosach, np. odżywki w sprayu bez spłukiwania. Innym rozwiązaniem dla bardzo suchych i puszących się włosów jest mycie ich odżywką. To metoda, dzięki której włosy bardzo odwodnione zyskują nawilżenie i odżywienie. Zmocz i odsącz włosy z nadmiaru wody, zamiast szamponu użyj odżywki, zawiń w turban i poczekaj 15 minut. Po tym czasie zacznij masować skórę głowy opuszkami palców do uzyskania piany, następnie spłucz i wysusz włosy tak jak zwykle. Stosowanie tej metody wymaga umycia włosów od czasu do czasu mocnym szamponem, np. raz na 2 tygodnie. Dobrze działa też systematyczne olejowanie włosów, a wcieranie kilku kropel ulubionego olejku w końcówki nie tylko je zabezpieczy przed uszkodzeniami mechanicznymi i rozdwajaniem się, ale pomoże w walce z nierównomiernie rozkładającymi się ładunkami elektrostatycznymi. Pamiętaj, aby dobrać olej do potrzeb Twoich włosów i skalpu. Jeżeli nie przepadasz za olejami, dobrym sposobem na ujarzmienie nie tylko kręconych włosów będzie zastosowanie kremu do loków. To kosmetyk o bogatej konsystencji, który świetnie poradzi sobie z elektryzowaniem. Mycie włosów w bardzo gorącej wodzie powoduje ich puszenie i nabywanie szorstkości – ciepło otwiera łuski włosa. Płukanie ich strumieniem zimnej lub przynajmniej letniej wody na koniec sprawi, że łuski domkną się, a powierzchnia włosa będzie gładka i mniej podatna na puszenie. Pamiętaj: jeżeli na umyte włosy chcesz jeszcze nałożyć maskę, musisz je spłukać najpierw ciepłą (nigdy gorącą!) wodą, dzięki temu włos wspaniale zaabsorbuje wszystkie cenne substancje. Zbyt częste i nadmierne stosowanie szamponów, odżywek i innych produktów do stylizacji bogatych w silikony może wzmagać elektryzowanie się. Nadbudowują one strukturę włosa, przez co staje się on bardziej podatny na niekontrolowane unoszenie się. Raz w tygodniu warto użyć mocnego szamponu, aby wyczyścić dogłębnie włosy z pozostałości produktów do pielęgnacji i stylizacji.
  • Po 2. AKCESORIA
Dobry grzebień, niezawodna szczotka i masażer to podstawa, aby jednak te akcesoria nie sprzyjały elektryzowaniu, powinny być wykonane z drewna. Można też kupić specjalną szczotkę jonizującą. Zbyt intensywne i częste czesanie dodatkowo „ładuje” włosy elektrostatycznie, więc pamiętaj aby robić to z głową. Bardzo ważne jest też regularne czyszczenie szczotek i grzebieni. W ten sposób pozbędziesz się nie tylko brudu i resztek produktów, ale także ładunków elektrostatycznych. Dobrym rozwiązaniem, szczególnie dla długich włosów, jest zakładanie na noc wykonanego z delikatnej tkaniny czepka. To idealny sposób na ochronę włosów przed uszkodzeniami mechanicznymi i tym samym przed ich naelektryzowaniem o poduszkę. Najlepszy będzie czepek jedwabny, tańsze alternatywy to satyna i bawełna. Jeżeli nie chcesz spać w czepku, zadbaj o to, aby poszewka na poduszkę była wykonana z bawełny, lnu, satyny lub jedwabiu.
  • Po 3. STYLIZACJA
Rezygnacja z suszarki, lokówki, prostownicy oraz innych urządzeń wykorzystujących wysokie temperatury to rozwiązanie idealne, ale niestety niekoniecznie możliwe do zrealizowania. Jeżeli nie możesz zrezygnować z tych akcesoriów, to stosuj częściej zimny nawiew i zaopatrz się w urządzenia z funkcją jonizującą. Wysoka temperatura emitowana przez akcesoria do stylizacji włosów to wielka sojuszniczka elektrostatyczności. Jeżeli musisz suszyć włosy suszarką, zawsze zabezpieczaj je kosmetykami chroniącymi przed wysoką temperaturą, które jednocześnie chronią je przed puszeniem i elektryzowaniem się.
  • Po 4. NAWILŻANIE POWIETRZA W DOMU
Elektryzowaniu się sprzyja także wysoka temperatura i suche powietrze. Szczególnie w sezonie grzewczym pamiętaj o tym, aby często wietrzyć mieszkanie i w miarę możliwości dbać o optymalne nawilżenie powietrza. Możesz kupić elektryczny nawilżacz lub zwyczajny i nieporównywalnie tańszy pojemnik na wodę do zawieszenia na kaloryferze. Zdecydowanie najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest wieszanie mokrego ręcznika lub suszenie na nim ubrań. Posiadanie roślin również sprzyja walce z suchością w domu. Zdarza się, że niemal całe mieszkanie się elektryzuje. Przykładowo kanapa, po wstaniu z niej, złowieszczo strzela niebieskimi iskierkami i sprawia, że spodnie niemal przyklejają się do nóg. To sygnał, że w takiej przestrzeni jest ekstremalnie sucho. Do spryskiwania kanap, foteli oraz kocyków można używać specjalnych sprayów antyelektrostatycznych. W sieci możesz natknąć się na sposoby radzenia sobie z elektryzującymi się powierzchniami mebli przy użyciu lakieru do włosów. Niestety takie zabiegi mogą spowodować trudne do usunięcia plamy i zacieki.  
  • Po 5. UBRANIA
Jeżeli dbasz o włosy z należytą starannością i mimo to masz problem z ich elektryzowaniem się, przejrzyj garderobę. Zamień czapkę wykonaną z tworzyw sztucznych na całkowicie naturalną, np. bawełnianą lub wełnianą. To samo zrób w przypadku szalika i swetrów, które nosisz najczęściej. Do prania i płukania tkanin wybieraj płyny o właściwościach jonizujących.

Domowe sposoby na elektryzujące się włosy

Włosy często elektryzują się w kontakcie z ubraniami i czapkami. Przed założeniem swetra, który może zadziałać w ten sposób, przejedź po nim zwilżoną dłonią. Z kolei przed założeniem czapki spryskaj jej wnętrze lakierem do włosów i poczekaj, aż wyschnie. Wystarczy zaledwie odrobina, aby włosy pod nakryciem głowy się nie napuszyły. Lakierem można też spryskiwać szczotkę do włosów bezpośrednio przed jej użyciem. Jeżeli na co dzień nie stosujesz lakieru i nie chcesz nim dodatkowo obciążać włosów do zabiegów w walce z elektryzowaniem, wybierz możliwie jak najbardziej naturalny i delikatny produkt. Płukanka wodą z octem jabłkowym to doskonały i bardzo naturalny sposób na nabłyszczenie, wygładzenie i domknięcie łusek włosa, co ma bezpośredni wpływ na redukcję elektrostatyczności. Połącz 1 łyżkę octu jabłkowego z 1 litrem letniej, a najlepiej zimnej wody i tak przygotowaną miksturą spłucz włosy po myciu, odciśnij, następnie pozostaw do wyschnięcia. Wygładzenie naelektryzowanych włosów metalową łyżką lub wieszakiem może na chwilę pomóc ujarzmić kosmyki. Szybką i skuteczną metodą jest też wygładzenie włosów dłońmi, w które przed chwilą został wtarty krem lub olejek. Fruwające włosy można też ujarzmić nicią dentystyczną. Wystarczy chwycić w obie dłonie kawałek o długości mniej więcej 20 cm i przeciągnąć nim powoli po związanych w niski kucyk włosach. Różnego rodzaju metody oraz kosmetyki na elektryzujące się włosy są skuteczne, jednak nie wyeliminują problemu ostatecznie. Aby zadziałać długofalowo i sprawić, żeby Twoje włosy były zdrowe i piękne, należy dobrać odpowiednią pielęgnację pod kątem ich porowatości oraz kondycji skóry głowy.

Ostatnie artykuły


Blog dla wszystkich kobiet, które chcą szybko i łatwo wyglądać pięknie i stylowo.

some desc

Podwójne mycie włosów – na czym polega i jakie są efekty?

Mycie włosów to jedna z podstawowych czynności i wydawać by się mogło, że nie powinna stanowić wyzwania. Jednak w ostatnich latach coraz częściej mówi się o technikach mycia włosów i o tym, że większość z nas wcale nie robi tego poprawnie. Dyskusja toczy się między innymi wokół podwójnego mycia włosów – czy w takim razie mycie jednokrotne jest niewystarczające?

some desc

Jestem spóźniona! Stylowy wygląd w kilka minut – jak to zrobić?

some desc

Codzienna pielęgnacja cery – jak gwiazdy dbają o skórę na co dzień?

some desc

Zaganiana mama! Stylowy wygląd w kilka minut – jak to zrobić?

some desc

myWONDERbalm - kosmetyki wegańskie Go Vegan With Miya!

some desc

Pielęgnacja skóry po lecie czyli jak przygotować się do nowego sezonu?

some desc

Esencje czyli aktywna pielęgnacja zamknięta w poręcznej mgiełce

some desc

Jak w 6 min przywrócić blask Twojej skórze?

some desc

Historia miłosna w trzech aktach Akt I - All you need is… MIYA

PRZEJDŹ DO STRONY BLOGA