Skip to main content
search
0

PL | EN

© Miya Cosmetics

Przesyłka Gratis od 99 zł, w Polsce.
Przesyłka zagraniczna GRATIS w UE od 450 zł.
Pielęgnacja twarzy

Demakijaż twarzy krok po kroku – etapy i kolejność demakijażu

By 23/02/2023No Comments
Demakijaż twarzy krok po kroku – etapy i kolejność demakijażu

Jak poprawnie wykonać demakijaż twarzy krok po kroku? I dlaczego demakijaż twarzy i oczu jest tak ważny dla Twojej skóry? Poznaj wszystkie sekrety prawidłowego demakijażu i wykorzystaj je w codziennej pielęgnacji. 

Z tego artykułu dowiesz się: 

 • czym jest demakijaż, 
 • jakie są etapy demakijażu,
 • czym wykonać prawidłowy demakijaż. 

Demakijaż – co to jest? 

 

Demakijaż oczu i twarzy naturalnie kojarzy się ze zmywaniem makijażu. Jednak warto spojrzeć na ten krok w pielęgnacji nieco szerzej – jako na staranne oczyszczenie okolicy twarzy, szyi i dekoltu w celu pozbycia się kosmetyków kolorowych, ale nie tylko. Nawet jeśli danego dnia nie stosujemy kosmetyków do makijażu, powinniśmy zadbać o to, by skóra została porządnie umyta. W ten sposób usuniemy wszelkie zanieczyszczenia, które przez cały dzień zgromadziły się na twarzy, takie jak sebum, drobnoustroje oraz pozostałości kosmetyków, jak np. krem z SPF. Demakijaż to pierwszy i najważniejszy krok pielęgnacji twarzy. Przede wszystkim powinien zostać wykonany dokładnie. Tutaj nie zapominajmy o tym, że nasza twarz to nie tylko sama buzia, ale również szyja, dekolt, jak również uszy. Nakładając makijaż lub kosmetyki do pielęgnacji często przeciągamy produkt właśnie na te okolice, a później, podczas zmywania makijażu, zapominamy o nich. 

Dlaczego nie powinnaś pomijać demakijażu? 

 • Pominięcie demakijażu lub jego niedokładne wykonanie sprawia, że kolejne etapy pielęgnacji nie mają sensu 

Dzieje się tak, ponieważ pozostałości kosmetyków kolorowych oraz kosmetyków do pielęgnacji blokują przenikanie substancji aktywnych do skóry. 

 • Pozostawiony na skórze makijaż oraz sebum zatykają pory, a to prowadzi do powstawania wyprysków i wykwitów. 
 • Skóra, która nie jest prawidłowo oczyszczana staje się szara, zmęczona i ziemista. 
 • Brak demakijażu przyspiesza procesy starzenia się skóry – szybciej pojawiają się widoczne zmarszczki. 

demakijaż twarzyJak powinien wyglądać prawidłowy demakijaż? 

 

Przede wszystkim prawidłowy demakijaż to ten wykonywany codziennie – bez wyjątków. I choć mogłoby się wydawać, że ten krok zarezerwowany jest dla wieczornej pielęgnacji, to o oczyszczaniu skóry powinniśmy pamiętać również rano. 

Prawidłowy demakijaż składa się z trzech etapów: 

 • demakijaż
 • mycie
 • tonizacja

Jeśli podczas wieczornej pielęgnacji nie nakładamy dużej ilości kosmetyków, szczególnie o tłustej, ciężkiej konsystencji, to w porannej rutynie możemy pominąć pierwszy krok i przejść od razu do oczyszczania skóry. 

Demakijaż oczu

Wykonując demakijaż oczu należy pamiętać, że ta okolica jest niezwykle delikatna – skóra wokół oczu ma około 0,5mm grubości, co sprawia, że jest niezwykle podatna na mikrouszkodzenia. Nie wykonuj więc mocnych, agresywnych ruchów. Zadbaj również o to, by nasada rzęs została dokładnie oczyszczona z tuszu. Zaschnięta maskara powoduje łamanie się rzęs i osłabia je. 

Demakijaż ust

Nie zapominaj o ustach podczas demakijażu. Nawet jeśli nałożona kilka godzin wcześniej szminka nie jest tak intensywna, jak od razu po nałożeniu, oczyść dokładnie usta. 

Demakijaż twarzy

Demakijaż twarzy najlepiej wykonywać dwuetapowo. Najpierw usunąć tzw. pierwszą warstwę, czyli widoczne na skórze kosmetyki kolorowe, jak podkład, bronzer, róż i rozświetlacz, a następnie oczyścić dokładnie to, czego gołym okiem nie widać – na przykład pozostałości kosmetyków, które wniknęły w pory. 

Mycie

Po tym, jak oczyścimy wszystkie partie twarzy z makijażu, warto przejść do mycia właściwego. Po pierwsze po to, by mieć pewność, że skóra jest dogłębnie oczyszczona i nie ma na niej nic, co mogłoby blokować wchłanianie się składników aktywnych zawartych w kosmetykach oraz po to, by zmyć również pozostałości produktów wykorzystanych w pierwszym, wstępnym demakijażu oczu i twarzy. 

Tonizacja

To ta chwila, kiedy Twoja skóra potrzebuje ukojenia po prawidłowym oczyszczaniu. Tonik przywraca skórze naturalne pH, co sprawia, że skóra jest uspokojona i gotowa na kolejne kroki pielęgnacji. 

 

Jakie kosmetyki do demakijażu wybrać? 

 

Zanim przejdziemy do wyboru konkretnego rodzaju produktu, szczególnie kiedy mamy cerę wrażliwą, skłonną do alergii, warto zapoznać się z asortymentem naturalnych kosmetyków do demakijażu, które są bardziej delikatne, a ryzyko wystąpienia podrażnień jest mniejsze. 

Wachlarz produktów do demakijażu jest niezwykle bogaty i choć dotychczasowym królem był płyn micelarny, to dobrym wyborem będzie poznanie nowinek kosmetycznych rekomendowanych przez kosmetologów. 

Niekwestionowaną popularność w ostatnim czasie zdobył demakijaż dwuetapowy. To nic innego, jak zastosowanie dwóch różnych produktów w dwóch krokach, by skóra była dokładnie oczyszczona. Najbardziej klasycznym połączeniem jest zastosowanie płynu micelarnego, a następnie żelu do mycia twarzy. Najpierw pierwszą, tę widoczną warstwę makijażu, zmywamy przy użyciu nasączonego produktem wacika kosmetycznego – najlepiej by był to kosmetyk delikatny, na przykład nawilżająca esencja micelarna, który nie podrażni nam okolic oczu. Następnie przechodzimy do drugiego etapu, czyli żelu oczyszczającego. 

Choć znajdą się fani klasyki, to jednak jest jeszcze inna metoda, którą pokochały tysiące osób, a kosmetolodzy rozpisują się na temat jej zalet – mowa tu o połączeniu olejku do demakijażu i żelu oczyszczającego. 

Jakie są zalety tego duetu? 

 • Olejki do demakijażu są niezwykle delikatne, nie szczypią w oczy, dokładnie rozpuszczają makijaż oczu, ust i twarzy. 
 • Stosując olejek nie używamy wacików. Pozwala to wyeliminować tarcie skóry i ewentualne podrażnienia. Formuła olejku jest jedwabista, co sprawia, że wmasowując go w skórę za pomocą dłoni delikatnie przesuwamy po jej powierzchni, nie naciągając jej. 
 • Olejki zazwyczaj dużo lepiej i szybciej radzą sobie z mocnym makijażem oraz filtrami SPF.  
 • Olejek do demakijażu śmiało można stosować pod prysznicem, co pozwala zaoszczędzić czas. 

Kluczem jest jednak wybranie olejku, który nie będzie zapychał skóry oraz będzie posiadał emulgator, który sprawia, że olejek zmywa się w kontakcie z ciepłą wodą. 

Drugim etapem jest użycie żelu oczyszczającego, by mieć pewność, że na skórze nie ma żadnych pozostałości. Jako że jest to drugi etap oczyszczania, to warto jest sięgnąć po produkt, który będzie delikatny i nie będzie powodował uczucia ściągnięcia skóry, jak na przykład naturalny żel oczyszczający

Niezwykle ważne jest domknięcie rytuału oczyszczania tonikiem, który wyrówna pH skóry. Najlepiej zdecydować się na tonik nawilżający, który już na tym etapie zadba o odpowiedni poziom nawilżenia skóry. 

Tak oczyszczona skóra jest gotowa na kolejne etapy pielęgnacji. 

Leave a Reply