Skip to main content
search
0

PL | EN

© Miya Cosmetics

Przesyłka Gratis od 99 zł, w Polsce.
Przesyłka zagraniczna GRATIS w UE od 450 zł.
Pielęgnacja twarzy

Czym są zaskórniki i co jest ich przyczyną? Poznaj metody walki z zaskórnikami

By 27/02/2023No Comments
Czym są zaskórniki i co jest ich przyczyną? Poznaj metody walki z zaskórnikami

Zaskórniki, potocznie nazywane wągrami, powstają, gdy sebum zatyka ujścia gruczołów łojowych. Jest to przypadłość nie tylko osób ze skórą tłustą i trądzikową. Na powstawanie zaskórników wpływa wiele różnych czynników, m.in. źle dobrana pielęgnacja, stres, dieta oparta na wysoko przetworzonych produktach. 

Z tego tekstu dowiesz się:

  • co to są zaskórniki,
  • jakie są ich rodzaje,
  • co jest przyczyną powstawania zaskórników,
  • jak im zapobiegać.

Co to są zaskórniki?

Zaskórniki tworzą się w miejscach, gdzie gruczołów wydzielających sebum jest najwięcej, czyli: na nosie, brodzie, wokół ust i na czole, głównie między oczami. Niestety wągry mogą pojawić się również na klatce piersiowej i plecach. 

Sebum to substancja odżywczo-ochronna, produkowana przez skórę: jeżeli jest jej za dużo i nie jest efektywnie usuwana, może dochodzić do zatykania porów, co w konsekwencji powoduje powstawanie wągrów. Nadprodukcja łoju może wynikać nie tylko z typu skóry czy odziedziczonych predyspozycji, ale również być rezultatem zaburzeń hormonalnych oraz przewlekłego stresu.

Mechanizm powstawania zaskórnika polega na tym, że w porze zbiera się masa rogowo-łojowa, która szybko zostaje przyblokowana (powstaje czop) przez złuszczającą się, martwą warstwę naskórka. Komórki skóry są cały czas zastępowane przez nowe poprzez wypychanie obumarłych na powierzchnię. Proces pełnej odnowy wierzchnich warstw skóry trwa średnio 28 dni.

Jakie są rodzaje zaskórników?

Czarne kropki na nosie czy brodzie to zaskórniki otwarte. Angielska nazwa black heads doskonale określa ich wygląd. Czarną główkę wągra tworzy keratyna, która w kontakcie z powietrzem ulega utlenieniu i ściemnieniu. Z kolei zaskórniki zamknięte to wyczuwalne pod palcem nierówności lub widoczne pod kątem maleńkie białe kropki. 

Czym się różnią wągry od zaskórników? Wągrami potocznie nazywamy zaskórniki otwarte.

Co powoduje zaskórniki?

Niestety przyczyn powstawania zaskórników jest wiele. Zaliczają się do nich przede wszystkim:

– błędy lub zaniechania pielęgnacyjne: 

  • niedokładne oczyszczanie skóry, niezmywanie makijażu na noc, pielęgnacja niedostosowana do rodzaju i potrzeb skóry;
  • zbyt intensywne, a niekiedy agresywne oczyszczanie twarzy, za częste wykonywanie peelingów;
  • stosowanie akcesoriów do mycia twarzy, np. gąbeczek lub silikonowych szczoteczek, które zdzierają barierę hydrolipidową i mogą przyczyniać się do roznoszenia bakterii po całej buzi;
  • używanie kosmetyków nadmiernie wysuszających skórę. Osoby o skórze tłustej często stosują kosmetyki matujące, które z reguły mają w składzie alkohol, a ten z kolei silnie wysusza i drażni, wskutek czego skóra broni się nadprodukcją sebum.

– zaburzenia hormonalne:

  • spowodowane chorobami, np. niedoczynnością tarczycy, zespołem policystycznych jajników;
  • wywołane stresem. Jego wysoki poziom wzmaga wydzielanie kortyzolu, który pobudza gruczoły łojowe do zwiększonej produkcji sebum.

– dieta uboga w składniki odżywcze, oparta na produktach wysokoprzetworzonych, które nasilają łojotok i stany zapalne.

Na powstawanie zaskórników bardziej narażone są osoby, których cera jest tłusta lub mieszana. Ta przypadłość znacznie rzadziej pojawia się w przypadku skór normalnych, suchych i wrażliwych.

Jak skutecznie pozbyć się zaskórników?

Określ typ swojej skóry i dobierz pod jego kątem wszystkie elementy pielęgnacji. Unikaj substancji komedogennych, czyli takich, które sprzyjają zatykaniu porów i powstawaniu zaskórników. Składniki zaskórnikotwórcze to m.in.: olej kokosowy, masło kokosowe, olej rycynowy, lanolina, aceton, związki powierzchniowo-czynne (np. Sodium Laureth Sulfate, Sodium Lauryl Sulfate) oraz pigmenty i parabeny.

Postaw na produkty zawierające substancje przyspieszające złuszczanie zrogowaciałej warstwy naskórka, takie jak: kwas glikolowy, betaina, kwas salicylowy, retinol, bakuchiol, witamina C, papaina, bromelaina.

Zaskórników trudno się pozbyć raz na zawsze, to problem, który niestety ma tendencje do nawracania. Jednak na szczęście odpowiednią pielęgnacją można go znacząco ograniczyć. Kluczowe jest zatroszczenie się o równowagę bariery hydrolipidowej skóry, co ma kluczowy wpływ na oczyszczanie się skóry z zatykających pory mas rogowo-łojowych. 

Bardzo ważne jest właściwe oczyszczanie – pamiętaj, żeby myć buzię zarówno rano, jak i wieczorem. Wybierz delikatny kosmetyk myjący. Unikaj w codziennym stosowaniu żeli z drobinkami peeliengującymi. Wieczorna rutyna powinna być bardziej złożona, szczególnie jeśli nosisz makijaż. Tonizuj skórę, aby przywrócić jej naturalne pH – świetny do tego będzie rozświetlający tonik z kwasem glikolowym, który z pięknym efektem zmniejsza widoczność porów, wygładza i złuszcza skórę. Stosuj serum – to skoncentrowana moc składników aktywnych, które rewelacyjnie wspierają walkę z różnego typu problemami. Koniecznie wypróbuj nasze serum z prebiotykami, które wspiera odbudowę naturalnego mikrobiomu skóry.  

1-2 razy w tygodniu rób naturalny peeling enzymatyczny. Pamiętaj, aby nie przesadzać z częstotliwością tego zabiegu. Im częściej będziesz robić peeling, tym większe prawdopodobieństwo, że problemy skórne albo się pojawią, jeśli jeszcze ich nie masz, albo te, które są, znacznie się nasilą.  

Rola maseczek w pielęgnacji skóry jest nieoceniona. Koniecznie sięgaj po takie, które będą rozpuszczały martwy naskórek, zmniejszały widoczność porów, wygładzały strukturę i redukowały niedoskonałości. Przykładem jest tutaj 5-minutowa maseczka oczyszczającą z kwasem azelainowym i złuszczająca maska z kwasami. Działaj systematycznie, kompleksowo i nie panikuj , a zaskórniki przestaną uprzykrzać Ci codzienność.

Leave a Reply