Skip to main content
search
0

PL | EN

© Miya Cosmetics

Przesyłka Gratis od 99 zł, w Polsce.
Przesyłka zagraniczna GRATIS w UE od 450 zł.
Pielęgnacja twarzy

Co to jest serum? Jak działa i kiedy je stosować?

By 03/01/2023No Comments
Co to jest serum? Jak działa i kiedy je stosować?

Serum to ratunek dla odwodnionej cery, doskonały specyfik na przebarwienia, niezastąpiony preparat w walce z wczesnymi oznakami starzenia się skóry. Jest ono bogate w silnie skoncentrowane składniki aktywne, które znakomicie poradzą sobie z danym problemem. Niacynamid zwęża pory i reguluje produkcję sebum, witamina C odświeża i rozjaśnia cerę, retinol wygładza płytkie zmarszczki i pobudza skórę do produkcji kolagenu. 

Na niemal każdy problem skóry istnieje serum, więc warto korzystać z dobrodziejstw tego preparatu. Ważne jednak, aby robić to właściwie i nie przesadzać z nadmiarem, nie stosować jednocześnie kilku serów, ponieważ niektóre składniki aktywne mogą wchodzić w szkodliwe dla skóry interakcje.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • czym jest serum i jakie są jego rodzaje,
  • jak używać tego preparatu,
  • po co go stosować;

Co to jest serum?

Wynaleziony przez Francuzów specyfik posiada wysokie stężenie składników aktywnych, najczęściej jednego lub dwóch, działających na konkretny problem. Dzięki temu serum działa intensywnie i dobierane jest do konkretnych potrzeb skóry. Serum można porównać do sanatorium. To wzmacniająco-odbudowująca kuracja dla skóry po większym wysiłku lub kontuzji. Może być wykorzystywane np. w sezonie jesienno-zimowym, po utracie wagi, zabiegu medycyny estetycznej, leczeniu dermatologicznym. 

Serum do twarzy może być stosowane również na inne części ciała, m.in. na skórę szyi, dekoltu, ramion oraz wszędzie tam, gdzie jego działanie jest potrzebne. Są także sera do ciała, np. ujędrniające, przeciwcellulitowe i sera do włosów.

Rodzaje serum

Oprócz przeznaczenia sera dzieli się także ze względu na konsystencję: są sera olejowe, olejowo-żelowe, wodno-olejowe, żelowe, wodne i wodno-żelowe oraz sera w postaci emulsji. Dzięki bardzo lekkiej konsystencji serum jest wspaniałym nośnikiem substancji czynnych, które dzięki temu wchłaniają się dużo szybciej niż np. z kremu.

Są sera rewitalizujące, np. serum rewitalizujące myPOWERelixir, rozjaśniające przebarwienia, sera nawilżające, normalizujące, zwężające pory, przywracające naturalny mikrobiom skóry, np. serum z prebiotykami do skóry problematycznej, regenerujące, wygładzające.

Jak działa serum? 

Serum stosujemy po to, aby nasza skóra nie tylko lepiej wyglądała, ale była odpowiednio wypielęgnowana, a dzięki temu zdrowsza. W zależności od koncentracji i rodzaju głównego składnika aktywnego serum nabywa określonych właściwości i kierunku działania. Kuracja na przebarwienia lub kuracja antiage to zdecydowanie najpopularniejsze sposoby użycia serum.

Serum na przebarwienia/wyrównujące koloryt cery działa wygładzająco, rozjaśniająco, redukuje drobne zmarszczki i dodaje skórze jędrności.

Serum nawilżające jest bogate w składniki aktywujące syntezę kolagenu. Jego działanie polega na wzmocnieniu właściwości skóry polegających na zatrzymywaniu wody. Wprowadzenie serum nawilżającego do codziennej pielęgnacji jest szczególnie polecane w okresie jesienno-zimowym.

Serum normalizujące wydzielanie sebum to kosmetyk, który reguluje pracę gruczołów łojowych, stopniowo je uspokajając. Często serum o takim przeznaczeniu zmniejsza również widoczność porów i delikatnie matuje. 

Serum przeciwzmarszczkowe, oprócz widocznego spłycenia płytkich bruzd, będzie również działało silnie antyoksydacyjnie, czyli w jego składzie znajdą się składniki walczące z wolnymi rodnikami.

Jak widać, rodzaj serum można dobrać pod konkretny problem skórny i z powodzeniem się go pozbyć lub znacznie za jego pomocą zredukować.

Jak stosować serum?

Serum nie powinno zastępować kremu czy innego preparatu. Jednak serum użyte wraz z żelem nawilżającym nie tylko znacznie lepiej przekaże składniki aktywne skórze, ale również może wzmocnić działanie żelu. Kluczowe jest właściwe dobranie i kompozycja wszystkich elementów pielęgnacji, np. tak jak w zestawie złożonym z 3 top produktów Miya. Ważne jest, aby nie przesadzić z koncentracją jednego składnika aktywnego.

Ze względu na wysokie stężenie substancji czynnych niektóre sera, np. te z retinolem lub kwasem glikolowym, trzeba wprowadzać do pielęgnacji stopniowo, powoli zwiększając dawkę. Zawsze stosuj się do zaleceń dotyczących dawkowania umieszczonych przez producenta na opakowaniu. 

Serum najczęściej nakłada się na świeżo oczyszczoną skórę twarzy, a po jego wchłonięciu wklepuje się krem lub inny produkt nawilżający lub ochronny, np. krem z SPF. Na jedną aplikację wystarczy niewielka ilość, kilka kropel – sera najczęściej sprzedawane są w buteleczkach z pipetą, która znakomicie dozuje kosmetyk. Serum można stosować w formie intensywnej kuracji do momentu pozbycia się problemu, np. przesuszenia. Czas takiej pielęgnacji najczęściej wynosi od 1 do 3 miesięcy. Można też wprowadzić serum na stałe do rutyny kosmetycznej, jednak stosować je znacznie rzadziej niż wtedy, gdy dany problem skórny był nasilony.

Leave a Reply