Odkryj różnorodne kosmetyki w atrakcyjnych cenach!

STRONA GŁÓWNA / BLOG / CO TO JEST MIKROBIOM SKÓRY? JAKĄ ROLĘ PEŁNI?

Co to jest mikrobiom skóry? Jaką rolę pełni?


Co to jest mikrobiom skóry? Jaką rolę pełni?


Mikrobiom skóry to mikroorganizmy znajdujące się na skórze człowieka. Jaką pełni rolę? Jak dbać o niego dbać, by cieszyć się dobrą kondycją i zdrowym wyglądem skóry? Z tego artykułu dowiesz się:
  • co to jest mikrobiom skóry,
  • co ma wpływ na mikrobiom,
  • co wspomaga mikrobiom skóry.
 

Co to jest mikrobiom skóry?

  Mikrobiom są to mikroorganizmy, a więc bakterie, wirusy, grzyby i roztocza, które znajdują się na naszej skórze. Choć na ogół drobnoustroje kojarzą nam się dość nieprzyjemnie – jako coś złego, co powinniśmy wyeliminować, to absolutnie nie jest tak w przypadku mikrobiomu. Naszą skórę zasiedlają drobnoustroje saprofityczne, które nie wywołują infekcji, a za to chronią nasz organizm przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Są więc niczym tarcza, która ma za zadanie nie dopuścić, by niepożądane mikroorganizmy przedostały się w głąb naszego ciała. Mikrobiom skóry jest indywidualny dla każdego z nas, niczym linie papilarne. Z tą różnicą, że mikrobiom zmienia się przez całe życie i „dorasta” razem z nami – inny jest u dzieci, u osób dorosłych oraz u osób w zaawansowanym wieku. Dodatkowo, w przypadku kobiet, istotny wpływ na mikrobiom mają również zmiany hormonalne w okresie dojrzewania, podczas ciąży czy też w okresie menopauzy.

Mikrobiom - jaką pełni funkcję?

  Głównym zadaniem mikrobiomu jest ochrona naszego organizmu. Jeśli funkcjonowanie mikrobiomu jest prawidłowe, to:
  • wytwarzając patogeny i bakteriocyny mikrobiom chroni skórę przed drobnoustrojami chorobotwórczymi
  • dba o równowagę hydrolipidową skóry
  • utrzymuje fizjologiczny poziom pH, tym samym uniemożliwiając namnażanie się chorobotwórczych patogenów
 

Co wpływa na mikrobiom skóry?

  W tym miejscu być może łatwiej byłoby zadać pytanie – a co nie ma wpływu na mikrobiom skóry? Czynników, które oddziałują na to, w jakiej kondycji znajduje się mikrobiom skóry jest dosyć sporo. Możemy je podzielić na te zupełnie niezależne od nas, jak rodzaj porodu (poród naturalny lub cesarskie cięcie) czy stopień zanieczyszczenia środowiska w zamieszkiwanym przez nas miejscu oraz te, na które mamy wpływ. Na mikrobiom negatywnie oddziałuje:
  • brak odpowiedniej regeneracji organizmu, niedostateczna ilość snu, przewlekłe zmęczenie
Regeneracja jest niezwykle ważna, by cieszyć się dobrostanem naszego organizmu. Dlatego szczególnie warto zadbać o 7-9 godzin jakościowego snu.  
  • wysoki poziom stresu na co dzień
  Stres to czynnik, którego skutki, prędzej czy później, mają odzwierciedlenie w każdym aspekcie funkcjonowania naszego organizmu. Powinniśmy dbać o to, by, w miarę możliwości, wyeliminować sytuacje stresogenne oraz skupić się na aktywnościach relaksacyjnych, jak spacer, medytacja lub odpoczynek z dala od światła niebieskiego.  
  • nieodpowiednia, wysoko przetworzona dieta i używki
Alkohol, papierosy i niezdrowa dieta bogata w węglowodany proste, tłuszcze nienasycone mają znaczący wpływ na kondycję i wygląd naszej skóry.  
  • zbyt agresywne oczyszczanie twarzy
Choć oczyszczanie to oczywiście jeden z najważniejszych kroków pielęgnacji, to pamiętajmy, że nie musi być ono mocne, by było skuteczne. Skórę oczyszczaj 2 razy dziennie, rano i wieczorem, przy użyciu delikatnych kosmetyków, które mają jak najmniejszy wpływ na naturalny poziom pH skóry.  
  • stosowanie kosmetyków zawierających substancje drażniące
Szczególnie jeśli posiadamy skórę tłustą, problematyczną, sięgamy po silne preparaty nierzadko zawierające alkohol wysoko w składzie. To niestety prowadzi do błędnego koła – lepiej jest wybrać te produkty, które oparte są na składnikach pochodzenia naturalnego i nie podrażniają skóry.  
  • regularne i długotrwałe przebywanie na słońcu bez ochrony przeciwsłonecznej
Promienie słoneczne nie mają dobrego wpływu na kondycję naszej skóry. Przez cały rok powinniśmy pamiętać o wysokiej ochronie przeciwsłonecznej SPF50+.

Jak dbać o mikrobiom skóry?

  By mikrobiom naszej skóry był w jak najlepszej formie, a co za tym idzie, spełniał funkcję ochronną naszego organizmu warto dodatkowo go wspomóc poprzez:
  • poprawę jakości stylu życia – odpowiednia dieta, brak używek, sen i ograniczenie stresu.
  • stosowanie kosmetyków z prebiotykami, probiotykami oraz postbiotykami, którymi mikrobiom się „karmi”. Produkty bogate w te składniki mogą być stosowane zarówno, jeśli borykamy się z wypryskami, jak np. serum z prebiotykami do skóry problematycznej jak i w przypadku, kiedy nasza skóra jest wrażliwa i potrzebuje ukojenia. Wtedy warto sięgnąć po mleczny tonik łagodzący.
  • odpowiednie oczyszczanie skóry – wyeliminowanie produktów z silnymi detergentami jest kluczowe, by nie osłabiać mikrobiomu naszej skóry. Lepiej jest wybrać takie, które mają skuteczne działanie, ale przy tym nie są agresywne dla skóry. Koniecznie przeczytaj, jak powinno przebiegać oczyszczanie skóry.
  • regularną tonizacje – ten krok pielęgnacji, choć nie raz bagatelizowany, jest niezwykle ważny dla naszej cery. Oczyszczanie skóry zaburza jej naturalny poziom pH, który tak bardzo chroni mikrobiom. Dlatego po tym jak oczyścisz buzię, sięgnij po tonik, zanim nałożys serum i krem.
  • wspomaganie bariery hydrolipidowej – zaburzona bariera hydrolipidowa ma niemały wpływ zarówno na wygląd skóry, powstające niedoskonałości, jak i na mikrobiom. Dowiedz się, jak odbudować barierę hydrolipidową.
  • odpowiedni poziom nawilżenia – niezależnie od tego, jaki typ cery posiadasz, nawilżanie jest niezbędne, by utrzymać skórę oraz mikrobiom w dobrej kondycji. Nawet, jeśli Twoja skóra jest tłusta i problematyczna regularnie ją nawilżaj. W tym celu postaw na kosmetyki o lekkiej, niezapychającej formule, jak np. Lekki krem nawadniający z elektrolitami.
  • ochronę przeciwsłoneczną – przez cały rok stosuj krem z SPF50+, który zapewni Twojej skórze ochronę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych.

Przeczytaj więcej:

Kremy z filtrem – pytania i odpowiedzi
Czym i jak często myć twarz? Porady jak oczyścić skórę twarzy
Czym jest tonizacja? Dlaczego tonizacja twarzy jest ważna?

Ostatnie artykuły


Blog dla wszystkich kobiet, które chcą szybko i łatwo wyglądać pięknie i stylowo.

some desc

Podwójne mycie włosów – na czym polega i jakie są efekty?

Mycie włosów to jedna z podstawowych czynności i wydawać by się mogło, że nie powinna stanowić wyzwania. Jednak w ostatnich latach coraz częściej mówi się o technikach mycia włosów i o tym, że większość z nas wcale nie robi tego poprawnie. Dyskusja toczy się między innymi wokół podwójnego mycia włosów – czy w takim razie mycie jednokrotne jest niewystarczające?

some desc

Jestem spóźniona! Stylowy wygląd w kilka minut – jak to zrobić?

some desc

Codzienna pielęgnacja cery – jak gwiazdy dbają o skórę na co dzień?

some desc

Zaganiana mama! Stylowy wygląd w kilka minut – jak to zrobić?

some desc

myWONDERbalm - kosmetyki wegańskie Go Vegan With Miya!

some desc

Pielęgnacja skóry po lecie czyli jak przygotować się do nowego sezonu?

some desc

Esencje czyli aktywna pielęgnacja zamknięta w poręcznej mgiełce

some desc

Jak w 6 min przywrócić blask Twojej skórze?

some desc

Historia miłosna w trzech aktach Akt I - All you need is… MIYA

PRZEJDŹ DO STRONY BLOGA