Skip to main content
search
0

PL | EN

© Miya Cosmetics

Przesyłka Gratis od 99 zł, w Polsce.
Przesyłka zagraniczna GRATIS w UE od 450 zł.
Pielęgnacja twarzy

Witamina C dla pięknej skóry latem.

Witamina C dla pięknej skóry latem.

Witamina C jest jednym z lepiej zbadanych składników o wszechstronnym działaniu na skórę. Wbrew pozorom nie działa fotouczulająco. Jest wręcz przeciwnie – witamina C to składnik, który warto włączyć do pielęgnacji zwłaszcza latem. 

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie są korzyści ze stosowania witaminy C na twarz?
  • Jakie formy i stężenia witaminy C wybrać?
  • O czym pamiętać, stosując kosmetyki z witaminą C?

Zalety stosowania witaminy C na twarz

Witamina C wpływa na kondycję skóry w sposób dosyć spektakularny i wszechstronny. Przede wszystkim jest jednym z najsilniejszych antyoksydantów. Co to oznacza? Antyoksydanty to przeciwutleniacze, grupa związków, które walczą z wolnymi rodnikami – odpowiedzialnymi za procesy degeneracyjne, a więc również te związane ze starzeniem. Aktywność wolnych rodników jest wzmożona szczególnie latem, ponieważ wzmacniają ją promienie UV. Słońce powoduje fotostarzenie, a witamina C niweluje jego skutki. 

Przeciwutleniacze mają działanie anti-aging, a oprócz tego zapobiegają namnażaniu się bakterii, wirusów i grzybów. Dzięki temu są dobrymi sprzymierzeńcami w walce z wszelkiego rodzaju stanami zapalnymi skóry. Ponadto witamina C wykazuje działanie:

  • rozjaśniające przebarwienia i plamy pigmentacyjne;
  • pobudzające produkcję kolagenu i elastyny, odpowiedzialnych za młody wygląd oraz jędrność skóry;
  • dotleniające;
  • wygładzające;
  • zmniejszające widoczność zmarszczek;
  • wyrównujące koloryt.

Polecamy zestaw kosmetyków Miya Cosmetics, którymi wykonasz rytuał oczyszczający.

Formy i stężenia witaminy C w kosmetykach

Istnieje kilka różnych form witaminy C o różnych właściwościach i stabilności:

  • kwas L-askorbinowy – jest najpowszechniej stosowaną formą witaminy C w kosmetykach. Ma doskonałe właściwości antyoksydacyjne i wspomaga produkcję kolagenu w skórze. Niestety to zdecydowanie najmniej stabilna i podatna na utlenianie forma witaminy, co może zmniejszać skuteczność zawierającego ją produktu. Nawet w bardzo wysokich stężeniach wynoszących ok. 15% nie powoduje żadnych skutków ubocznych;
  • askorbyl-6-palmitat – to pochodna kwasu askorbinowego, która jest bardziej stabilna niż kwas L-askorbinowy. Wspomaga redukcję przebarwień skóry i produkcję kolagenu;
  • askorbyl-glukozyd (glukozyd askorbylu) – to forma witaminy C jest stosunkowo stabilna i ma właściwości rozjaśniające, które mogą pomóc w zmniejszeniu plam pigmentacyjnych;
  • askorbyl-fosforan magnezu (MAP) – to również stabilna forma witaminy C, która rozjaśnia i wyrównuje koloryt skóry oraz wspomaga produkcję kolagenu;
  • tetraizopalmitian askorbinian (Tetrahexyldecyl ascorbate) – to rozpuszczalna w tłuszczach forma witaminy C, która bardzo łatwo przenika do głębszych warstw skóry. Jest rewelacyjna w wygładzaniu i redukcji zmarszczek. Sprawdza się także w ochronie skóry przed działaniem wolnych rodników. Jest na tyle silna, że wystarczy 1–3% stężenie w kosmetyku, aby spełniła swoją funkcję.

Estry askorbinowe, takie jak ascorbyl palmitate i ascorbyl tetraisopalmitate, to również stabilne formy witaminy C, które są wykorzystywane głównie jako antyoksydanty.

Witamina C jako kwas L-askorbinowy w kosmetykach takich jak kremy do twarzy najczęściej występuje w stężeniu 8–15%. Serum do twarzy z witaminą C albo kosmetyki specjalistyczne z kolei często zawierają bardziej stabilne formuły witaminy C, których działanie nie wymaga wysokich stężeń. Często wystarczy już nawet 1%. 

Kiedy nie stosować witaminy C na twarz?

Witamina C jest na tyle bezpiecznym składnikiem, że raczej nie ma przeciwwskazań do jej stosowania. Jedyne, na co trzeba zwrócić uwagę, to ewentualne łączenie jej z niacynamidem. Składniki te neutralizują się wzajemnie, co oznacza, że stosując je razem, nie skorzystasz z właściwości żadnego z nich. Jeżeli chcesz używać obu, najlepszym rozwiązaniem będzie stosowanie witaminy C na dzień, a niacynamidu na noc, lub naprzemiennie co drugi dzień. 

Co warto wiedzieć o witaminie C w kosmetykach?

Sposób aplikacji oraz stosowania witaminy C zależy od tego, jaki rodzaj produktu wybierzesz – czy będzie to serum, krem lub inny preparat, np. naturalne kosmetyki do twarzy

W przypadku gdy skóra dobrze toleruje skoncentrowane formuły i chcesz szybkich efektów, wybierz serum z witaminą C. W stosowaniu kosmetyków z tą witaminą bardzo ważne (oprócz zaleceń umieszczonych na opakowaniu przez producenta) jest to, w jaki sposób będziesz je przechowywać. Musisz mieć na uwadze to, że witamina C jest składnikiem bardzo wrażliwym na utlenianie. W kontakcie z powietrzem stopniowo traci swoje właściwości. Dlatego najczęściej kosmetyki ją zawierające są umieszczane w opakowaniach z pompką lub pipetą. Pamiętaj, aby dostęp powietrza był możliwie jak najkrótszy. 

Kolejna ważna rzecz to światło. Witamina C go nie lubi, jeżeli więc dany kosmetyk nie jest w opakowaniu z ciemnego szkła, zadbaj o to, by nie stał w miejscu, gdzie będzie narażony na działanie promieni UV. Ostatnia ważna dla skuteczności tej witaminy kwestia to temperatura. Krem lub serum z witaminą C najlepiej przechowywać w lodówce. Ale nie na drzwiach, ponieważ tam temperatura się waha.

Czy z witaminą C trzeba stosować SPF?

Witamina C jest znana z tego, że wzmacnia działanie fotoprotekcyjne filtrów. Trzeba jednak pamiętać, że ta funkcja jest niemal znikoma i nie zastąpi kosmetyku z SPF.

Leave a Reply