Skip to main content
search
0

PL | EN

© Miya Cosmetics

Przesyłka Gratis od 99 zł, w Polsce.
Przesyłka zagraniczna GRATIS w UE od 450 zł.
Pielęgnacja twarzy

Spierzchnięte usta – przyczyny i pielęgnacja

By 11/05/2023No Comments
Spierzchnięte usta – przyczyny i pielęgnacja

Ważne jest, aby odpowiednio pielęgnować skórę warg, nawilżając ją regularnie i unikając drażniących składników. Jeśli spierzchnięcie ust jest poważne i przewlekłe, warto skonsultować się z dermatologiem, który może zalecić odpowiednią kurację i wskazać przyczynę problemu.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • dlaczego usta stają się spierzchnięte,
  • w jaki sposób łagodzić podrażnienia ust – również domowymi sposobami,
  • jak zapobiegać przesuszaniu skóry ust.

Spierzchnięte usta – przyczyny

Spierzchnięte usta mogą być spowodowane wieloma czynnikami, takimi jak:

  • niska wilgotność powietrza – suche powietrze, zwłaszcza w sezonie zimowym, może prowadzić do odwodnienia skóry warg,
  • częste oblizywanie ust – również ma wpływ na ich przesuszenie, spierzchnięcie, a nawet pękanie,
  • palenie/używanie tytoniu – związki chemiczne znajdujące się w dymie tytoniowym oraz produktach zawierających nikotynę wpływają negatywnie na skórę warg,
  • spożywanie alkoholu – alkohol jest substancją silnie przesuszającą i odwadniającą organizm, zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz,
  • nieodpowiednie nawilżenie – brak optymalnego nawilżenia skóry warg prowadzi do pogorszenia jej kondycji,
  • niedobór witamin i składników mineralnych – deficyt witamin: A, B2, C i E oraz cynku negatywnie wpływają na stan skóry warg,
  • stosowanie nieodpowiednich produktów do pielęgnacji ust – niektóre balsamy do ust zawierają składniki drażniące (np. alkohol) lub alergizujące (np. parabeny), które przyczyniają się do pierzchnięcia skóry warg,
  • wiatr i słońce – czynniki atmosferyczne i ekspozycja na promienie UV także mają wpływ na przesuszenie, ból i pękanie ust.

Suche usta – choroba

Suchość ust nie jest bezpośrednio jednostką chorobową, ale może być objawem różnych schorzeń, takich jak: 

  • Zespół Sjögrena – to choroba autoimmunologiczna, która powoduje suchość w ustach i oczach,
  • choroby tarczycy – wśród objawów niedoczynności tarczycy można wymienić suchość ust, skóry i błon śluzowych,
  • cukrzyca – wysoki poziom cukru we krwi może prowadzić do suchości w ustach i błonach śluzowych.

Ponadto długotrwałe stosowanie niektórych leków także może mieć tu swój udział jako skutek uboczny. Dzieje się tak najczęściej w przypadku pochodnych witaminy A (np. Izotek), niektórych leków przeciwdepresyjnych, leków na alergię oraz leków stosowanych w leczeniu nowotworów.

Jeśli suchość ust jest ciągłym problemem i towarzyszy innym objawom, takim jak ból, zaczerwienienie lub obrzęk, warto skonsultować się z lekarzem lub dermatologiem, aby ustalić przyczynę i odpowiednie leczenie.

Jak szybko wyleczyć spierzchnięte usta?

Aby szybko wyleczyć spierzchnięte usta, trzeba przede wszystkim zadbać o ich nawilżenie poprzez stosowanie intensywnie nawilżających balsamów do ust, kremów lub olejków kilka razy dziennie oraz na noc, co pomoże przyspieszyć proces gojenia. 

Pamiętaj również, aby: unikać produktów drażniących, utrzymywać odpowiednie nawodnienie całego organizmu, w tym skóry warg, chronić usta przed słońcem i wiatrem.

Na stan skóry wpływa także tryb życia, jaki prowadzisz. Wysoki poziom stresu, niedoborowa dieta, brak aktywności fizycznej oraz skłonność do używek to czynniki, które działają dewastująco na cały organizm.

Domowe sposoby na spierzchnięte usta

Z pewnością zawsze masz w domu kilka składników, które szybko przyniosą ulgę spierzchniętym wargom. Oto niektóre z nich:

  1. Olej kokosowy – rozsmaruj niewielką ilość oleju kokosowego na ustach przed snem i zostaw na całą noc. Olejek kokosowy działa nawilżająco, zmiękczająco i ochronnie.
  2. Miód – nałóż  odrobinę miodu na usta i pozostaw na około 10 minut, a następnie zmyj letnią wodą lub obliż. Miód jest naturalnym humektantem, co oznacza, że dogłębnie nawilży skórę warg.
  3. Oliwa z oliwek – nałóż odrobinę oliwy na usta przed snem i pozostaw na noc. Oliwa zawiera witaminę E, która przenika przez skórę i wspomaga jej procesy regeneracyjne oraz chroni przed działaniem wolnych rodników. 
  4. Napar z rumianku – przygotuj herbatkę z rumianku, pozostaw do ostygnięcia, a następnie nasącz nią wacik i delikatnie przetrzyj spierzchnięte usta. Rumianek działa przeciwzapalnie i łagodząco, co może pomóc w leczeniu spierzchniętych ust.

Spierzchnięte usta – profilaktyka

W zapobieganiu pierzchnięciu ust pomocne będą wszystkie opisane wyżej sposoby, przy czym istotna jest systematyczność i konsekwencja. Nawodnienie raz w tygodniu nie załatwi sprawy, trzeba robić to codziennie w ilości, jakiej potrzebuje nasz organizm. Podobnie jest z dietą bogatą w składniki odżywcze czy suplementami w postaci witamin. Pamiętaj, aby najpierw wykonać badania w kierunku określenia ewentualnych deficytów, zanim zaczniesz przyjmować jakiekolwiek tabletki. Skonsultuj się też w tej sprawie z lekarzem.

Regularne stosowanie kosmetyków nawilżających (np. naturalnego nawilżającego błyszczyku) oraz ochrona skóry warg przed działaniem czynników atmosferycznych to podstawa dobrej profilaktyki pierzchnięcia ust. 

Robienie maseczek i stosowanie peelingów do ust (np. naturalnego peelingu do ust z olejkami i masłem mango) pomaga usunąć martwe komórki skóry i utrzymać odpowiednie nawilżenie. 

Chcesz dowiedzieć się więcej w kwestii troski o skórę warg? Koniecznie przeczytaj: jak dbać o usta.

Leave a Reply