Skip to main content
search
0

PL | EN

© Miya Cosmetics

Przesyłka Gratis od 99 zł, w Polsce.
Przesyłka zagraniczna GRATIS w UE od 450 zł.
Pielęgnacja twarzy

Skóra atopowa – pielęgnacja i charakterystyka

By 24/05/2023No Comments
Skóra atopowa – pielęgnacja i charakterystyka

Co to jest skóra atopowa i jak o nią dbać? Jakie kosmetyki do skóry atopowej wybrać, by złagodzić występujące objawy?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • czym charakteryzuje się skóra atopowa,
  • jak pielęgnować skórę atopową,
  • jak sprawdzić, czy ma się atopowe zapalenie skóry.

Jak wygląda skóra atopowa?

 

Atopowe zapalenie skóry to przewlekła choroba skóry, która ma podłoże genetyczne. Dochodzi tutaj do zaburzenia funkcji naskórka – komórki naskórka są osłabione i niedostatecznie chronią skórę przed czynnikami zewnętrznymi i alergenami, jak choćby pyłki, roztocza czy sierść zwierząt czy alergeny pochodzące z żywności. Nawet ich niewielka ilość powoduje silną reakcję zapalną organizmu, która widoczna jest na skórze w postaci grudek, czerwonych, swędzących plam. Zaostrzenie zmian chorobowych mogą także powodować emocje, jak np. silny stres lub nawet ubrania.

Skóra atopowa objawia się jej zaczerwienieniem, suchością i swędzeniem. Obszarami, na których najczęściej występują dolegliwości są: policzki, łokcie, kolana, zgięcia nóg i rąk, natomiast choroba może atakować całe ciało. Najbardziej charakterystyczne są czerwone plamy na skórze, które są widocznie przesuszone, łuszczą się, a niejednokrotnie występują na nich strupki. Mają nieregularny kształt i mocno swędzą. Na ciele mogą pojawiać się także grudki, a skóra w dotyku może być szorstka i nieprzyjemna. W zaawansowanym stadium choroby skóra staje się coraz grubsza i ulega rogowaceniu, przez co może wystąpić efekt tzw. rybiej łuski.

Choć atopowe zapalenie skóry jest dolegliwością przewlekłą, to stosując odpowiednią pielęgnację twarzy i ciała jesteśmy w stanie wyciszyć chorobę i wprowadzić ją w tzw. remisję.

 

Pielęgnacja skóry atopowej – twarz

 

Wybierając kosmetyki do skóry atopowej powinniśmy szczególnie pamiętać o tym, że skóra atopowa wyjątkowo potrzebuje nawilżenia, natłuszczenia oraz ukojenia podrażnień. Równie ważne jest wzmacnianie bariery hydrolipidowej, by przywrócić funkcję ochronną naskórka – w tym pomogą Ci m.in. ceramidy. Warto sięgać po produkty, które są stworzone z myślą o skórze atopowej, by wyeliminować ryzyko zaostrzenia reakcji zapalnej organizmu. Nawilżona skóra jest widocznie mniej zaczerwieniona, szorstka, a towarzyszące AZS dolegliwości takie jak pieczenie i swędzenie są zredukowane. To z kolei jest kluczem do przerwania błędnego koła atopii – drapiąc swędzącą skórę uszkadzamy w sposób mechaniczny naskórek i ułatwiamy bakteriom i drobnoustrojom przenikanie do naszego organizmu.

Posiadając skórę atopową szczególnie unikaj:

  • mocnych detergentów myjących
  • silnie wyczuwalnych kompozycji zapachowych
  • składników o potencjale drażniącym
  • peelingów z drobinkami

 

 

Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, jak dbać o skórę atopową:

  1. Oczyszczanie

Zadbaj o to, by oczyszczanie skóry było skuteczne, ale jak najbardziej łagodne dla skóry. Wybieraj kosmetyki o kremowej formule, które nie zawierają silnych substancji myjących – te wysuszają skórę i mogą nasilać objawy AZS. Najbardziej odpowiednie będą produkty oparte na naturalnych składnikach o właściwościach łagodzących. Dobrze sprawdzi się kremowy żel myjący, który usunie zanieczyszczenia i pozostałości makijażu nie naruszając płaszcza hydrolipidowego skóry.

 

  1. Tonizacja

To krok, który powinien być szczególnie ważny w pielęgnacji skóry atopowej, by przywrócić jej komfort i odpowiedni poziom pH po oczyszczaniu. Eliminując jednak pocieranie skóry, postaw na toniki o emulsyjnej, mlecznej konsystencji, które możesz delikatnie wklepać dłońmi, jak np. mleczny tonik łagodzący.

 

  1. Nawilżanie

Nawilżenie to prawdziwa ulga dla skóry atopowej, dlatego warto zadbać o nie dwuetapowo. Najpierw na oczyszczoną i stonizowaną skórę nałóż serum. Odpowiedni będzie produkt o kremowej formule, który oprócz nawilżania będzie też łagodził skórę. Serum łagodzące z linii UKOJENIE, wzbogacone w  Fucocert®, to właściwy wybór dla skóry z atopią.

Następnie nałóż krem do twarzy przeznaczony do skóry atopowej. Zwróć uwagę, by długotrwale nawilżał skórę i wzmacniał barierę hydrolipidową, która jest tak ważna dla utrzymania skóry w dobrej kondycji. Postaw na produkt bogaty w ceramidy i składniki aktywne wyciszające podrażnienia, które znajdziesz m.in. w kremie kojącym.

 

  1. Złuszczanie

Unikaj peelingów, które zawierają drobinki złuszczające – to dodatkowe wyzwanie dla, i tak już nadwyrężonego, naskórka. Zamiast tego wybierz peelingi enzymatyczne, które w bardziej łagodny sposób usuną martwy naskórek.

 

  1. Ochrona przeciwsłoneczna

Promienie słoneczne nie są dobre dla naszej skóry, a tym bardziej dla skóry podrażnionej, o uszkodzonej barierze hydrolipidowej. Dbaj o to, by codziennie stosować wysoki filtr przeciwsłoneczny SPF50. Możesz wybrać taki, który posiada właściwości nawilżające, np. nawilżający krem SPF50+, by skóra otrzymała dodatkową porcję nawilżenia.

Pielęgnacja skóry atopowej  – ciało

 

Dbając o skórę całego ciała również postaw na produkty myjące, które pozbawione są silnych detergentów. Wybieraj te bogate w emolienty, które zadbają o odpowiedni poziom nawilżenia skóry. Unikaj gorącej wody w kąpieli lub pod prysznicem – ustaw temperaturę tak, by woda była lekko ciepła lub letnia. Osusz ciało delikatnie przykładając do niego miękki, bawełniany ręcznik i absolutnie nie pocieraj energicznie skóry, a następnie nałóż obficie balsam, który przywróci skórze ukojenie i nawilży ją.

Jak sprawdzić czy ma się atopowe zapalenie skóry?

 

Atopowe zapalenie skóry jest chorobą widoczną na ciele, aczkolwiek niezbędne jest skonsultowanie się z lekarzem dermatologiem, który po zebraniu wywiadów, obejrzeniu zmian na skórze i wykonaniu testów postawi odpowiednią diagnozę. Sami możemy obserwować, co nam służy, a co nasila objawy i to z pewnością będzie pomocne dla specjalisty, jednak by wyciszyć chorobę konieczne będzie zidentyfikowanie alergenów za pomocą testów, a następnie, w miarę możliwości, wyeliminowanie ich z naszego otoczenia.

Leave a Reply