Skip to main content
search
0

PL | EN

© Miya Cosmetics

Przesyłka Gratis od 99 zł, w Polsce.
Przesyłka zagraniczna GRATIS w UE od 450 zł.
Pielęgnacja twarzy

Czym są składniki aktywne w kosmetykach? Jak łączyć składniki aktywne?

By 10/02/2023No Comments
Czym są składniki aktywne w kosmetykach? Jak łączyć składniki aktywne?

Czym są składniki aktywne w kosmetykach i jakie jest ich działanie? Dowiedz się, co to substancje aktywne i jak łączyć je w kosmetykach, by osiągnąć najlepsze efekty pielęgnacji cery. W składach kosmetyków warto zwrócić uwagę na zawartość substancji czynnych, jednak najpierw dobrze jest zaznajomić się, które z nich będą miały pozytywny wpływ na naszą cerę. 

Z tego tekstu dowiesz się: 

  • czym są składniki aktywne, 
  • jakie składniki aktywne znajdziemy w kosmetykach, 
  • jak dobrać substancje aktywne do cery, 
  • jak łączyć substancje aktywne. 

Składniki aktywne – co to? 

Składniki aktywne - czym są i jak działają?

Składniki aktywne to substancje, dzięki którym kosmetyk ma określone działanie na skórę. Działają zarówno w obrębie warstwy rogowej naskórka, jak i przenikają do głębokich warstw skóry. Substancje aktywne stosowane w kosmetykach mają m.in. właściwości złuszczające, łagodzące, opóźniające proces starzenia się skóry czy przeciwbakteryjne. Składniki czynne są tym, czego powinniśmy poszukiwać w składach kosmetyków, bo to ich zawartość warunkuje efekt, jaki otrzymamy po zastosowaniu specyfiku. 

Jakie są składniki aktywne w kosmetykach? 

 

Samo hasło „składniki aktywne” zyskało w ostatnim czasie na popularności i bardzo często możemy usłyszeć ogólne stwierdzenie, że dobry kosmetyk powinien zawierać substancje czynne. Czego w takim razie powinniśmy szukać w składach kosmetyków, by wybrać ten idealny produkt? 

Składników czynnych jest bardzo wiele w przemyśle kosmetycznym, dlatego warto jest poznać ich rodzaje i łatwiej poruszać się w świecie składów. 

Kwasy

Kwasy stanowią dużą grupę substancji aktywnych, jakie możemy znaleźć w produktach. Ich działanie niejednokrotnie znacząco się od siebie różni. 

Do najpopularniejszych należą: 

  • Kwas hialuronowy 

Kwas hialuronowy naturalnie występuje w skórze i spaja włókna kolagenowe. W kosmetykach odpowiada za nawilżenie skóry, przywraca jej komfort, uspokaja i nawadnia. 

  • Kwas glikolowy

Wykazuje właściwości złuszczające. Usuwa martwy naskórek i oczyszcza pory, dzięki czemu skóra jest bardziej promienna i wygląda na zdrowszą. 

  • Kwas azelainowy

To substancja, która łagodzi stany zapalne, działa wyciszająco na zmiany w trądziku różowatym, działa przeciwbakteryjnie oraz rozjaśnia przebarwienia. 

 

Witaminy

Witaminy, podobnie jak kwasy, są dużą grupą składników aktywnych, których działanie daje inny efekt na skórze. 

Do najpopularniejszych należą: 

  • Witamina C 

Witamina C jest jednym z najbardziej znanych antyoksydantów, który chroni skórę przed procesem starzenia się. Używając kosmetyków z witaminą C zaobserwujemy poprawę kolorytu skóry, rozjaśnienie istniejących już przebarwień, uelastycznienie skóry i wygładzenie. 

  • Witamina A 

Jedną z częściej wymienianych substancji czynnych jest pochodna witaminy A, czyli retinol. Retinol to jeden z ze składników aktywnych na zmarszczki. Przede wszystkim wykazuje działanie opóźniające procesy starzenia się skóry, pobudza produkcję kolagenu, wygładza zmarszczki, sprawia, że skóra staje się bardziej elastyczna i jędrna. Ponadto, złuszcza martwy naskórek i reguluje wydzielanie sebum. 

Niemniejszą popularnością cieszą się związki roślinne, nazywane tzw. Retinolem roślinnym. Są to m.in. bakuchiol, lucerna czy stewia. Składniki te mają podobne właściwości i dają zbliżony efekt, ale używanie ich jest mniej ryzykowne i bezpieczniejsze. 

  • Witamina B3

Choć witamina B3 może nam nic nie mówić, to na pewno nie raz słyszeliśmy o niacynamidzie. Jest to aktywna postać witaminy B3, która wzmacnia funkcję ochronną skóry, regeneruję ją, a także odpowiada za rozjaśnienie przebarwień oraz zmniejsza widoczność porów. 

Masła i oleje

Te substancje czynne są najczęściej odpowiedzialne za nawilżenie skóry i wytworzenie na jej powierzchni tzw. Warstwy okluzyjnej – czyli ochronnej powłoki, która zapobiega utracie wody ze skóry. 

Najpopularniejsze masła i oleje to: 

  • Masło shea

Ma silnie regenerujące właściwości, dlatego osoby z zaburzoną barierą hydrolipidową skóry powinny szczególnie zwrócić na nie uwagę. Nawilża, łagodzi i dodaje skórze sprężystości. 

  • Olej migdałowy

Odżywia skórę, ma działanie anstyoksydacyjne i chroni skórę przed czynnikami zewnętrznymi. 

  • Masło mango

Widocznie uealastycznia skórę, poprawia jej sprężystość oraz nawilża. 

Prebiotyki

Są to substancje, które dbają o prawidłowy mikrobiom skóry, czyli pomagają utrzymać równowagę pomiędzy dobrymi mikroorganizmami, które występują na skórze, a patogennymi. Równoważą więc mikroflorę bakteryjną oraz koją zmiany zapalne. 

Peptydy

Główną funkcją peptydów jest stymulowanie produkcji kolagenu. Niektóre z nich, tak jak np. ARGIRELINE™ zawarty w serum anti-aging nazywany jest alternatywą dla botoksu, ponieważ rozluźnia, redukuje zmarszczki oraz ujędrnia. 

Enzymy 

Enzymy to substancje, które także występują naturalnie w naszej skórze, jednak z wiekiem spada ich poziom. W produktach kosmetycznych enzymy odpowiadają za złuszczanie martwego naskórka, co sprawia, że skóra wygląda na zdrowszą. W kosmetykach często można spotkać się z wykorzystaniem papainy, która dodatkowo oczyszcza pory i redukuje zaskórniki. 

 

Jakie składniki aktywne do jakiej cery? 

Składniki aktywne, z uwagi na swoje silne działanie, muszą być dobrze dobrane do typu i potrzeb cery, by nie zrobić jej krzywdy, a przynieść oczekiwane rezultaty. 

Składniki aktywne dla cery suchej

W przypadku cery suchej, najlepiej sprawdzą się substancje czynne o właściwościach nawilżających. Warto jest sięgnąć zarówno po produkt, który zawiera składniki silnie nawadniające skóry, jak np. Serum z kwasem hialuronowym oraz po produkt, który zadziała okluzyjnie, tworząc ochronną powłokę na skórze, np. Regenerujący krem z masłem shea

Składniki aktywne dla cery tłustej, trądzikowej

Świetnym wyborem będą prebiotyki, które zadziałają na niedoskonałości oraz niacynamid. W przypadku cery tłustej, ze zmianami trądzikowymi, możemy także sięgnąć po kwasy, np. w postaci maski z kwasami stosowanej na strefę T. W żadnym jednak wypadku nie można zapomnieć o nawilżających składnikach aktywnych, ponieważ brak nawilżania skóry prowadzi do nadmiernego wydzielania sebum, a to z kolei przyczynia się do powstawania kolejnych niedoskonałości. 

Przeczytaj więcej o kuracji dla skóry tłustej

Składniki aktywne dla cery mieszanej

Potrzeby cery mieszanej mogą się różnić w poszczególnych jej partiach. Koniecznie zadbajmy o odpowiednią barierę hydrolipidową, zapewniając skórze odpowiednią dawkę nawilżenia. Jeśli skóra ma tendencje do zapychania się, warto wybrać produkt nawilżający o dość lekkiej konsystencji, np. serum. Dwa – trzy razy w tygodniu na okolicę czoła, nosa i brody możemy zastosować kosmetyk, który zawiera enzymy, np. peeling enzymatyczny, by odblokować pory i pozbyć się zaskórników. 

Przeczytaj więcej o kuracji dla skóry mieszanej

Składniki aktywne dla cery dojrzałej

Dojrzała cera potrzebuje przywrócenia jędrności i redukcji zmarszczek, dlatego odpowiednią substancją czynną będzie retinol. Oprócz standardowej wersji witaminy A, można wybrać także jego roślinny odpowiednik, zawarty np. w kremie liftingującym. Istotne jest także utrzymanie odpowiedniego poziomu nawilżenia skóry – niezbędny jest kosmetyk, który zawiera kwas hialuronowy, by nie dopuścić do przesuszenia się skóry. 

Składniki aktywne dla cery naczynkowej

Pielęgnacja cery naczyniowej powinna być na tyle delikatna, by jej nie podrażniać, a jednocześnie zawierać składniki aktywne, których zadaniem będzie redukcja rumienia i poprawa kolorytu. Produkty z witaminą C świetnie sprawdzą się w celu wyrównania kolorytu. By wyciszyć i oczyścić skórę, można zastosować doraźnie produkt z kwasem azelainowym, np. maseczkę oczyszczającą

Przeczytaj więcej o kuracji dla skóry naczyniowej

Składniki aktywne dla cery wrażliwej

Cera wrażliwa potrzebuje szczególnego otulenia i uwagi. Do jej pielęgnacji odpowiednie będą składniki czynne silnie nawilżające, jak masła czy oleje. Szczególnie wieczorem warto sięgnąć po bardziej treściwy produkt, jak np. naturalne serum rewitalizujące

Przeczytaj więcej o kuracji dla skóry wrażliwej

 

Jak łączyć składniki aktywne? 

Z uwagi na silne działanie substancji czynnych, powinniśmy zwracać uwagę na łączenie ich w jednej rutynie pielęgnacyjnej. Ale zanim to zrobimy, warto poświęcić chwilę na samo wprowadzanie substancji czynnych do naszej pielęgnacji. 

Przede wszystkim, kluczem jest stopniowe wprowadzanie nowych produktów. Nie tylko po to, by przyzwyczaić skórę do składników w nich zawartych, ale, by w razie wystąpienia niepożądanej reakcji, wiedzieć, z którym kosmetykiem nasza skóra się nie polubiła. 

Warto pamiętać, że niektóre składniki czynne wymagają zbudowania tolerancji, jak na przykład retinol, który powinno się stosować na początku co drugi-trzeci dzień. Tego składnika nie należy też łączyć z kwasami. Inaczej jest w przypadku jego zamiennika, czyli retinolu roślinnego – możemy łączyć go ze wszystkimi produktami i nie musimy budować tolerancji skóry. 

 

 

Leave a Reply