Skip to main content
search
0

PL | EN

© Miya Cosmetics

Przesyłka Gratis od 99 zł, w Polsce.
Przesyłka zagraniczna GRATIS w UE od 450 zł.
Pielęgnacja twarzy

Rodzaje cery, ich charakterystyka oraz pielęgnacja

By 18/05/2023No Comments
Rodzaje cery, ich charakterystyka oraz pielęgnacja

Jakie są rodzaje cery i jak je rozpoznać? Jakie są ich cechy charakterystyczne? Pierwszym krokiem do posiadania zadbanej i zdrowej cery jest określenie jej typu i dobór kosmetyków.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • co to jest typ cery i jak go określić,
  • czym charakteryzują się poszczególne rodzaje cery,
  • jak odróżnić cerę tłustą od mieszanej,
  • jak odróżnić cerę normalną od suchej.

Jak określić swój typ cery?

Typ cery to zbiór cech i ewentualnych niedoskonałości, z którymi się zmagamy. Cechy te są charakterystyczne dla danego rodzaju cery i pozwalają na przypisanie jej do niego.

Nawet najlepsze kosmetyki nie przyniosą oczekiwanych rezultatów, jeśli będą nieprawidłowo dobrane do typu cery. By dobrze zabrać o swoją skórę, najpierw trzeba ją poznać. Wszystkie dolegliwości skóry, choć niejednokrotnie mogą być uciążliwe, to wskazówki dla Ciebie. Dzięki temu poznasz jej potrzeby i dobierzesz kosmetyki odpowiednie dla Twojej skóry.

Aby określić swój typ cery przede wszystkim musisz obserwować swoją skórę. Zobacz, jak zachowuje się tuż po umyciu. Czy jest nieprzyjemnie ściągnięta, odczuwasz dyskomfort? To może świadczyć o tym, że jest sucha. A może tuż po oczyszczeniu jej i osuszeniu widzisz, jak zaczyna się błyszczeć? Wtedy możliwe, że Twoja cera jest mieszana lub tłusta. Zaobserwuj też, jak zachowuje się Twoja skóra po pielęgnacji. Czy wyświeca się mocniej w niektórych strefach, czy jest normalna i nie widzisz, by cokolwiek się zmieniło. Zwróć także uwagę, jak Twoja skóra reaguje na czynniki zewnętrzne. Czy temperatura, silny wiatr lub suche powietrze mają na nią wpływ? Jeśli potrzebujesz, zapisuj swoje obserwacje – to pomoże Ci wytypować, jaki rodzaj cery posiadasz.

Rodzaje cery i ich charakterystyka

 

W podstawowej klasyfikacji wyróżniamy cztery typy cery:

  • normalna
  • sucha
  • mieszana
  • tłusta

Nie jest to jednak klasyfikacja pełna. Patrząc na problemy skórne możemy wyodrębnić cztery kolejne podtypy skóry:

  • trądzikowa
  • wrażliwa
  • dojrzała
  • naczynkowa

Cera normalna  – cechy

Cera normalna jest tą cerą najmniej problematyczną, a można nawet powiedzieć, że bezproblemową. Przy tym, wśród dorosłych, jest najrzadziej występującym typem cery. Próżno szukać na niej defektów. Ma zdrowy koloryt, jest napięta i jędrna, nie straszne są jej różnice temperatur i inne warunki atmosferyczne. Cera normalna ma odpowiedni poziom nawilżenia, a gruczoły wytwarzają ilość sebum „w sam raz” – skóra ani się nie przetłuszcza, ani nie jest sucha i odwodniona.

W przypadku tej cery zwykła, podstawowa pielęgnacja oparta na dokładnym oczyszczaniu, nawilżaniu, codziennej ochronie SPF i regularnym złuszczaniu naskórka sprawdzi się najlepiej.

 

Cera sucha – cechy

Skóra sucha to taka, która cierpi z powodu niedoboru sebum. Zazwyczaj jest ściągnięta, matowa i nierzadko pojawiają się na niej tzw. suche skórki. Po umyciu zazwyczaj jest mocno napięta i wymaga natychmiastowego zaaplikowania otulającego serum i kremu. Jest też wrażliwa i podatna na uszkodzenia mechaniczne spowodowane np. mocnym pocieraniem jej ręcznikiem, jak i chemiczne spowodowane np. określonym składnikiem kosmetyku. Z uwagi na to, że skóra sucha jest cienka, jest podatna na powstawanie zmarszczek, niekiedy już po 20 roku życia.

Przeczytaj więcej o pielęgnacji cery suchej.

 

Jak odróżnić cerę normalną od suchej?

Tak naprawdę, różnica widoczna jest gołym okiem. Skóra normalna jest lekko zaróżowiona i wygląda zdrowo, zaś skórę suchą charakteryzuje matowy, wręcz zmęczony, wygląd. Również dotykając cerę normalną a suchą różnica jest od razu wyczuwalna. Cera sucha jest zazwyczaj szorstka, a normalna elastyczna i miękka.

Cera mieszana – cechy

Cera mieszana stanowi nie lada wyzwanie dla jej posiadaczy. To dlatego, że łączy w sobie cechy cery normalnej lub suchej oraz cery tłustej. Zazwyczaj strefa T lub strefa U jest obszarem odpowiadającym cerze tłustej, a pozostała część twarzy pozostaje normalna lub sucha. Pielęgnacji cery mieszanej z pewnością trzeba się nauczyć – tak, by sprostać wszystkim jej potrzebom. Z jednej więc strony musimy działać normalizująco na obszary przetłuszczające się, by wyregulować wytwarzanie sebum, zminimalizować stany zapalne, a z drugiej strony zadbać o odpowiednie nawilżenie i zregenerowanie miejsc, które stały się zbyt matowe i przesuszone.

Dowiedz się, jak pielęgnować cerę mieszaną.

Cera tłusta – cechy

O cerze tłustej możemy mówić w momencie, kiedy nadmiernie się błyszczy, szczególnie w okolicach strefy T, ma mocno widoczne pory i sprawia wrażenie grubej – to z kolei gwarantuje posiadaczom cery tłustej, że o zmarszczki zaczną się martwić nie wcześniej niż po 30 roku życia.

Gruczoły łojowe produkują zbyt dużą ilość sebum, co niekiedy prowadzi nie tylko do nadmiernego błysku na skórze, ale także pojawiania się wykwitów i stanów zapalnych. Wciąż zdarza się, że osoby o cerze tłustej robią wszystko, by na siłę ją zmatowić – zbyt agresywnie ją oczyszczają, często produktami o wysokiej zawartości alkoholu, często złuszczają i pomijają jeden z najważniejszych kroków pielęgnacji, czyli nawilżanie. To z kolei prowadzi do błędnego koła. Skóra dostaje sygnał, że warstwa ochronna, czyli właśnie sebum, jest niedostateczna i produkuje go jeszcze więcej. Tłusta skóra może stanowić wyzwanie, jednak kluczem jest nauczenie się, jak o nią dbać.

 

Jak odróżnić cerę mieszaną od tłustej?

Cera tłusta nie przejawia żadnych cech skóry normalnej bądź suchej. Cała jej powierzchnia ma tendencję do wyświecania się i nie znajdziemy na jej powierzchni miejsc przesuszonych. Z kolei skóra mieszana na obszarze T lub U wykazuje cechy skóry tłustej, podczas gdy pozostałe partie twarzy mogą być bezproblemowe, a więc normalne lub wręcz suche, z widocznymi skórkami. W przypadku cery mieszanej zmarszczki stają się widoczne już po 20 roku życia.

Cera trądzikowa – cechy

Cera trądzikowa to efekt nieprawidłowej pracy gruczołów łojowych. Te, produkując sebum w nadmiernej ilości, sprawiają, że zaburzony zostaje mikrobiom skóry, a zalegający martwy naskórek zatyka ujścia gruczołów łojowych, co przekłada się na powstawanie niedoskonałości i wyprysków. Często cera trądzikowa błędnie utożsamiana jest z wiekiem nastoletnim. W praktyce problem ten może dotknąć kobiety i mężczyzn nawet po 30 roku życia. Cera trądzikowa wymaga szczególnej pielęgnacji, by wyciszyć stany zapalne i uregulować pracę gruczołów łojowych. Koniecznie zobacz, jak powinna wyglądać pielęgnacja skóry trądzikowej.

Cera wrażliwa – cechy

Cera wrażliwa jest cerą nadreaktywną. Bariera ochronna, która jest swojego rodzaju tarczą przed czynnikami zewnętrznymi, jest znacznie cieńsza. Jest dużo bardziej podatna np. na warunki atmosferyczne, które, w przypadku innych typów cery, nie oddziałują na skórę. Skóra wrażliwa często jest zaczerwieniona, podrażniona, mocno ściągnięta, a niekiedy swędząca czy piekąca. Osoby, które posiadają skórę wrażliwą niejednokrotnie obawiają się wprowadzać do swojej pielęgnacji nowe produkty lub dodatkowe kroki rutyny pielęgnacyjnej, by nie powodować podrażnienia skóry. Warto jest jednak nie kondensować pielęgnacji skóry wrażliwej, a dobrać produkty przeznaczone właśnie do tego typu skóry, jak chociażby koncentrat z kwasami do skóry wrażliwej i suchej.

 

Cera dojrzała – cechy

Mówiąc najprościej, na cerze dojrzałej widoczne są oznaki upływającego czasu – zmarszczki, opadnięty owal, brak jędrności. Wraz z wiekiem zmniejsza się poziom kolagenu i elastyny, które są gwarancją napiętej, młodzieńczej skóry. W tym miejscu nie można nie wspomnieć o tym, że skóra zaczyna się starzeć już od 25 roku życia. Bez względu na to, ile masz lat, jeśli zauważysz oznaki skóry dojrzałej warto jest wprowadzić produkty anty-aging do codziennej pielęgnacji lub postawić na kurację, np. z użyciem koncentratu z kwasami do skóry dojrzałej. O tym, co lubi skóra dojrzała, przeczytasz tutaj.

 

Cera naczynkowa – cechy

Cera naczynkowa jest płytko unaczyniona. Dlatego często możemy zobaczyć na niej widoczne naczynka krwionośne i występuje na niej rumień. Zdarza się, że osoba posiadająca ten typ cery odczuwa rozgrzanie, a niekiedy uczucie pieczenia. Warto dbać o wyciszenie skóry, np. stosując produkty z kwasem azalainowym lub skorzystać z gotowej kuracji do cery naczyniowej.

Przeczytaj więcej:

Co to jest mikrobiom skóry? Jaką rolę pełni?
Jak rozpoznać cerę wrażliwą i jak ją pielęgnować?
Czym i jak często myć twarz? Porady jak oczyścić skórę twarzy

Leave a Reply