Skip to main content
search
0

PL | EN

© Miya Cosmetics

Przesyłka Gratis od 99 zł, w Polsce.
Przesyłka zagraniczna GRATIS w UE od 450 zł.
Pielęgnacja twarzy

Piękna i nawilżona skóra latem: klucz do skutecznej pielęgnacji.

Piękna i nawilżona skóra latem: klucz do skutecznej pielęgnacji.

Skóra latem wymaga solidnej dawki nawilżenia, ponieważ traci dużo wody i jest narażona na silne przesuszenia od słońca. Poza produktami intensywnie nawadniającymi ważne jest, by zapewniać ciału odżywienie. W tej roli znakomicie sprawdzą się olejkowe sera i nawilżające balsamy z witaminami, które znajdziesz w naszej ofercie.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie substancje mogą podrażnić skórę latem?
  • Jak dbać o skórę latem?
  • Jakie serum jest pielęgnacyjnym letnim strzałem w dziesiątkę?

Jakich kosmetyków nie należy używać w lecie?

Produkty, których lepiej unikać latem, to przede wszystkim te z wysokimi stężeniami retinolu oraz kwasów: glikolowego, szikimowego, cytrynowego i migdałowego. Substancje te uwrażliwiają skórę na działanie promieni UV (fotouczulają), co może w skrajnych przypadkach prowadzić do silnych podrażnień, a nawet poparzeń i przebarwień. Nie oznacza to jednak, że kwasy i pochodne witaminy A są zakazane w letniej pielęgnacji. Chodzi o to, aby nie stosować ich na dzień, zwłaszcza gdy planujesz przebywać na słońcu. Można używać ich na noc z zastrzeżeniem, że w ciągu dnia będziesz chronić przed promieniami słonecznymi te miejsca, na które wieczorem nakładałaś preparat z retinolem lub kwasami. Osłaniaj je ubraniem, apaszką, kapeluszem, czapką z daszkiem lub kremem z SPF 50. 

Jak dbać o skórę latem i jakich kosmetyków używać?

Niezależnie od rodzaju każda skóra potrzebuje latem szczególnej troski, ponieważ jest narażona na szereg czynników mających wpływ na jej zdrowie i wygląd. Nadmierna ekspozycja na słońce może przyczynić się do powstawania trwałych uszkodzeń, w tym zmarszczek, przebarwień i poważniejszych problemów, takich jak nowotwory skóry. Dlatego konieczne jest stosowanie preparatów z filtrem UV o współczynniku ochrony (SPF) dobranym do: 

  • rodzaju aktywności – czy uprawiasz sport, czy siedzisz na plaży lub na ławce w parku; 
  • typu cery (jej koloru/karnacji), czyli fototypu I-VI według skali Fitzpatricka – typ I to skóra, która po kilkunastu minutach ekspozycji na słońce zawsze ulega poparzeniu, z kolei typ VI nigdy nie cierpi z powodu poparzeń słonecznych;
  • czasu ekspozycji skóry na słońce;
  • miejsca, gdzie się znajdujesz – czy jest tam woda lub piasek, które odbijają promienie słoneczne, intensyfikując ich działanie na skórę.

Pamiętaj, że kremy z filtrem należy wsmarowywać co najmniej 15–30 minut przed wyjściem na słońce i ponawiać tę czynność co 2–3 godziny. Po każdym wyjściu z wody też musisz się smarować, nawet jeśli produkt jest wodoodporny.

Między 10.00 a 16.00 intensywność promieniowania UV jest najwyższa, więc warto wtedy unikać długotrwałego przebywania na słońcu. Lepiej poszukać cienia i wyjść na zewnątrz, gdy słońce jest mniej uciążliwe dla skóry.

Letnie upały sprzyjają poceniu się, co może prowadzić do zatykania porów i powstawania niedoskonałości. Pamiętaj o delikatnym, ale dokładnym myciu twarzy (SPF wymaga podobnego „doczyszczania” ze skóry, jak podkład) i nawilżaniu. To mit, że skóra tłusta lub trądzikowa nie wymaga nawilżenia. Jest jej to bardzo potrzebne, w szczególności latem. 

Skóra wokół oczu jest szczególnie delikatna i podatna na szkodliwe działanie promieni UV. Dlatego, oprócz wklepywania w tę okolicę kremów z SPF 50, warto pamiętać o okularach przeciwsłonecznych, które zapewnią dodatkową ochronę.

Upały i częste kontakty z wodą (np. podczas kąpieli w basenie czy morzu) mogą prowadzić do nadmiernej utraty wilgoci przez skórę (wysokie temperatury potęgują parowanie). Dlatego ważne jest, aby regularnie stosować nawilżające kremy i balsamy, które pomogą utrzymać odpowiedni poziom nawodnienia – sięgnij np. po rozświetlająco-nawilżający balsam do ciała i dekoltu lub balsam z kwasami AHA i witaminami.

Noszenie przewiewnych, luźnych, lekkich ubrań wykonanych z naturalnych tkanin, takich jak len, zmniejszy ryzyko podrażnień skóry wywołanych słońcem, a także odparzeń czy otarć. 

Jeżeli twoje ciało w niektórych miejscach (np. na kolanach i łokciach) robi się szorstkie latem, bo skóra szybciej rogowacieje, staraj się ją złuszczać bardzo delikatnie. Świetnie nada się do tego peeling glinkowy do ciała, który je dodatkowo ujędrni i nawilży.

Spożywanie pokarmów bogatych w antyoksydanty, czyli głównie świeżych warzyw, owoców i orzechów, których w sezonie wakacyjnym nie brakuje, może pomóc w ochronie skóry przed szkodliwym (głównie przyspieszającym starzenie) działaniem wolnych rodników. Niestety latem znacznie intensywniej penetrują one skórę.

Pamiętaj o nawadnianiu organizmu – w czasie upałów staraj się nie pić samej wody. Pocąc się, tracisz cenne dla organizmu elektrolity, dlatego pij napoje, które uzupełnią niedobory, np. wodę z miodem, szczyptą soli i sokiem z cytryny (to naturalny napój izotoniczny). Optymalne nawodnienie organizmu wspomaga prawidłowe nawodnienie skóry, co ma kluczowe znaczenie dla jej zdrowia, nawilżenia, blasku i elastyczności.

Jakiego serum używać latem?

UKOJENIE Serum łagodzące od Miya Cosmetics to skoncentrowany hit na lato. Jest bogate w składniki takie jak naturalne polisacharydy, kwas hialuronowy, ceramidy, ekstrakty roślinne (np. z mimozy, słonecznika, kłosowca meksykańskiego, korzenia lukrecji, kuki, nasion piany łąkowej) o działaniu nawilżająco-łagodzącym, zmiękczającym, wygładzającym, wspierającym mikrobiom skóry oraz jej funkcje regeneracyjne i ochronne.

Olejkowe serum rewitalizujące do przesuszonej skóry to idealny kosmetyk do codziennej pielęgnacji, który dzięki zawartości olejków (m.in. ze słodkich migdałów, arganowego, kokosowego, makadamia, z awokado, nasion słonecznika oraz oleju ryżowego) chroni mikrobiom skóry, niweluje jej szorstkość oraz rozjaśnia przebarwienia, ekspresowo nawilża i widocznie ujędrnia. Przy okazji cudownie pachnie i pozostawia na skórze nietłusty, ale dodający blasku film. Lato to też idealny czas na serum z witaminą C, która wspaniale radzi sobie z drobnymi przebarwieniami posłonecznymi, subtelnie wzmacnia działanie produktów z filtrami UV oraz nawilża. 

Leave a Reply