Skip to main content
search
0

PL | EN

© Miya Cosmetics

Przesyłka Gratis od 99 zł, w Polsce.
Przesyłka zagraniczna GRATIS w UE od 450 zł.
Pielęgnacja twarzy

Opalenizna: sposoby na zdrowe i trwałe odcienie skóry

Opalenizna: sposoby na zdrowe i trwałe odcienie skóry

Krem z filtrem niestety nie jest gwarantem pełnej ochrony przed szkodliwym działaniem słońca, ponieważ nie wszystkie tego typu produkty blokują szczególnie szkodliwe promieniowanie UVA. Jeżeli chcesz długo cieszyć się piękną i jędrną skórą bez plam pigmentacyjnych i tragicznych przesuszeń oraz uszkodzeń, zrezygnuj z leżenia na ręczniczku w godzinach najintensywniejszego nasłonecznienia. Poniżej znajdziesz kilka rad na to, aby korzystać ze słońca z głową.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • czym jest opalenizna i dlaczego się pojawia,
  • jak słońce wpływa na skórę i co wspólnego ma opalenizna ze starzeniem się skóry,
  • jak dbać o skórę przed i po opalaniu,
  • jak bezpiecznie się opalać.

Dlaczego i kiedy pojawia się opalenizna

Podczas długotrwałej ekspozycji na słońce skóra zaczyna się bronić produkcją melaniny, ciemnego barwnika, który pochłania promieniowanie UV. Rezultatem jest uszkodzenie skóry w jej głębokich warstwach oraz na poziomie DNA. To, że nie spalasz się na czerwono podczas pierwszych kontaktów ze słońcem, nie oznacza, że Twoja skóra nie została poturbowana. Zarówno osoby o ciemnej karnacji, jak i te o jaśniejszych tonach cery niszczą swoją skórę podczas opalania. Opalenizna pojawi się już po około 15 minutach nieprzerwanej ekspozycji na słońce, ale pamiętaj, że w pochmurny dzień też można się opalić (cały proces przebiega wówczas wolniej). 

Kremy z filtrem to jeden z lepszych sposobów na to, aby korzystać ze słońca w sposób bezpieczny. Smarując skórę preparatem z SPF, nie pozbawiasz się opalenizny. Będzie ona mniej intensywna, ale jednocześnie ładniejsza i delikatniejsza.

Jak słońce wpływa na skórę?

Absolutnie nie chodzi o to, aby chodzić z parasolką, nosić kapelusze z wielkim rondem i zasłaniać nogi oraz ręce długimi nogawkami i rękawami. Ekspozycja na promienie słoneczne jest nam niezbędna do syntezy witaminy D3, dobrego nastroju i samopoczucia, ale wszystko należy robić z umiarem. Doprowadzenie do poparzeń trzeciego stopnia, po których na skórze pojawiają się bąble wypełnione surowicą, może być efektem przypadku, ale i działania z premedytacją. Tak czy inaczej, oznacza to również blizny, plamy pigmentacyjne oraz solidne przesuszenie skóry.

Opalanie się bez używania kosmetyków ochronnych:

  • przyspiesza procesy degeneracyjne – skóra starzeje się dużo szybciej i bardziej spektakularnie, zaś osoby, które lubią opalanie, wyglądają zdecydowanie starzej od swoich rówieśników,
  • powoduje oparzenia, blizny i przebarwienia,
  • może prowadzić do fotouczuleń,
  • nasila niektóre choroby, m.in. trądzik (w szczególności trądzik różowaty), łuszczycę, AZS,
  • wzmaga pękanie naczyń krwionośnych i powstawanie pajączków,
  • zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia nowotworów skóry, w tym czerniaka.

Musisz sobe odpowiedzieć na pytanie, czy rzeczywiście kilka tygodni brązowej skóry jest warte przesuszenia jej głębokich warstw, nieodwracalnych uszkodzeń i ewentualnych przebarwień, które ciężko jest później usunąć. Jeżeli uwielbiasz brązowy odcień na swojej skórze, rozważ opcję z samoopalaczami, balsamami brązującymi oraz balsamami stopniowo budującymi opaleniznę, które obecnie mają genialne i bezproblemowo rozprowadzające się formuły. Jest to zdecydowanie zdrowszy sposób na piękną opaleniznę. 

Na posłoneczne przebarwienia doskonały będzie tonik rozświetlający z kwasem glikolowym.

Jak dbać o skórę przed i po opalaniu?

Przed wyjściem na słońce skórę trzeba przygotować nie tylko poprzez nałożenie na nią SPF, ale także zapewniając jej solidną dawkę nawilżenia. O kondycję skóry dbasz przez cały rok, z dnia na dzień nie zregenerujesz zniszczeń, które tworzyły się miesiącami, dlatego pamiętaj o swojej skórze nie tylko przed wielkim wyjściem na plażę. Myj ją delikatnymi produktami, najlepiej bogatymi w odżywcze olejki – takimi jak naturalny żel pod prysznic z olejkiem makadamia. Pamiętaj także o regularnym robieniu maseczek (polecamy: skoncentrowaną maskę z kwasami). Dobrze ułożona pielęgnacja, odżywcza dieta i optymalne nawodnienie całego organizmu to najlepsze przygotowanie skóry do opalania.

Pielęgnacja skóry po lecie opiera się głównie na nawilżaniu i odżywianiu. Warto wtedy włączyć do codziennej rutyny serum odbudowujące z ceramidami, witaminę C oraz kwas glikolowy, które dogłębnie zregenerują skórę oraz będą walczyły z przebarwieniami.

ABC bezpiecznego opalania

Gdy Twoja skóra jest już wspaniale przygotowana na opalanie, zawsze pamiętaj o tym, aby 15 minut przed wystawieniem jej na słońce nałożyć preparat z SPF, np. mySPFcream. Żeby filtr działał tak, jak zapewnia producent, musisz co 2 godziny lub po intensywnym wysiłku albo wyjściu z wody ponownie posmarować nim całe ciało. To bardzo ważne nawet w przypadku kosmetyków wodoodpornych.

Należy także unikać opalania się w czasie, gdy słońce operuje z największą siłą, czyli między godziną 10 a 16. Wtedy najlepiej nie leżeć plackiem, a spacerować, często chowając się w cieniu. 

Pamiętaj, że zdrowa opalenizna to oksymoron, ponieważ jest ona reakcją obronną skóry, która walczy o to, aby doznać jak najmniej uszkodzeń w wyniku długotrwałego kontaktu ze słońcem.

Leave a Reply