Skip to main content
search
0

PL | EN

© Miya Cosmetics

Przesyłka Gratis od 99 zł, w Polsce.
Przesyłka zagraniczna GRATIS w UE od 450 zł.
Pielęgnacja twarzy

Odbudowa bariery hydrolipidowej – jak przywrócić dobrą kondycję skóry?

By 30/01/2023No Comments
Odbudowa bariery hydrolipidowej – jak przywrócić dobrą kondycję skóry?

Płaszcz hydrolipidowy skóry to ochronna warstwa, dzięki której największy organ naszego ciała pracuje prawidłowo. Do zaburzeń funkcjonowania tej bariery dochodzi na skutek wielu różnych czynników. Skóra wyposażona jest w naturalne mechanizmy obronne, dzięki którym w porę możemy zauważyć, że dzieje się coś niedobrego.

Pamiętaj: jeżeli warstwa ochronna Twojej skóry nie pracuje prawidłowo, nawet najlepsza pielęgnacja nie przyniesie spodziewanych rezultatów.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • co to jest bariera hydrolipidowa skóry,
  • jak rozpoznać czy jest uszkodzona,
  • na czym polega jej odbudowa i jak długo trwa,
  • w jaki sposób przywrócić dobrą kondycję skóry.

Bariera hydrolipidowa – co to?

Barierę, płaszcz, powłokę hydrolipidową w najprostszy, ale jednocześnie najmniej urodziwy sposób można określić jako mieszaninę łoju i potu (woda + tłuszcz, czyli hydro + lipid), która tworzy delikatną warstwę chroniącą skórę przed: 

  • szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych;
  • nadmierną przeskórkową utratą wody, czyli odparowywaniu. Zjawisko to określane jest jako TEWL (z ang. Transepidermal Water Loss). 

Właściwie działająca bariera hydrolipidowa sprawia, że nie czujesz na skórze ściągnięcia, przesuszenia, jest ona gładka, a jej koloryt pozostaje równy. Ponadto nie jest zaczerwieniona, nie łuszczy się, jest rozświetlona i delikatnie się błyszczy, zaś w dotyku jest sprężysta – ogólnie rzecz ujmując, wyglądasz i czujesz się we własnej skórze bardzo komfortowo.

Dobrze funkcjonujący płaszcz hydrolipidowy skóry utrzymuje na jej powierzchni kwaśne pH, czyli pH nieprzyjazne dla rozwoju patogenów i mikroorganizmów, grzybów, bakterii i wirusów. Co więcej, im lepiej on działa, tym więcej do Twojej skóry trafia składników odżywczych z kosmetyków, które stosujesz. Są one efektywnie absorbowane i przekazywane do głębszych warstw skóry.

Uszkodzona bariera hydrolipidowa – przyczyny i objawy

Do powodów zaburzenia pracy płaszcza hydrolipidowego zalicza się wiele różnego typu czynników. Są to:

  • zanieczyszczenie środowiska: smog, kurz;
  • promieniowanie słoneczne, głównie UV;
  • zbyt intensywne oczyszczanie skóry, za mocne tarcie i złuszczanie (np. peelingami mechanicznymi) i akcesoriami (np. szczoteczkami do mycia), używanie bardzo silnych detergentów do mycia twarzy;
  • niewłaściwa pielęgnacja skóry – nieodpowiednio dobrana, zawierająca zbyt wiele substancji aktywnych i powierzchniowo czynnych, a także zakładająca używanie kosmetyków silnie przesuszających, mających w składzie alkohol denaturowy;
  • odwodnienie;
  • choroby, m.in. cukrzyca, niedoczynność tarczycy;
  • niedobory składników odżywczych, źle zbilansowana dieta.

To, że Twój płaszcz hydrolipidowy ma problem, rozpoznasz po tym, że skóra:

  • jest zaczerwieniona;
  • na większość kosmetyków, które tolerowała, teraz reaguje podrażnieniem i ściągnięciem;
  • łuszczy się, swędzi, piecze;
  • jest napięta w nieprzyjemny sposób;
  • ma objawy nadmiaru sebum – szybko się przetłuszcza, świeci się;
  • ma niedoskonałości, zmiany ropne, krostki, trądzik;
  • jest szara, a nawet żółtawa;
  • jest podatna na podrażnienia, nawet delikatne osuszanie ręcznikiem powoduje dyskomfort.

Co odbudowuje barierę hydrolipidową?

Przede wszystkim dobrze dobrana pielęgnacja i przestrzeganie zasad dotyczących mycia skóry. Ważne jest, aby jej nie szorować, obchodzić się z nią delikatnie, nie zdzierać warstwy ochronnej. Należy ją delikatnie myć, wykonując masaż. Pamiętaj, żeby osuszać skórę ręcznikiem, najlepiej wykonanym z lnu lub bawełny. Nie trzyj, ale przykładaj go, odsączając nadmiar wody. 

Ważne jest również picie wody i dobranie pielęgnacji do potrzeb skóry. Koniecznie wprowadź do swojej rutyny serum nawilżające z kwasem hialuronowym. To jeden z najlepszych preparatów wspomagających skórę w procesach regeneracyjnych. Ponadto szukaj preparatów zawierających takie składniki jak: skwalan, peptydy, mocznik, ekstrakt z aloesu, kwas mlekowy, ceramidy, masła roślinne i oleje.

Zalet stosowania maseczek jest mnóstwo, a jedną z nich jest przyspieszenie odbudowy płaszcza hydrolipidowego skóry, dlatego wybierz takie, które dogłębnie nawilżają, regenerują i normalizują. Ważna też jest konsekwencja – nie oczekuj, że po 1-2 zastosowaniach danego kosmetyku Twoja skóra odzyska dawny blask. 

Jak długo trwa odbudowa bariery hydrolipidowej?

Skóra, a wraz z nią płaszcz hydrolipidowy, regeneruje się średnio co 30 dni. Proces ten możesz wspomóc kosmetykami. Pamiętaj jednak, że Twoja bariera hydrolipidowa nie ulegnie magicznej rekonstrukcji po miesiącu, jeżeli będziesz ją nadal niewłaściwie traktować. Przede wszystkim dokładnie zrewiduj swoje nawyki, sposoby oczyszczania i pielęgnacji, zastanów się, czy pijesz odpowiednio dużo wody i odżywiasz się mądrze. Poza tym sprawdź, czy w Twojej kosmetyczce są preparaty nawilżające – są one szczególnie potrzebne w okresie jesienno-zimowym. Zastanów się, czy może serum z retinolem, które od niedawna stosujesz, ma w składzie składniki nawadniające skórę, czy może potrzebny jest po jego nałożeniu jeszcze krem. Bezwzględnie pamiętaj także o ochronie przeciwsłonecznej, szczególnie wtedy, gdy przebywasz na zewnątrz, niezależnie od pory roku.

Pamiętaj o regularnym robieniu domowego SPA – zarówno dla twarzy, jak i całego ciała. Systematyczność w takich zabiegach już po miesiącu da rewelacyjne rezultaty!

Leave a Reply