Skip to main content
search
0

PL | EN

© Miya Cosmetics

Przesyłka Gratis od 99 zł, w Polsce.
Przesyłka zagraniczna GRATIS w UE od 450 zł.
Pielęgnacja twarzy

Masaż twarzy krok po kroku – działanie i efekty

By 03/01/2023No Comments
Masaż twarzy krok po kroku – działanie i efekty

Masowanie twarzy to jeden z najlepszych, najtańszych i zarazem najskuteczniejszych oraz najmniej inwazyjnych sposobów na piękną skórę. Masować można dłońmi, jadeitowymi rollerami, płytką gua sha wykonaną z kwarcu, sonicznym urządzeniem, a nawet kostką lodu. Najważniejsze w masażach są: systematyczność, uwaga i poślizg. 

Regularnie wykonywany automasaż wspaniale wygładza drobne zmarszczki, dotlenia skórę dodając jej blasku, pomaga zarysować linię żuchwy, ujędrnia, relaksuje i upiększa. Przy tym zabiegu ważna jest również szyja i dekolt. Kondycja znajdujących się tam mięśni ma kluczowy wpływ na wygląd całej twarzy.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • o czym pamiętać i co warto wiedzieć masując twarz,
  • jak długo masować twarz,
  • jak przeprowadzić automasaż.

Masaż twarzy – zasady

Masowanie twarzy nie powinno skutkować zasinieniem, nie może boleć ani powodować dyskomfortu. Siła nacisku na skórę i sposób wykonywania poszczególnych ruchów uzależnione są od metody jaką wybierzesz. Jednak co do zasad dotyczących tego, że masaż powinien być przyjemny i nie może prowadzić do przeciążeń, nadmiernego rozciągania i  nadwyrężania skóry, wszystkie metody są zgodne. Szczególną ostrożność należy zachować podczas masażu wrażliwej skóry okolic oczu. Twarz po masażu powinna być lekko zaróżowiona przez maksymalnie godzinę. 

Najlepiej włączyć automasaż jako stały element codziennej pielęgnacji cery. Dzięki masowaniu aktywne składniki zawarte w kosmetykach znacznie lepiej będą absorbowane przez skórę i tym samym wzrośnie ich skuteczność. Bardzo ważne jest również, aby nie masować skóry twarzy na sucho. Świetny poślizg dla ruchów zapewnią oleje i olejki. Olejek należy dobrać do typu cery, szczególnie że wiele z nich jest komedogennych (mogących nasilać problem z zaskórnikami). Znacznie bezpieczniejsze są wszelkiego rodzaju sera – tu szczególnie polecamy nasze serum myPOWERelixir. Masować skórę możesz także po nałożeniu na nią kremu. Miej na uwadze jednak to, że taki kosmetyk stosunkowo szybko się wchłania, przez co czas zabiegu znacznie się skróci.

Ile powinien trwać masaż twarzy? Czy kolejność ruchów ma znaczenie?

Już 2-5 minutowy zabieg jest bardzo skuteczny, jednak pod warunkiem, że będzie wykonywany regularnie. Rekomendowany czas trwania masażu to około 15-20 minut. Efekty automasażu można zaobserwować od razu po nim: skóra jest jędrniejsza, napięta, twarz uniesiona, bez opuchlizny. Długofalowe rezultaty w postaci ogólnej poprawy kondycji cery są widoczne mniej więcej po miesiącu systematycznych zabiegów.

Koniecznie sprawdź nasze kosmetyki wegańskie

Kolejność ruchów w masowaniu twarzy ma znaczenie w przypadku drenażu limfatycznego. To rodzaj masażu, którego celem jest udrożnienie kanałów limfatycznych i jednocześnie usunięcie zastojów limfy. Drenaż zaczyna się od delikatnego rozmasowania węzłów chłonnych pod pachami, następnie nad obojczykami i pod uszami. Po takim wstępie można przystąpić do wykonywania delikatnych ruchów usuwających zastoje limfy w twarzy, począwszy od linii żuchwy. Każdy ruch finalizuje się na obojczykach. Drenaż limfatyczny jest najskuteczniejszy, gdy jest wykonywany powoli i dokładnie. To najlepsza metoda na usuwanie opuchlizny z twarzy i zasinień pod oczami. 

Zasady te warto stosować w przypadku każdego rodzaju masażu – zawsze najpierw rozmasuj węzły chłonne.

Jak samodzielnie wykonać masaż twarzy? Masaż krok po kroku

Jeżeli robisz masaż 1-2 razy w tygodniu, dobrym pomysłem jest zrobienie przed nim peelingu. Świetnie w tej roli sprawdzi się nasz naturalny peeling all-in-one. Tak przygotowana skóra zdecydowanie lepiej przyjmie składniki odżywcze z preparatów, które na nią nałożysz w trakcie i po masażu. Jeżeli chcesz wykonywać automasaż codziennie, pamiętaj, aby zawsze masować dokładnie oczyszczoną skórę. Masuj zawsze od środka twarzy na zewnątrz. Pamiętaj o masowaniu z uwagą i skupianiu się na każdym ruchu. Ten rodzaj pielęgnacji to wspaniały rytuał self-care – celebruj chwile, w których dbasz o siebie.

  • Po peelingu lub umyciu skóry delikatnie rozmasuj kolistymi ruchami węzły chłonne pod pachami, nad obojczykami i pod uszami. Każdy ruch powtórz 3 razy. 
  • Stań przed lustrem, aby kontrolować przebieg masażu. 
  • Rozetrzyj olejek lub serum, rozgrzewając go w dłoniach i nanieś kosmetyk na twarz, szyję i dekolt. Całymi dłońmi delikatnie wymasuj skórę dekoltu i szyję. Wykonaj po 20-30 ruchów na każdą stronę. 
  • Rozpocznij masowanie twarzy od ruchów palcem wskazującym i środkowym po linii żuchwy – prawą dłonią delikatnie przytrzymaj skórę z prawej strony brody, lewą wykonuj ruch od brody w kierunku ucha. Powtórz 20 razy i wykonaj tę samą sekwencję ruchów na drugą stronę. 
  • Kieruj się do góry, rozmasowując skórę tuż pod kośćmi policzkowymi. Masuj skórę wszystkimi palcami jednocześnie. Wykonaj 20 powtórzeń z lewej i prawej strony.
  • Masując okolicę kości policzkowych i oczu, zmniejsz nacisk i użyj tylko palca wskazującego. Zrób 10 ruchów na każdą stronę. 
  • Rozmasuj nos, prowadząc palce (wskazujący i środkowy) od czubka nosa do linii włosów 20 razy. 
  • Wykonaj masaż oczu – palcem wskazującym rozpocznij ruch w wewnętrznym kąciku oka, dalej nad górną powieką na linii kości oczodołu, w kierunku skroni i w dół przy linii uszu aż do obojczyka. Powtórz 20 razy na każdą stronę.
  • Zakończ masaż, delikatnie opukując opuszkami palców skórę twarzy, szyi i dekoltu. Podziękuj sobie za przyjemnie spędzony czas 🙂.

Poznaj inne metody na poprawę jędrności skóry. Przeczytaj: Tipy na jędrną skórę – zadbaj o zdrowie skóry.

Leave a Reply