Skip to main content
search
0

PL | EN

© Miya Cosmetics

Przesyłka Gratis od 99 zł, w Polsce.
Przesyłka zagraniczna GRATIS w UE od 450 zł.
Pielęgnacja twarzy

Kwasy kosmetyczne – czy można używać kosmetyków z kwasami wiosną?

By 24/05/2023No Comments
Kwasy kosmetyczne – czy można używać kosmetyków z kwasami wiosną?

Co to są kwasy kosmetyczne i jakie są ich rodzaje? Jak dobrać kwas do typu cery oraz jakich efektów możesz się spodziewać? Przeczytaj artykuł i opracuj własny plan domowej pielęgnacji z wykorzystaniem delikatnych kwasów.

Z tego artykułu dowiesz się:
• co to są kwasy i jakie są ich rodzaje,
• po co stosować kwasy,
• czy kwasy są bezpieczne wiosną i latem.

Kwasy kosmetyczne – czym są?

Kwasy to związki chemiczne z grupy hydroksykwasów, które od kilku lat królują wśród wykorzystywanych w kosmetyce surowców. Ich popularność wzięła się nie tylko z uwagi na wysoką skuteczność, ale także szerokie spektrum zastosowania – kwasy, w zależności od rodzaju, wykazują odmienne właściwości i są świetnym wyborem w walce z wieloma dolegliwościami skórnymi, jak np. trądzik, zmarszczki, przebarwienia i inne.
Najczęściej można spotkać się z podziałem kwasów na:
– kwasy AHA
– kwasy BHA
– kwasy PHA
Po co robi się kwasy na twarz?

Stosowanie kwasów w pielęgnacji twarzy jest niezwykle skuteczne pod warunkiem, że zarówno rodzaj kwasu jak i jego stężenie będą odpowiednie dla naszej skóry. Zarówno na sklepowych półkach jak i w ofercie gabinetów kosmetycznych znajdziemy ich wiele, dlatego warto najpierw poznać ich rodzaje i działanie, by wiedzieć, który kwas najlepiej sprawdzi się na naszej skórze i jakie efekty osiągniemy.
Kwasy AHA
Kwasy z grupy AHA są kwasami, które mają najsilniejsze właściwości złuszczające i najczęściej są polecane do cery trądzikowej, tłustej, a także dojrzałej.
Najpopularniejsze wśród nich to:
 kwas glikolowy
Złuszcza martwy naskórek, redukuje blizny i przebarwienia potrądzikowe. Zazwyczaj w kosmetykach kwas glikolowy ma niskie stężenie – by jego stosowanie było skuteczne, a zarazem bezpieczne, bez ryzyka występowania nadmiernych podrażnień. Możesz go wprowadzić do pielęgnacji np. pod postacią toniku z 5% kwasem glikolowym, który bogaty jest także w substancje łagodzące.
 kwas migdałowy
Zdecydowanie wolniej przenika przez naskórek, przez co jego działanie jest delikatniejsze, wcale nie oznacza, że jest mniej skuteczny. Łagodnie złuszcza naskórek, wyrównuje koloryt, a także zmniejsza widoczność zmarszczek. Szczególnie polecany jest do skóry wrażliwej, skłonnej do podrażnień. Jeśli posiadasz taką cerę zwróć uwagę na aktywny koncentrat z kwasami do skóry wrażliwej, który oprócz kwasu migdałowego zawiera glukanolakton – kwas z grupy PHA, odpowiedzialny za nawilżenie i wzmocnienie bariery ochronnej skóry.
 kwas mlekowy
Podobnie jak kwas migdałowy dość wolno przenika w głąb skóry. Wygładza i rozjaśnia skórę, spłyca drobne zmarszczki, a w przypadku niższego stężenia (1-10%) wykazuje działanie nawilżające. Co ciekawe, oprócz kosmetyków do pielęgnacji twarzy, stosowany jest także w produktach do ciała, jak np. wygładzający balsam z kwasami AHA, który m.in. redukuje objawy rogowacenia mieszkowego.
Kwasy BHA
Najbardziej popularnym kwasem z grupy BHA jest kwas salicylowy, który najczęściej swoje zastosowanie znajduje w przypadku cery trądzikowej, z uwagi na działanie bakteriobójcze i oczyszczające.
Kwasy PHA
Ta grupa kwasów nazywana jest kwasami tzw. nowej generacji – ich skuteczność jest podobna do skuteczności i działania kwasów AHA, ale ryzyko wystąpienia podrażnień na skórze jest dużo mniejsze. Najczęściej stosowanym jest wcześniej już wspomniany glukanolakton, który ma właściwości nawilżające, ujędrniające i uelastyczniające oraz kwas laktobionowy, która złuszcza naskórek, ale nie wywołuje przy tym zaczerwienienia i podrażnienia, a za to łagodzi podrażnienia i zapobiega powstawaniu zmarszczek.

Jaki jest najmocniejszy kwas na twarz?

Ciężko jest jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Działanie kwasu jest uzależnione od jego stężenia. Im wyższe stężenie kwasu, tym większa jest jego moc, ale, co istotne, tym większe jest ryzyko wystąpienia podrażnień. Wysokie stężenia kwasów są dostępne jedynie w gabinetach kosmetycznych – zabiegi z ich użyciem powinny być przeprowadzane wyłącznie przez doświadczonego kosmetologa, który prawidłowo dobierze rodzaj i stężenie kwasu. W kosmetykach do użytku domowego stężenie kwasów nie będzie aż tak wysokie z myślą o bezpieczeństwie ich stosowania. Jednak nawet stosując produkty z kwasami w domu należy przestrzegać zaleceń producenta umieszczonych na opakowaniach, szczególnie jeśli chodzi o czas, na jaki powinniśmy pozostawić kosmetyk na twarzy i częstotliwość aplikowania.
Czy kwasy są bezpieczne wiosną i latem?

Stosowanie kwasów w okresie wiosenno-letnim może budzić wątpliwość z uwagi na ogólnie funkcjonujący mit mówiący o tym, że kwasy są bezpieczne jedynie jesienią i zimą, a wiosną i latem kompletnie powinniśmy z nich zrezygnować. W micie tym jest jednak trochę prawdy – jeśli mówimy o zabiegach kosmetycznych z użyciem wysoko stężonych kwasów, to tak, powinniśmy takie zabiegi zaplanować raczej po wakacjach, kiedy natężenie słońca jest mniejsze. Jeśli jednak mówimy o stosowaniu kosmetyków z kwasami przeznaczonych do użytku domowego, nie ma tutaj potrzeby całkowitego wykluczenia ich z pielęgnacji. By stosowanie kosmetyków z kwasami było bezpieczne wiosną i latem wystarczy, że:
 wybierzesz produkty o niskim stężeniu i niskim potencjale drażniącym,
 będziesz pamiętać o wysokiej ochronie przeciwsłonecznej, najlepiej SPF50, stosowanej codziennie rano i reaplikowanej w ciągu dnia,
 produkty z kwasami włączysz do pielęgnacji wieczornej.

 

Leave a Reply