Skip to main content
search
0

PL | EN

© Miya Cosmetics

Przesyłka Gratis od 99 zł, w Polsce.
Przesyłka zagraniczna GRATIS w UE od 450 zł.
Pielęgnacja twarzy

Jaki krem do twarzy z filtrem wybrać na wyjazd w góry?

By 03/01/2023No Comments
Jaki krem do twarzy z filtrem wybrać na wyjazd w góry?

Krem z filtrem chroniącym skórę przed szkodliwym działaniem promieni UV trzeba stosować cały rok, niezależnie od pogody. Jeżeli wybierasz się na wyjazd, w czasie którego ekspozycja na słońce będzie długotrwała, potrzebujesz kosmetyku skutecznego i dobranego do Twojego typu cery. Dokonując wyboru, warto zwrócić uwagę na kilka kwestii, które są kluczowe dla skuteczności ochrony przeciwsłonecznej.

Efekt, jaki uzyskasz na twarzy po zastosowaniu kremu z SPF, musi Ci odpowiadać. Z tego względu ważne jest, aby wybór kremu dostosować do swoich oczekiwań. Kremy z SPF, oprócz ochrony przed promieniowaniem UV, mogą także nawilżać, matować, rozświetlać, a nawet dawać efekt „glass skin”.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • dlaczego krem z SPF w górach to must-have,
  • na co zwrócić uwagę, wybierając zimowy krem z SPF,
  • czym są oznaczenia UVA, UVB, PBD i Pa.

Po co krem z SPF do twarzy?

Promienie słoneczne mają na nas ogromny wpływ, niestety zarówno pozytywny, jak i negatywny. Do pozytywnych skutków ekspozycji na promienie UV zalicza się syntezę witaminy D oraz ogólną poprawę samopoczucia. 

Promieniowanie UV niestety przyczynia się do szeregu niekorzystnych zmian w obrębie skóry, do których należą:

  • przyspieszenie procesów starzenia – tzw. fotostarzenie się skóry;
  • niszczenie zawartego w niej kolagenu;
  • oparzenia, przebarwienia (zaburzenia pigmentacji), uczulenia;
  • nowotwory.

W związku z tym stosowanie produktów z filtrem chroniącym skórę przed promieniowaniem UV jest takie ważne. Oprócz kremu z filtrem można też używać innych produktów zawierających SPF, np. lekki krem BB SPF. Pamiętaj, że wartości SPF poszczególnych kosmetyków nie sumują się. Gdy dużo i często przebywasz na słońcu, używaj kosmetyków z SPF 50. To obecnie najmocniejsza ochrona przed promieniowaniem UV.

Nie istnieje kosmetyk będący blokerem promieni słonecznych. Nawet stosując najlepszy preparat, nadal jest szansa na wystąpienie poparzeń słonecznych, w szczególności gdy kosmetyk używany jest zbyt rzadko lub nakładany za cienką warstwą na twarz. Najlepiej, aby poprawne stosowanie preparatów z SPF było nieodłącznym elementem codziennej pielęgnacji cery

UVA, UVB, Pa i PBD – co to takiego?

Ochrona przed promieniowaniem UVA jest ważna przez cały rok. Promienie UVA (A od „aging”, czyli starzenia) docierają do naszej skóry nawet w pochmurny dzień. Są także emitowane przez energooszczędne lampy i monitory. Codzienna, długotrwała ekspozycja na czynnik powodujący zmiany degeneracyjne w skórze wymaga ochrony. Z kolei promienie UVB (B od „burning” czyli poparzenia) to te, które powodują opaleniznę i w nadmiarze również poparzenia słoneczne. W odróżnieniu od UVA, którego moc nie jest zależna od pory roku, promieniowanie UVB najsilniej występuje latem, a najlżej zimą.

Oznaczenie Pa lub PBD (Persistent Pigment Darkening), przy którym znajdują się plusy, to wskaźnik oznaczający moc ochrony przed promieniowaniem UVA. Im więcej plusów, tym wyższa ochrona.

Zimowy krem z SPF

Używanie kremu z filtrem latem to obowiązek, natomiast co do tego, czy trzeba takiego kosmetyku używać również zimą, są pewne wątpliwości. Jeżeli wybierasz się w góry latem, weź ze sobą swój ulubiony i sprawdzony krem. 

Skóra zimą narażona jest przede wszystkim na poważne przesuszenie oraz podrażnienia wynikające z ekspozycji na bardzo niskie temperatury, mróz i wiatr. Oprócz tego w górach kolejnym czynnikiem drażniącym są promienie słoneczne, które odbijając się od śniegu, operują ze wzmożoną siłą. Z tego względu krem z SPF 50 to nieodłączny element codziennej rutyny pielęgnacyjnej np. podczas wyjazdu na narty. Koniecznie sprawdź nasz mySPFcream.

Na zimę wybieraj krem o bogatszej formule. Te w postaci żelu mogą nie być wystarczające. Kluczowe w przypadku zimowego kremu SPF jest właściwe nakładanie – wykonuj je co najmniej 30 minut przed wyjściem na zewnątrz. Reaplikacja preparatu to nieodłączny element skutecznej ochrony. Nawet jeżeli Twój kosmetyk jest wodoodporny, musisz powtarzać jego stosowanie w ciągu dnia, szczególnie jeżeli przebywasz głównie na zewnątrz. Pamiętaj koniecznie o ustach – smaruj je kremem z SPF, który nakładasz na twarz lub stosuj pomadkę ochronną z filtrem. Jeżeli w czasie zimowego pobytu w górach wykonujesz codziennie makijaż, w tej roli zdecydowanie najlepiej sprawdzi się nasz zestaw do makijażu pielęgnacyjnego.

Nie stosuj kremu z SPF z zeszłego roku!

Filtry SPF to wrażliwe na upływ czasu składniki, w szczególności te chroniące przed promieniowaniem UVA. Kremy, które mają je w składzie, z reguły po otwarciu powinny być wykorzystane w ciągu maksymalnie 6 miesięcy – na opakowaniu jest to oznaczone w postaci rysunku pudełeczka z otwartym wieczkiem i liczby, przy której widnieje litera M, np. 6M. Po tym czasie kremu z SPF możesz użyć jako balsamu do ciała, kremu do stóp czy bazy do domowego peelingu.

Nawet najlepszy produkt z SPF nie będzie spełniał w 100% swojej roli, jeśli nie będziesz przestrzegać zasad dotyczących jego stosowania. Wszystkie niezbędne wskazówki znajdziesz w tekście: Kremy z filtrem – pytania i odpowiedzi

Leave a Reply