Skip to main content
search
0

PL | EN

© Miya Cosmetics

Przesyłka Gratis od 99 zł, w Polsce.
Przesyłka zagraniczna GRATIS w UE od 450 zł.
Pielęgnacja twarzy

Jak stosować tonik z kwasem glikolowym? Działanie kwasu glikolowego na różnych typach skóry

By 11/06/2023No Comments
Jak stosować tonik z kwasem glikolowym? Działanie kwasu glikolowego na różnych typach skóry

Tonik z kwasem glikolowym to wspaniały kosmetyk o szerokim wachlarzu zalet. Spłyca drobne zmarszczki, wygładza skórę, działa seboregulująco, a nawet może być bardzo skuteczny w redukcji problemu z zaskórnikami czy trądzikiem. Stosowanie go wymaga jednak przestrzegania kilku zasad, o których warto wiedzieć wcześniej.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • co to jest kwas glikolowy i jakie ma właściwości,
  • jak działa na skórę,
  • co warto wiedzieć i na co uważać podczas stosowania toniku z kwasem glikolowym.

Na co pomaga kwas glikolowy

Kwas glikolowy należy do grupy alfahydroksykwasów znanych bardziej jako AHA, których cechą charakterystyczną są bardzo małe cząsteczki mające zdolność penetrowania głębokich warstw skóry. Dzięki temu kwas glikolowy to niezwykle skuteczna substancja doskonale sprawdzająca się w tonizacji twarzy o spektakularnych i wszechstronnych właściwościach, takich jak:

  • regulowanie wydzielania sebum,
  • normalizowanie procesów keratynizacji naskórka, czyli rogowacenia,
  • wygładzanie,
  • ujędrnianie,
  • złuszczanie,
  • rozjaśnianie i ujednolicanie kolorytu,
  • przyspieszanie regeneracji skóry oraz łagodzenie stanów zapalnych,
  • oczyszczenie i obkurczanie porów,
  • redukcja powstawania zaskórników,
  • spłycanie niewielkich zmarszczek.

Delikatnie kwaśne pH kwasu glikolowego doskonale tonizuje skórę, przywracając jej balans, dzięki czemu wspiera jej barierę hydrolipidową i jest bardzo pomocne w utrzymaniu mikrobiomu w równowadze. Jest to wyjątkowo ważne z punktu widzenia zdrowia i komfortu cery.

Toniki z kwasem glikolowym z reguły zawierają róznego rodzaju dodatki, które boostują ich właściwości i przy okazji łagodzą ewentualne podrażnienia (np. hydrolat z kwiatów róży damasceńskiej, ekstrakt z nasion bawełny) i nawilżają (np. maltoza, kwas hialuronowy, wyciąg z aloesu, d-pantenol, gliceryna). 

Na efekty stosowania toniku z kwasem glikolowym nie trzeba długo czekać. Czasem już na drugi dzień skóra jest widocznie odświeżona, napięta i rozświetlona. Bardzo ważna jest systematyczność jego stosowania, jak również stężenie kwasu w produkcie, który stosujesz. Najpopularniejsze są toniki z kwasem glikolowym o stężeniu 5-7%. Zwróć również uwagę, czy w toniku, który chcesz kupić nie ma dodatków źle wpływających na stan Twojej skóry albo wywołujących uczulenie. 

Od stężenia kwasu glikolowego uzależniona jest skuteczność działania danego produktu. Te powyżej 10% trzeba stosować ostrożniej i stopniowo budować tolerancję. Stosowanie wartości powyżej 15% najlepiej skonsultować ze specjalistą.

Jak stosować tonik z kwasem glikolowym?

Używanie toniku z kwasem glikolowym to element tonizacji, a nie oczyszczania twarzy. Tonik nie jest produktem myjącym, ale równoważącym pH na powierzchni skóry, w związku z tym przed jego aplikacją musi być ona pozbawiona wszelkich zanieczyszczeń i makijażu. Najpierw więc trzeba dokładnie umyć twarz i delikatnie osuszyć z nadmiaru wody.

Tonik z kwasem glikolowym możesz aplikować na kilka sposobów – pamiętaj o omijaniu okolicy oczu:

  1. Nasącz nim wacik kosmetyczny i delikatnie nakładaj płyn na twarz. Staraj się możliwie jak najmniej trzeć skórę, żeby dodatkowo jej nie podrażnić.
  2. Wylej kilka kropli toniku bezpośrednio na twarz (jeżeli tonik ma pipetę) lub na dłonie i wklep go w skórę opuszkami palców.
  3. Przelej tonik do buteleczki z atomizerem i spryskaj skórę, a następnie lekko wklep w nią produkt. 

Skóra może delikatnie szczypać i być przez chwilę zaczerwieniona. Po kilku minutach wszystko wróci do normy. Jeżeli masz jakiegokolwiek rodzaju rany, zadrapania lub aktywne stany zapalne, po kontakcie z kwasem glikolowym przez chwilę miejsca te będą bardziej piekły.

Kwas glikolowy doskonale sprawdza się w pielęgnacji wszystkich rodzajów skóry, ale szczególnie dobrze reagują na niego: cera mieszana, cera tłusta oraz cera trądzikowa. Oprócz twarzy warto go także stosować:

  • pod pachami – niweluje nieprzyjemny zapach potu,
  • na pięty i łokcie – zmiękcza mocno zrogowaciały naskórek i go rozjaśnia,
  • w okolicach bikini i na nogach – w przypadku wrastających włosków (kwas glikolowy doskonale radzi sobie z okołomieszkowym zapaleniem skóry),
  • na skórę głowy – świetnie odświeża i delikatnie peelinguje skalp.

Stosowanie toniku z kwasem glikolowym – środki ostrożności

Oprócz szerokiego spektrum zalet maleńkie cząsteczki kwasu glikolowego wykazują ze względu na swój rozmiar także działanie drażniące. Z tego względu na toniki i inne kosmetyki mające wysoko w składzie kwas glikolowy (np. aktywny koncentrat z kwasami) powinny uważać osoby o skórze bardzo wrażliwej, skłonnej do alergii. Nie jest to jednak przeciwwskazanie, ponieważ tego rodzaju produkty zawierają także szereg substancji łagodzących niepożądane właściwości kwasu glikolowego. 

Kwas glikolowy działa fotouczulająco, oznacza to, że uwrażliwia skórę na działanie promieni UV. Jeżeli stosujesz tonik z kwasem glikolowym i jednocześnie nie nakładasz na skórę kosmetyku z wysokim SPF, narażasz się na powstawanie plam pigmentacyjnych i przebarwień, które bardzo trudno będzie usunąć. 

Unikaj łączenia kwasu glikolowego w jednej rutynie pielęgnacyjnej z następującymi substancjami aktywnymi:

  • retinol,
  • kwas salicylowy w wysokim stężeniu,
  • witamina C.

Leave a Reply