Skip to main content
search
0

PL | EN

© Miya Cosmetics

Przesyłka Gratis od 99 zł, w Polsce.
Przesyłka zagraniczna GRATIS w UE od 450 zł.
Pielęgnacja ciała

Jak poradzić sobie ze swędzącą skórą po kąpieli?

Jak poradzić sobie ze swędzącą skórą po kąpieli?

Swędzenie skóry po prysznicu lub kąpieli może wynikać z wielu czynników. Czasem wystarczy, że zaczniesz nawilżać skórę i nosić przewiewne ubrania z naturalnych tkanin, a problem zniknie. Niestety zdarza się, że swędzenie skóry po kontakcie z wodą to symptom schorzenia dermatologicznego. 

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Dlaczego skóra po kąpieli swędzi?
  • Jakie są sposoby na swędzącą suchą skórę?

Czego objawem jest swędzenie skóry po kąpieli?

Przyczyny swędzenia skóry po kąpieli bywają różne. Warto znaleźć powód, zanim zaczniesz kupować kosmetyki łagodzące podrażnienia, bo może się okazać, że zawierają one składnik, który wywołuje u ciebie uporczywe dolegliwości.

Najczęściej tego rodzaju podrażnienia pojawiają się z powodu:

  • suchej i bardzo suchej skóry – osoby, których skóra produkuje znikome ilości sebum, są szczególnie narażone na uczucie dyskomfortu po prysznicu lub kąpieli;
  • chlorowanej wody – chlor działa na skórę silnie wysuszająco, im więc więcej go w wodzie, tym przesuszenie będzie poważniejsze. Podobne objawy może dawać także bardzo twarda woda;
  • substancji wysuszającej skórę i wywołującej podrażnienia, zawartej w kosmetyku stosowanym do mycia, golenia, peelingu, np. silnego detergentu lub składnika nadającego zapach;
  • golenia – możliwe, że maszynka, której używasz, jest zabrudzona albo tępa, przez co szarpie skórę i ją podrażnia;
  • wysokiej temperatury wody – gorąca woda wpływa bardzo niekorzystnie na skórę, ponieważ nie tylko ją wysusza, lecz także pobudza gruczoły łojowe do nadmiernej pracy. Może to skutkować pojawieniem się niedoskonałości m.in. pryszczy i krostek;
  • zbyt częstego i intensywnego szorowania skóry – paradoksalnie, myjąc się, a raczej szorując 1–2 razy dziennie przy użyciu dużej ilości żelu lub mydła oraz szczotki, szorstkiej myjki lub rękawicy, silnie podrażniasz skórę zarówno mechanicznie, jak i chemicznie. W ten sposób zdzierasz z niej naturalną barierę hydrolipidową oraz zaburzasz jej mikrobiom. Niestety na rezultat w postaci swędzenia, wysypki, zaczerwienienia oraz uczucia ściągnięcia nie trzeba długo czekać;
  • chorób i schorzeń – sucha i bardzo swędząca skóra, może być jednym z symptomów: różnego rodzaju uczuleń i alergii kontaktowych, świerzbu, atopowego zapalenia skóry, grzybicy, liszajca. Niestety zdarza się również, że swędzenie skóry po kąpieli pojawia się u osób cierpiących z powodu niewydolności nerek, zaburzeń hormonalnych o różnym podłożu, białaczki, zakażenia wirusowego oraz stanów zapalnych wątroby. Swędzenie bywa również objawem nerwicy natręctw.

Swędzenie skóry, gdy na dworze jest zimno

Swędzenie skóry, gdy jest chłodno, czyli w miesiącach jesiennych i zimowych, najczęściej wynika z konieczności noszenia obcisłych i mocno przylegających ubrań. W tym przypadku czynnikami, które mogą powodować dokuczliwe swędzenie pojawiające się po kąpieli, są alergie kontaktowe na detergent, w którym zostały uprane ubrania. Swędzenie może dokuczać także z powodu materiału, z którego wykonano dany element garderoby. Szczególnie „gryząca” jest wełna i tkaniny z jej domieszkami. 

Co pomaga na swędzenie skóry po kąpieli?

Metody radzenia sobie z uporczywymi objawami zależą od przyczyny swędzenia. Sucha swędząca skóra po kąpieli, która jest rezultatem nadmiernego przesuszenia z powodu np. wysokiej temperatury wody albo opalania, bardzo potrzebuje nawilżenia. Kosmetyki takie jak mySKINpro Trio, krem odżywiająco-odbudowujący oraz krem intensywnie i długotrwale nawilżający to produkty o długotrwałym działaniu, bogate w naturalne składniki aktywne oraz kompleksy odżywcze. Z pewnością szybko uśmierzą uporczywe swędzenie.

Jeżeli po wzięciu prysznica masz problem nie tylko ze swędzącym ciałem, lecz także z przesuszonymi, kruchymi włosami, prawdopodobnie za przyczynę swędzenia skóry po kąpieli odpowiada woda, a dokładniej jej twardość lub zawarty w niej chlor. W takiej sytuacji instalacja filtra to dobra inwestycja, która szybko przyniesie zadowalające efekty.

Zrezygnuj z tarcia skóry podczas kąpieli na rzecz łagodnego mycia jej dłońmi lub miękką myjką z naturalnych włókien, np. lnianych lub kokosowych.

Jeżeli masz skłonność do alergii kontaktowych, wybieraj mydła, szampony i żele do kąpieli o delikatnym składzie, np. naturalny żel pod prysznic z olejem abisyńskim, które nie zawierają silnych detergentów ani drażniących substancji. Staraj się unikać produktów ze sztucznymi barwnikami.

Pamiętaj, że długie i gorące kąpiele mogą bardzo przesuszyć skórę i pogorszyć swędzenie. Najlepsza woda do mycia to taka, która jest dla niej neutralna i nie powoduje zaczerwienienia. Ogranicz czas spędzany w wannie lub pod prysznicem – długie moczenie ciała niestety prowadzi do odwodnienia skóry.

Po kąpieli nie trzyj ciała ręcznikiem, tylko delikatnie je wycieraj, pozostawiając lekko wilgotną powierzchnię.

Jeśli swędzenie jest uporczywe, nawraca lub towarzyszą mu inne niepokojące objawy, warto skonsultować się z dermatologiem. Pozwoli to wykluczyć poważniejsze problemy skórne lub otrzymać odpowiednią diagnozę i wdrożyć jak najszybciej leczenie.

Pamiętaj, że każda skóra jest inna, więc warto eksperymentować i znaleźć rozwiązanie, które najlepiej będzie działało u ciebie.

Leave a Reply