Skip to main content
search
0

PL | EN

© Miya Cosmetics

Przesyłka Gratis od 99 zł, w Polsce.
Przesyłka zagraniczna GRATIS w UE od 450 zł.
Pielęgnacja twarzy

Dowiedz się więcej o pH skóry twarzy i o tym, jak utrzymać je w równowadze

Dowiedz się więcej o pH skóry twarzy i o tym, jak utrzymać je w równowadze

Zachowanie odpowiedniego pH skóry jest istotne dla jej zdrowia i kondycji. Naruszenie równowagi pH może prowadzić do różnych problemów, takich jak nadmierna suchość, podrażnienia, łuszczenie się, nadmierne wydzielanie sebum, a nawet infekcje skórne. Dlatego też warto wybierać produkty o pH zbliżonym do naturalnego pH skóry lub takie o delikatnie kwasowym pH.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • czym jest pH skóry twarzy i jak je sprawdzić,
  • jakie pH jest dobre dla skóry oraz co na nie wpływa,
  • jakie są skutki złego pH i jak poprawić pH skóry.

Co to jest pH skóry i jak je sprawdzić?

Najprościej rzecz ujmując, pH jest odczynem, który może być kwaśny lub zasadowy. Oznacza się je na skali od 0 do 14. Wartości od 0 do 7 oznaczają roztwory kwaśne, natomiast te od 7 do 14 wskazują na zasady. Wartość 7 to pH neutralne. Skóra ludzka ma pH oscylujące w granicach 4,1 – 5,8, a więc jest kwaśne. Co ciekawe, każde miejsce na twarzy ma nieco inne pH, a najkwaśniejsze jest czoło, ponieważ na jego powierzchni pH wynosi około 4,4. Pachwiny, pachy, skóra między palcami oraz odbyt mają wyższe pH – o wartości nawet do 6,5.

Ludzka skóra ma kwaśny odczyn, ponieważ kwas chroni przed wnikaniem oraz bytowaniem na jej powierzchni chorobotwórczych drobnoustrojów. Zdecydowana większość tego typu mikroorganizmów nie jest przystosowana do życia w kwaśnym środowisku. 

Odczyn skóry można sprawdzić przy użyciu specjalistycznego urządzenia dostępnego w gabinetach dermatologicznych – pehametru. Badanie pehametrem jest całkowicie bezbolesne i polega na przyłożeniu do skóry elektrody w szklanej sondzie. Jeżeli chcesz sprawdzić pH jakiegoś kosmetyku, możesz to zrobić papierkami lakmusowymi dostępnymi do kupienia w każdej aptece. To, czy Ph Twojej skóry jest w normie, można sprawdzić gołym okiem. Jeżeli Twoja cera jest gładka, jędrna, dobrze nawilżona i wygląda zdrowo, nie musisz się obawiać, że coś jest nie tak i z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że pH jest prawidłowe. Jeśli natomiast na skórze pojawiają się wypryski, zaczerwienienia, podrażnienia, jest ona ściągnięta, sucha i piecze, wówczas bardziej niż pewne jest to, że skóra ma zbyt wysokie pH, a więc jest ono już w przedziale zasadowym.

Polecamy: UKOJENIE Krem kojący.

Ile wynosi dobre pH skóry i co je zmienia?

Jak już wspomnieliśmy, fizjologiczne i zarazem zdrowe pH skóry mieści się w kwaśnym przedziale: 4,1 – 5,8. Przy czym może się ono wahać w zależności od określonych uwarunkowań:

  • u niemowląt pH jest neutralne, czyli niemal równe 7, podobnie u osób starszych, 
  • u osób o ciemnej karnacji pH skóry wynosi około 4,5,
  • u kobiet skóra ma wyższe pH niż w przypadku mężczyzn,
  • u osób o jasnym fototypie skóra ma około 5 pH,
  • latem pH skóry jest niższe niż w pozostałych porach roku.

Niestety wiele codziennych zachowań, ale i niektóre choroby mogą zaburzać pH skóry. Zwykłe mydła toaletowe oraz większość żeli pod prysznic to roztwory zasadowe, co oznacza, że mogą skutecznie i niestety trwale zaburzać pH skóry. Z tego względu do mycia twarzy najlepiej zawsze używać kosmetyków do tego przeznaczonych. Ponadto równowagę pH skóry zakłócają:

  • gorąca woda oraz woda chlorowana,
  • zbyt częste mycie,
  • dermatozy: m.in. trądzik, AZS, kontaktowe zapalenie skóry,
  • nadużywanie produktów antybakteryjnych,
  • zanieczyszczenia powietrza,
  • zbyt długie przebywanie na słońcu.

Dbanie o optymalny poziom pH jest bardzo ważne, ponieważ ma kluczowe znaczenie z punktu widzenia większości procesów zachodzących w skórze. Mowa tu o tworzeniu oraz utrzymaniu w równowadze jej bariery hydrolipidowej, prawidłowym rogowaceniu, złuszczaniu oraz regeneracji.

Sprawdź: Naturalny peeling enzymatyczny

Objawy świadczące o zaburzonym pH skóry

Gdy skóra boryka się ze zbyt wysokim pH, wówczas może to skutkować takimi efektami jak:

  • przetłuszczenie, nadprodukcja sebum – to jeden z najbardziej typowych mechanizmów obronnych skóry,
  • otwarte i zamknięte zaskórniki,
  • nadmierne rogowacenie i łuszczenie,
  • wypryski,
  • przesuszenie,
  • zakażenia bakteryjne i grzybicze.

Nieprawidłowe pH skóry może niestety świadczyć o rozwoju przewlekłych schorzeń, tj. cukrzycy oraz niewydolności nerek.

Koniecznie wypróbuj: 5-minutową maseczkę oczyszczającą z kompleksem

Jak poprawić pH skóry?

Podstawą każdej pielęgnacji skóry są trzy kroki: oczyszczanie, tonizowanie i nawilżanie. Te trzy kroki są niezbędne do utrzymania prawidłowej równowagi kwasowo-zasadowej naskórka. Jeśli podczas pielęgnacji odczuwasz uczucie ściągnięcia lub pieczenia, oznacza to, że musisz natychmiast zmienić swoje nawyki pielęgnacyjne.

Pierwszym krokiem jest przeanalizowanie składów kosmetyków, których używasz i zastanowienie się, czy być może któraś z substancji działa negatywnie na Twoją skórę. Najpierw wyeliminuj produkty, które wywołują uczulenia, alergie lub podrażnienia. To właśnie one mogą uszkadzać naturalną barierę ochronną naskórka. Następnie sprawdź produkty, których używasz do mycia twarzy.

Serum z prebiotykami do skóry problematycznej – sprawdzi się rewelacyjnie przy cerze trądzikowej.

Niestety nawet przypadkowe umycie skóry szamponem, żelem lub mydłem do ciała może wpłynąć na pH skóry. Mydła do ciała i rąk, zarówno w kostce, jak i w płynie, mają zazwyczaj zasadowe pH. To nie oznacza jednak, że musisz zrezygnować z ich używania. Wystarczy, że wybierzesz takie, które mają podobne pH jak skóra, najlepiej naturalne, oparte na olejach i składnikach roślinnych, które będą dodatkowo nawilżać skórę.

Podczas mycia skóry dochodzi do pewnych zmian w pH, ponieważ nawet sama woda ma inne pH niż skóra człowieka. Ważne jest jednak, aby te różnice w wartościach pH nie były zbyt duże. Najlepiej to kontrolować, używając produktów do mycia twarzy i regularnie sprawdzając ich składy.

Aby podreperować pH skóry, trzeba przede wszystkim włączyć do pielęgnacji tonizowanie. To etap, który bardzo często jest pomijany. Tonik jest produktem, który przywraca optymalne pH skórze po oczyszczaniu, które nawet jeśli jest przeprowadzone najlepszymi kosmetykami, niestety zawsze nieco zaburzy odczyn skóry, podwyższając go w kierunku zasadowym. Przy czym nie może to być tonik na bazie alkoholu, szukajmy takich, które mają na opakowaniu umieszczoną informację dotyczącą pH. Regularne stosowanie toniku powinno przynieść poprawę już po kilku dniach aplikacji. Tonik rozświetlający z kwasem glikolowym będzie doskonałym wyborem – szczególnie dla osób, które potrzebują wyrównania kolorytu cery.

Leave a Reply