Skip to main content
search
0

PL | EN

© Miya Cosmetics

Przesyłka Gratis od 99 zł, w Polsce.
Przesyłka zagraniczna GRATIS w UE od 450 zł.
Pielęgnacja twarzy

Dlaczego warto włączyć niacynamid do codziennej pielęgnacji?

Dlaczego warto włączyć niacynamid do codziennej pielęgnacji?

Niacynamid pobudza syntezę kolagenu i kwasu hialuronowego w skórze, czyli działa ujędrniająco, nawilżająco i przeciwzmarszczkowo. Jest również bardzo skuteczny pod względem regulacji pracy gruczołów łojowych, dlatego znakomicie sprawdza się w pielęgnacji cer trądzikowych i tłustych. Jednocześnie nie wykazuje działania drażniącego i ma bardzo niski wskaźnik alergogenny. 

Z tego artykułu dowiesz się:

  • czym jest niacynamid,
  • w jaki sposób może być korzystny dla twarzy,
  • po jakim czasie zaczyna działać,
  • czy po niacynamidzie pojawia się wysyp,
  • jakie składniki wspierają jego działanie,
  • z czym nie można łączyć niacynamidu.

Co to jest niacynamid i jak działa na twarz?

Niacynamid to inaczej niacyna, pochodna witaminy B3. Jest substancją, którą produkuje organizm ludzki, ale w niewielkich ilościach, dlatego niezbędne jest dostarczanie jej z zewnątrz: zarówno poprzez jedzenie, jak i składniki aktywne znajdujące się w kosmetykach. 

Niacynamid działa:

  • antybakteryjnie i przeciwzapalnie, dzięki czemu znacząco zmniejsza widoczność niedoskonałości i zapobiega powstawaniu kolejnych,
  • łagodząco na zaczerwienienia i podrażnienia skóry wywołane różnymi czynnikami,
  • antyoksydacyjnie – oznacza to, że opóźnia zmiany zachodzące w skórze w wyniku działania wolnych rodników (np. powstawanie zmarszczek, utrata jędrności, fotostarzenie),
  • stymulująco na produkcję kolagenu i elastyny, dwóch kluczowych dla młodego wyglądu białek niezbędnych dla napięcia i jędrności skóry,
  • rozjaśniająco na przebarwienia i blizny potrądzikowe, jednocześnie zapobiega powstawaniu nowych,
  • nawilżająco – stymuluje produkcję kwasu hialuronowego w skórze oraz znacząco ogranicza odparowywanie z niej wody,
  • seboregulująco, czyli normalizująco na pracę gruczołów łojowych, co jest szczególnie pożądane w przypadku cer tłustych.

Ponadto regularnie stosowany niacynamid zwęża pory, ujednolica koloryt, a także wspiera odbudowę i równowagę bariery hydrolipidowej skóry. 

Po jakim czasie widać efekty działania niacynamidu?

Zwężenie porów i nawilżenie jest zauważalne nawet po pierwszym zastosowaniu. Wpływ na to ma stężenie niacynamidu w kosmetyku, którego używasz oraz to, jak często go stosujesz. Ponadto istotne jest, czy nie łączysz go w jednej pielęgnacji z substancją, która znosi jego korzystne właściwości. 

Działanie niacynamidu polegające na wyrównaniu kolorytu skóry, wygładzeniu drobnych zmarszczek, ujędrnieniu i regulacji pracy gruczołów łojowych zauważysz już po około 4 tygodniach regularnego stosowania. Mniej więcej tyle samo czasu zajmie niacynamidowi przywrócenie barierze hydrolipidowej skóry fizjologicznego balansu.

Stężenie niacynamidu zalecane na początek powinno oscylować w granicach 2-10%, jak np. w kremie intensywnie i długotrwale nawilżającym. Jeżeli chcesz stosować niacynamid 15%, pamiętaj, żeby przestrzegać zaleceń umieszczonych przez producenta na opakowaniu. Takie stężenia są najlepsze dla osób z cerą trądzikową.

Ze względu na właściwości seboregulujące niacynamid może spowodować tzw. wysyp, czyli nasilenie problemu z powstawaniem pryszczy i zaskórników. To znak, że skóra zaczęła się oczyszczać, a gruczoły łojowe normują swoją pracę. Taka sytuacja może nastąpić, ale absolutnie nie jest regułą. Jeżeli natomiast przez okres dłuższy niż 14 dni Twoja twarz wygląda po prostu gorzej niż przed włączeniem niacynamidu do pielęgnacji, przerwij jego stosowanie albo sprawdź czy nie używasz jednocześnie czegoś, co może powodować, że niacynamid działa nie tak, jak powinien. Zazwyczaj jest to witamina C w formie kwasu askorbinowego.

Z czym warto łączyć niacynamid?

Niacynamid znakomicie współpracuje z retinolem. To jedno z popularniejszych i skuteczniejszych w działaniu przeciwstarzeniowym połączeń. Tu niacynamid rewelacyjnie radzi sobie z przesuszeniem i podrażnieniem wywołanym przez pochodne witaminy A. Pamiętaj, aby nie przesadzać z ilością oraz stężeniem niacynamidu. To, że nałożysz go na twarz więcej, nie oznacza, że zadziała skuteczniej czy szybciej. Bezwzględnie przestrzegaj zalecanych dawek.

Kolejny dobry duet to niacynamid i kwas hialuronowy. Zazwyczaj kosmetyki mające w składzie niacynamid zawierają także kwas hialuronowy, więc nie ma potrzeby dodatkowego włączania go do pielęgnacji. Bez obaw możesz łączyć niacynamid również z ceramidami, peptydami i cynkiem. Substancje te wzajemnie wspierają swój pozytywny wpływ na skórę. 

Polecamy odżywczą, intensywnie nawilżającą serię produktów mySKINpro Trio!

Czego nie stosować równocześnie z niacynamidem?

Zalety niacynamidu niestety można znacząco ograniczyć, a nawet całkowicie zablokować, stosując z nim jednocześnie kosmetyki zawierające witaminę C (w formie kwasu askorbinowego) i kwas glikolowy. To składniki, które w połączeniu z witaminą B3 albo zupełnie neutralizują swoje działanie, albo stają się szkodliwe dla skóry, prowadząc do wytworzenia na jej powierzchni kwasu nikotynowego, który działa drażniąco. Ważne jest, aby nie stosować kwasu askorbinowego i niacynamidu jednocześnie, ale np. witaminę C rano, zaś niacynamid wieczorem. Wtedy wszystko będzie w porządku. Inne pochodne witaminy C nie wchodzą w reakcje z pochodną witaminy B3, więc bez obaw możesz je stosować. 

Nie łącz niacynamidu z kwasami AHA i BHA, które niwelują jego skuteczność niemal do zera.

Leave a Reply