Skip to main content
search
0

PL | EN

© Miya Cosmetics

Przesyłka Gratis od 99 zł, w Polsce.
Przesyłka zagraniczna GRATIS w UE od 450 zł.
Pielęgnacja twarzy

Czym się różnią zaskórniki otwarte od zamkniętych? Jak się ich pozbyć?

By 24/03/202321 kwietnia, 2023No Comments
Czym się różnią zaskórniki otwarte od zamkniętych? Jak się ich pozbyć?

Zaskórniki występują u większości osób, stopień ich nasilenia związany jest z genetycznymi predyspozycjami oraz sposobem pielęgnacji. Mechaniczne pozbywanie się zaskórników, czyli po prostu ich wyciskanie to bardzo zły pomysł, który może doprowadzić do infekcji, a nawet rozwinięcia się trądziku zaskórnikowego czy powstania groźnych dla zdrowia cyst. 

Z tego artykułu dowiesz się:

  • czym się różni zaskórnik otwarty od zamkniętego,
  • czym są włókna łojowe,
  • czy można wyciskać zaskórniki otwarte,
  • jak się pozbyć zaskórników otwartych i zamkniętych.

Walka o idealną cerę

Najlepszą metodą na zaskórniki jest połączenie dobrze ułożonej pielęgnacji i higienicznego trybu życia. Zaskórniki nie są powodem do dumy, ale to nieodłączny element żywej skóry, która co około 28 dni sama się regeneruje i oczyszcza. Jeżeli masz zaskórniki od kiedy pamiętasz, to będziesz je mieć zawsze, nie ma magicznej metody na ich całkowitą eliminację i jedyne, co można zrobić, to je zredukować.

Męczenie buzi częstymi peelingami, złuszczanie kwasami, czyszczenie jej szczoteczkami i tarcie płatkami nie sprawi, że wągry znikną. Zbyt agresywne traktowanie skóry i notoryczne zdzieranie jej płaszcza hydrolipidowego będzie pogłębiało problem z czarnymi kropeczkami na nosie i brodzie. Przestań walczyć ze swoją skórą, zacznij ją pielęgnować z szacunkiem i miłością .

Zaskórniki otwarte a zaskórniki zamknięte

Zaskórnikom nie towarzyszy stan zapalny, więc wokół nich skóra nie jest ani bolesna, ani zaczerwieniona. To odróżnia zaskórniki od typowych zmian trądzikowych.

Zaskórnik otwarty, potocznie nazywany wągrem, to tzw. black head (czarna główka). Powstaje na skutek zatkania ujścia gruczołu łojowego, a ciemny kolor (jego barwa oscyluje od jasnobrązowego do czarnego) jest spowodowany utlenianiem keratyny. 

Zaskórnik zamknięty z reguły widoczny jest dopiero pod światło jako znajdująca się pod skórą maleńka grudka.

Zaskórniki występują najczęściej w skupiskach, w miejscach, gdzie na skórze znajduje się najwięcej gruczołów łojowych:

  • na twarzy w strefie T (nos, płatki nosa, między oczami, czoło nad brwiami, broda);
  • na plecach – głównie kark, rzadziej środek pleców;
  • na dekolcie;
  • wkoło ust;
  • w uszach.

Skupiska zaskórników zamkniętych, które najczęściej pojawiają się na czole lub policzkach, nazywane są kaszką. Oprócz zaskórników zamkniętych i otwartych wyróżnia się także włókna łojowe, które często bywają z nimi mylone.

Włókna łojowe – co to?

Włókna łojowe (sebofilamenty) składające się z sebum i martwych komórek skóry wypełniają mieszki włosowe. To zjawisko całkowicie naturalne, nie jest to stan chorobowy ani przypadłość wymagająca jakichkolwiek zabiegów. Ich widoczność jest znikoma, w zasadzie dopiero po rozciągnięciu skóry palcami można je zobaczyć. Wyciskanie ich nie ma sensu, ponieważ mieszek niedługo potem znów zapełni się łojem. Sebofilamenty u jednych osób będą bardziej widoczne niż u innych, czasem mają też lekko żółte główki. Jeżeli dokuczają Ci jasne kropki na nosie, w pielęgnacji postaw na antyoksydanty, które powinny delikatnie ograniczyć utlenianie łoju i tym samym jego barwienie na ciemniejszy kolor.

Zobacz również: Czym i jak często myć twarz? Porady jak oczyścić skórę twarzy

Mechaniczne oczyszczanie – wyciskanie zaskórników

Usuwanie zaskórników otwartych i zamkniętych poprzez ich wyciskanie nie jest najlepszym pomysłem. Nawet wykonanie tego w najbardziej sterylnych warunkach i przez wykwalifikowaną osobę nie sprawi, że opróżnione ujścia mieszków włosowych nigdy już się nie zapełnią. Zrobią to niestety jeszcze nie raz.

Wyciskanie wągrów nie tylko nie zlikwiduje problemu czarnych kropek, ale może też doprowadzić do powstawania stanów zapalnych, a w skrajnych przypadkach nawet rozległego trądziku.

Sprawdź też: Olejek arganowy do twarzy w kosmetykach – jakie ma działanie? Jak prawidłowo stosować?

Sposoby na zaskórniki

Najlepszy sposób na zaskórniki to połączenie zmiany nawyków żywieniowych, stylu życia oraz pielęgnacji. Chodzi o to, aby możliwie do minimum zredukować w diecie wysokoprzetworzone produkty, nabiał i fast foody, a także pić odpowiednią ilość wody w ciągu dnia, uprawiać sport i pozbyć się szkodliwych nałogów. W pielęgnacji (bez względu na typ skóry) trzeba przede wszystkim postawić na łagodne oczyszczanie i nawilżanie. Pamiętaj, że skóra pozbawiona nawilżenia usiłuje poradzić sobie z suchością na swój sposób, czyli nadprodukcją łoju. Raz w tygodniu rób peeling enzymatyczny lub kwasowy. Peelingi mechaniczne są zazwyczaj za silne, a ich drobinki mogą uszkodzić naskórek, szczególnie gdy chcesz maksymalnie doszorować buzię. Regularnie rób też maseczki, np. na tkaninie.

Komponując pielęgnację, unikaj kosmetyków zawierających substancje komedogenne (zaskórnikotwórcze), czyli zatykające ujścia gruczołów łojowych. Wśród nich są m.in.: oleje mineralne (parafina, wazelina, silikony), ekstrakt z alg, karagen, lanolina, kwasy tłuszczowe i algina.

Przeczytaj też:

Retinol roślinny w kosmetykach – jakie ma właściwości i jak działa?
Czy na serum trzeba nakładać krem? W jakiej kolejności nakładać kosmetyki?
Demakijaż twarzy krok po kroku – etapy i kolejność demakijażu

Leave a Reply