Skip to main content
search
0

PL | EN

© Miya Cosmetics

Przesyłka Gratis od 99 zł, w Polsce.
Przesyłka zagraniczna GRATIS w UE od 450 zł.
Pielęgnacja twarzy

Czym jest tonizacja? Dlaczego tonizacja twarzy jest ważna?

By 02/03/202321 kwietnia, 2023No Comments
Czym jest tonizacja? Dlaczego tonizacja twarzy jest ważna?

Czym jest tonizacja? Czy tonizacja twarzy jest konieczna?  Przeczytaj artykuł i dowiedz się, dlaczego tonizacja twarzy jest ważna, jaki produkt do tonizacji wybrać i jakich efektów możesz oczekiwać.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • co to jest tonizacja,
  • czy trzeba tonizować twarz,
  • jaki tonik wybrać,
  • kiedy nakładać tonik.

Co to znaczy tonizacja?

Tonizacja to przywracanie skórze prawidłowego pH – i z pewnością brzmi to dość zagadkowo. Być może właśnie dlatego ten krok jest często pomijany i traktowany jako coś dodatkowego dla skóry, bo ciężko sobie zobrazować, co to tak naprawdę oznacza.

Naturalne pH naszej skóry wynosi około 5, czyli jest kwaśne. Kwaśne środowisko chroni skórę przed namnażaniem się na jej powierzchni wszelkich bakterii, grzybów i drobnoustrojów. Za utrzymanie takiego poziomu pH, a co za tym idzie stworzenie środowiska zupełnie nieprzyjaznego dla szkodliwych mikroorganizmów odpowiadają gruczoły łojowe i potowe. Zmiana poziomu pH skóry następuje w momencie wykonywania pierwszego i najważniejszego elementu pielęgnacji, czyli oczyszczania twarzy. Produkty przeznaczone do mycia twarzy zmieniają jej odczyn na zasadowy. Poziom pH wzrasta do 7-8 i nie jest to chwilowe – zanim skóra samodzielnie wróci do swojego naturalnego poziomu pH musi minąć około półtorej godziny.

Kiedy nagminnie po myciu twarzy nie stosujemy produktów tonizujących, to przyczyniamy się do osłabienia płaszcza hydrolipidowego skóry. Uszkodzona bariera hydrolipidowa spowoduje, że nasza skóra stanie się przesuszona, skłonna do podrażnień i ropnych niedoskonałości.

Czy tonizacja jest konieczna?

Tonizacja skóry jest niezbędna, by zapewnić jej prawidłowe funkcjonowanie i zdrowy wygląd.  Uszkodzona bariera hydrolipidowa w połączeniu ze środowiskiem idealnym dla bakterii może przysporzyć nam wielu problemów ze skórą. Warto jednak pamiętać, że przywracanie właściwego pH skóry, choć kluczowe, nie jest jedynym  celem produktów tonizujących. Toniki często są wzbogacone o składniki aktywne, które, poza głównym działaniem, korzystnie wpływają na wygląd i stan cery.

Co daje tonizowanie twarzy?

  • przywrócenie naturalnego pH
  • lepsze wchłanianie składników aktywnych zawartych w serum i kremie
  • nawilżenie
  • promienny, świeży wygląd
  • ukojenie ewentualnych podrażnień powstałych podczas oczyszczania
  • zwężenie porów
  • redukcję przebarwień
  • redukcję zmian skórnych

 

   Czym tonizować twarz?

Tonizacja

Sklepowe półki, te stacjonarne jak i internetowe, uginają się od produktów do tonizacji. Najpopularniejsze są klasyczne toniki, które oprócz tonizowania skóry, posiadają inne właściwości, by działać upiększająco na cerę.

Najważniejsze jest, by wybrać tonik dobrany do potrzeb naszej skóry. Najczęściej możemy spotkać się z:

  • tonikami nawilżającymi

Są świetnym wyborem szczególnie dla cer suchych i wrażliwych, ale nie tylko – w końcu każdy typ cery potrzebuje nawilżania. Warto szukać takich, które są wzbogacone o składniki aktywne, jak na przykład nawilżający tonik z kwasem hialuronowym. Dzięki temu skóra będzie długotrwale nawilżona i oczywiście stonizowana.

 

  • tonikami złuszczającymi

Tonik złuszczający najczęściej posiada w swoim składzie kwasy, które mają za zadanie pozbycie się martwego naskórka. Należy zwrócić uwagę, by, szczególnie na początku, stężenie kwasu nie było zbyt wysokie, by nie podrażnić skóry. Śmiało można sięgnąć po tonik z 5% kwasem glikolowym, który łagodnie złuszczy naskórek. Tonik z kwasami będzie odpowiedni dla osób, które borykają się z przebarwieniami skóry, mają cerę mieszaną, problematyczną, ale mogą stosować go także osoby ze skórą dojrzałą, matową, pozbawioną blasku.

 

  • tonikami wspomagającymi

Najczęściej są to toniki, które wymierzone są w konkretne problemy skórne, jak np. utrata jędrności. Oprócz tonizowania skóry, posiadają substancje czynne, które wspomagają kuracje skoncentrowane na zwalczanie niepożądanych cech naszej skóry. Często w tej grupie znajdziemy toniki o działaniu wygładzającym, uelastyczniającym. Jeśli cera posiada pierwsze oznaki starzenia się, jest mniej sprężysta, dobrze jest wybrać tonik anti-aging, który wzbogacony jest o retinol roślinny.

Alternatywą dla toników są hydrolaty, czyli wody roślinne lub esencje – połączenie ekstraktów i wód roślinnych oraz składników aktywnych.

Kiedy tonizuje się twarz?

 

Jasne jest, że zależy nam, by nasze wysiłki włożone w dbanie o skórę przyniosły jak najlepsze efekty, dlatego oprócz samego doboru kosmetyków pod nasz typ cery, warto jest przestrzegać odpowiedniej kolejności nakładania kosmetyków.

Tonizacja to drugi krok w pielęgnacji skóry – zarówno tej porannej, jak i wieczornej. Tonik nakładamy na dokładnie oczyszczoną skórę. W ten sposób upewniamy się także, że jest ona w pełni oczyszczona i nie ma na niej resztek makijażu i zanieczyszczeń. Co istotne, jeśli nasza skóra ma różne potrzeby dobrze będzie zróżnicować tonik używany rano i wieczorem. W porannej rutynie pielęgnacyjnej zastosuj produkt, który przede wszystkim będzie tonizował i nawilżał skórę. Wieczorem lepiej jest użyć toniku złuszczającego – by ograniczyć ekspozycję na słońce bezpośrednio po nałożeniu kwasów. Tonik złuszczający może być także używany zaledwie 2-3 razy w tygodniu, jeśli nasza skóra nie potrzebuje aż tak silnego złuszczania.

Jak tonizować twarz?

 

Kiedy skóra jest już oczyszczona, mamy do wyboru kilka sposób aplikacji toniku na twarz:

  • tradycyjne nałożenie na wacik i przetarcie skóry
  • nałożenie na dłoń i wmasowanie w skórę
  • spryskanie skóry mgiełką

Głównym czynnikiem determinującym będą tutaj konsystencja i opakowanie produktu. Hydrolaty często posiadają atomizer, który pozwala na otulenie skóry delikatną mgiełką. Toniki o żelowej/mlecznej konsystencji mogą być naniesione na twarz dłonią – przy tym świetnie jest wykonać szybki masaż, który uelastyczni dodatkowo skórę. Przyjęło się, że toniki o wodnej konsystencji nakładamy najpierw na wacik, a następnie przecieramy nim skórę. Jest to jednak niepisana zasada i jeśli tylko mamy ochotę, możemy wylać odrobinę produktu na dłoń i rozetrzeć ją, a następnie delikatnymi ruchami wklepać w skórę.

Przeczytaj też:

Czym są składniki aktywne w kosmetykach? Jak łączyć składniki aktywne?
Odbudowa bariery hydrolipidowej – jak przywrócić dobrą kondycję skóry?
Sucha skóra – przyczyny, rodzaje i pielęgnacja cery suchej

Leave a Reply