Skip to main content
search
0

PL | EN

© Miya Cosmetics

Przesyłka Gratis od 99 zł, w Polsce.
Przesyłka zagraniczna GRATIS w UE od 450 zł.
Pielęgnacja twarzy

Czym jest i jak zmniejszyć nadmiar sebum?

By 03/01/2023No Comments
Czym jest i jak zmniejszyć nadmiar sebum?

Nadmierne wydzielanie sebum to kluczowy problem osób mających cerę tłustą i mieszaną. Niestety taka sytuacja może prowadzić do powstawania zmian skórnych, trądziku, błyszczenia się i rozszerzonych porów. Kosmetyki kolorowe krócej trzymają się na takiej skórze, często spływają, rolują się i ważą. To bardzo niekomfortowa sytuacja, z którą na szczęście można sobie poradzić na wiele sposobów. 

Jedynym plusem nadmiaru sebum w skórze jest to, że naturalnie jest ona grubsza, co sprawia, że ma mniejszą tendencję do zmarszczek.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • czym jest sebum, czyli łój,
  • jakie są skutki jego nadprodukcji w skórze,
  • jakie błędy najczęściej są popełniane w pielęgnacji cery tłustej,
  • jak radzić sobie z nadmiernym wydzielaniem sebum.

Przyczyny nadmiernego wydzielania sebum

Sebum to łój skórny, czyli naturalna wydzielina rozlokowanych na całym ciele (oprócz spodów dłoni i stóp) gruczołów łojowych. Najwięcej mamy ich na twarzy, głowie, górnej części pleców oraz klatce piersiowej. Ich rola polega na tym, aby skórę nawilżyć, zabezpieczyć przed odparowywaniem wody, zapewnić jej elastyczność, a także chronić przed promieniowaniem UV i działaniem różnego rodzaju chorobotwórczych drobnoustrojów. Sebum składa się z tłuszczy (w tym skwalenu), wosków i steroli, ponadto stanowi naturalny lubrykant. Produkcja łoju po 40. roku życia zaczyna sukcesywnie spadać. W ciągu roku skóra dorosłego człowieka produkuje go około 10 kg.

Niedobór sebum powoduje nadmierne przesuszenie skóry, zaburzenie jej funkcji ochronnych i termoregulujących oraz przedwczesne powstawanie zmarszczek. Z kolei jego nadmiar prowadzi do powstawania niedoskonałości, trądziku i zmian ropnych.

Powodów nadmiernej produkcji łoju należy szukać przede wszystkim w genetyce i układzie hormonalnym. Odpowiedzialne za nadmiar sebum są głównie estrogeny, testosteron i progesteron. Kolejny czynnik to pora roku – latem łoju jest zdecydowanie więcej niż zimą, wpływ na to mają wysokie temperatury oraz przesuszone powietrze. Niedobór witamin A, B6 i B2 również może przyczyniać się do zwiększonej produkcji sebum w skórze. Nie bez wpływu na jego wydzielanie jest również bogata w niezdrowe tłuszcze dieta połączona z brakiem aktywności fizycznej.

Skutki nadmiaru sebum na skórze

W wyniku zbyt dużej ilości łoju dochodzi do:

  • trądziku i powstawania zmian skórnych o charakterze zapalnym,
  • łojotoku owłosionej skóry głowy,
  • nadmiernego przetłuszczania się włosów, 
  • łupieżu,
  • wyświecania się twarzy, w szczególności w strefie T.

Jeżeli cierpisz z powodu nadmiernej produkcji sebum i w rezultacie powyższe dolegliwości to Twoja codzienność, udaj się do dermatologa w celu poznania przyczyny problemu i ewentualnego wdrożenia leczenia.

Najczęściej popełniane błędy przy nadmiarze sebum

Najpopularniejszym błędem w pielęgnacji skóry tłustej lub z tendencją do przetłuszczania jest nadmierne jej wysuszanie. Przyczyniają się do tego kosmetyki (głównie te zawierające alkohol) i różnego rodzaju preparaty przeciwtrądzikowe, które oczyszczają skórę bardzo drastycznie, nadmiernie i za mocno. Pozbawiają ją tym samym naturalnej bariery ochronnej i paradoksalnie pobudzają gruczoły łojowe do wzmożonej produkcji sebum. W rezultacie nadmiernego wysuszania cery dochodzi także do zaburzenia jej mikrobiomu, co bezpośrednio wpływa na pogłębienie się trądziku, rumienia i podrażnień. Przesuszanie skóry tłustej to błędne koło, sytuacja, w której nigdy nie dojdzie do redukcji problemu. 

Kolejnym błędem pielęgnacyjnym jest wyciskanie pryszczy, zaskórników i innych zmian ropnych. Takie działanie niestety przyczynia się do rozprzestrzeniania bakterii po całej skórze i sprzyja wtórnym nadkażeniem.

Skóra tłusta potrzebuje dogłębnego nawilżenia (sprawdź kurację do cery problematycznej), które ma ogromny wpływ na regulację pracy gruczołów łojowych – nie wolno jej przesuszać i myć częściej niż dwa razy dziennie. Myjąc cerę tłustą, pamiętaj, aby woda nie była zbyt gorąca. Wysoka temperatura sprzyja wzmożonej pracy gruczołów łojowych.

Jak radzić sobie z nadmiarem sebum?

Składniki, które redukują nadmierne wydzielanie łoju skórnego to m.in. niacynamid, kwas glikolowy, glinka zielona, retinol oraz skwalan (wspomniany wcześniej, występujący także naturalnie w ludzkim sebum).

Aby przywrócić blask skórze i zredukować nadmierne wydzielanie sebum w pierwszej kolejności trzeba zadbać o dobrze dobraną i skomponowaną pielęgnację, włączając w nią serum do twarzy i maseczki. Przywrócenie mikrobiomu skórze np. za pomocą serum z prebiotykami BEAUTY.lab to kolejny krok do zapewnienia jej zdrowia i balansu.

Raz w tygodniu zrób peeling, ale nie przesadzaj ze składnikami ściernymi. Jeżeli masz trądzik, lepszy od peelingu mechanicznego będzie enzymatyczny. Zastosuj także maseczkę z glinki zielonej. Bezwzględnie pamiętaj o demakijażu oraz nawilżaniu skóry. Pamiętaj o nawilżeniu również od wewnątrz – regularnie pij wodę. Unikaj kosmetyków, które w składzie mają parafinę oraz olejków i olejów o wysokiej komedogenności (mogących powodować zatykanie porów i powstawanie zaskórników). Są to m.in. olej kokosowy, olej z kiełków pszenicy i masło kakaowe.

Pamiętaj jednak, aby nie stosować zbyt wielu produktów regulujących wydzielanie sebum, ponieważ możesz odnieść skutek odwrotny do zamierzonego. Jeden lub dwa kosmetyki o takim działaniu w zupełności wystarczą. Skóra tłusta wymaga ochrony przeciwsłonecznej, dobrego kremu z wysokim SPF, zaś nadmierna ekspozycja na słońce może powodować podrażnienia i wzmożoną pracę gruczołów łojowych.

Leave a Reply