Skip to main content
search
0

PL | EN

© Miya Cosmetics

Przesyłka Gratis od 99 zł, w Polsce.
Przesyłka zagraniczna GRATIS w UE od 450 zł.
Pielęgnacja twarzy

Czym i jak często myć twarz? Porady jak oczyścić skórę twarzy

By 27/02/2023No Comments
Czym i jak często myć twarz? Porady jak oczyścić skórę twarzy

Oczyszczanie skóry twarzy to podstawa i jednocześnie pierwszy etap pielęgnacji. Jednak usuwanie zanieczyszczeń ze skóry, szczególnie jeśli jest robione w sposób nieprawidłowy, może niestety spowodować skutki odwrotne od zamierzonych.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • w jaki sposób myć twarz,
 • jak często trzeba to robić,
 • czym najlepiej myć twarz i czy można robić to pod prysznicem.

Jak prawidłowo myć twarz?

Prawidłowe mycie buzi polega na usunięciu wszystkich zanieczyszczeń przy jednoczesnym nienaruszaniu bariery hydrolipidowej skóry. Trzeba wyważyć wszelkiego rodzaju zabiegi i techniki mycia oraz dobrać kosmetyki tak, by nie podrażniały, a wspierały i regenerowały. Używanie do mycia twarzy akcesoriów takich jak szczoteczki czy silikonowe gąbeczki to nienajlepszy pomysł. Utrzymanie ich w czystości jest trudne, szczególnie gdy leżą cały czas pod prysznicem, zaś ich działanie nierzadko jest zbyt agresywne dla skóry i może ją niepotrzebnie podrażnić. W rezultacie skóra może bronić się nadprodukcją sebum i wzmożonym rogowaceniem. Najlepsze są własne dłonie i dobry kosmetyk. Masuj skórę delikatnie i tak, aby jednocześnie się zrelaksować – to doskonały moment na odprężenie i mały masaż. 

Jeżeli masz na twarzy makijaż, oczyszczanie musisz rozpocząć od jego usunięcia. Doskonałe do tego są: masełko, mleczko oraz olejek do demakijażu, które w delikatny sposób rozpuszczają wszystkie formuły kolorowych kosmetyków, również te wodoodporne. Po wykonaniu delikatnego masażu pora na etap drugi, w którym zmyjesz wszystko z użyciem wody. W tej roli rewelacyjnie sprawdzi się pielęgnujący żel do mycia twarzy, oczu i ust, który oprócz tego, że zmyje rozpuszczony makijaż, to usunie pozostałości tego, z czym nie poradził sobie olejek, masełko czy mleczko.

Demakijaż możesz też przeprowadzić w inny sposób. Opuszkami palców wklep w skórę naturalny płyn micelarny i odczekaj chwilę, aby kosmetyk zadziałał, następnie nasączonym nim wacikiem bardzo delikatnie przetrzyj całą buzię. Pamiętaj, że płyn micelarny trzeba z twarzy zmyć, najlepiej wodą i żelem, pianką lub musem do mycia. Tak przygotowana cera jest gotowa na tonizowanie, przy czym pamiętaj, aby tonikiem nie trzeć skóry. Należy go delikatnie w nią wklepać. 

Po dobrze przeprowadzonym oczyszczaniu zastosuj serum i krem oraz ochronę przeciw UV, a 1-2 razy w tygodniu zrób peeling lub 5 minutową maseczkę oczyszczającą z kwasem azelainowym.

Czym myje się twarz?

W zależności od typu Twojej skóry dobierz preparat myjący. Masz ogromny wybór różnych formuł, substancji czynnych, naturalnych składów i kierunków działania. 

Twarz można myć z wodą, stosując:

 • pianki;
 • pasty;
 • musy;
 • kremy;
 • masełka;
 • mleczka;
 • olejki;
 • żele;
 • mydła;
 • emulsje.

Po umyciu buzi czujesz nieprzyjemne napięcie skóry, ściągnięcie, a nawet pieczenie i zauważasz zaczerwienienie? Oznacza to, że Twój kosmetyk jest za mocny. Mycie dobrze dobranym preparatem nie powoduje uczucia dyskomfortu. 

Jak często myć twarz?

Jeżeli Twoja skóra jest tłusta, często masz ochotę umyć ją 2, a nawet 4 razy dziennie, ale dla jej dobra – powstrzymaj się. Nadmierne oczyszczanie pobudza gruczoły łojowe do wzmożonej pracy, a co za tym idzie, wzmaga przetłuszczanie, świecenie i powstawanie niedoskonałości. Ważne też jest, aby robić to systematycznie, nie przesadzać w drugą stronę, myjąc twarz raz na 3 dni. Mycie buzi dwa razy dziennie to optimum w przypadku każdego typu skóry. 

Umycie twarzy wieczorem jest przez wszystkich zrozumiałe i proste do uzasadnienia. Sytuacja wygląda inaczej w przypadku oczyszczania porannego. Ale jest ono tak samo konieczne. Podczas gdy Ty śpisz, Twoja skóra cały czas pracuje. Noc to dla niej czas regeneracji i oczyszczania, dlatego się poci, wyrzucając w ten sposób toksyny. Rano skóra potrzebuje odświeżenia, zdecydowanie delikatniejszego niż wieczorem, więc wystarczy przemycie jej delikatną emulsją. 

Czy powinno się myć twarz pod prysznicem?

Jeżeli masz delikatną skórę, rozważ instalację filtra wodnego. Jeżeli chodzi o mycie twarzy podczas prysznica, coraz częściej pojawiają się głosy na temat tego, że lepiej tego nie robić z powodu wysokiej temperatury.

Twarz można myć pod prysznicem, ale pod pewnymi warunkami:

 • należy robić to na koniec kąpieli, aby zmyć z buzi pozostałości wszystkich innych kosmetyków, które mogły się na niej znaleźć, np. szamponów czy odżywek do włosów;
 • trzeba zmniejszyć strumień i temperaturę, ponieważ mycie twarzy gorącą wodą nie tylko przesusza skórę, ale może wywołać podrażnienia i znacząco naruszyć barierę hydrolipidową;
 • nigdy nie myj twarzy żelem pod prysznic, miej przeznaczony specjalnie dla niej produkt;
 • jak najszybciej po wyjściu spod prysznica warto nałożyć na twarz krem, aby w ten sposób zatrzymać w skórze więcej nawilżenia. 

Nie wycieraj buzi tym samym ręcznikiem co reszty ciała. Miej specjalny ręczniczek do twarzy, nie trzyj nim skóry, tylko delikatnie przykładaj, odsączając nadmiar wody.

Sprawdź nasz doskonały zestaw naturalnych kosmetyków pod prysznic, w którym znajdziesz żel do ciała, uniwersalny szampon do włosów i maskę/maseczkę/krem – 3w1. To świetne uzupełnienie oczyszczającego rytuału.

Leave a Reply