Skip to main content
search
0

PL | EN

© Miya Cosmetics

Przesyłka Gratis od 99 zł, w Polsce.
Przesyłka zagraniczna GRATIS w UE od 450 zł.
Pielęgnacja twarzy

Czy na serum trzeba nakładać krem? W jakiej kolejności nakładać kosmetyki?

By 10/02/2023No Comments
Czy na serum trzeba nakładać krem? W jakiej kolejności nakładać kosmetyki?

Zastanawiasz się, czym różni się serum a krem i czy na serum trzeba nakładać krem? Przeczytaj praktyczne porady i w jakiej kolejności nakładać kosmetyki! Kiedy już wiemy, co to jest serum, warto umiejętnie wprowadzić je do pielęgnacji twarzy tak, by stosowanie go było najbardziej efektywne i współgrało z pozostałymi elementami codziennej rutyny pielęgnacyjnej. 

Z tego artykułu dowiesz się: 

 • czy na serum trzeba nakładać krem,
 • kiedy serum a kiedy krem – kolejność nakładania kosmetyków,
 • jaki krem wybrać po serum,
 • jakie sera łączyć w rutynie pielęgnacyjnej.

Czy serum można stosować bez kremu? 

Czy na serum trzeba nakładać krem?

Serum czy krem? Jednogłośnie odpowiadamy – i to, i to! Te dwa produkty świetnie się uzupełniają, więc warto używać ich razem, by zapewnić skórze optymalną pielęgnację.  Serum do twarzy jest jak nadprogramowa porcja witamin w diecie. Stosowane jak dodatkowe wzmocnienie dla skóry pomoże nam osiągnąć zadowalające rezultaty, jednak nakładane samodzielnie, z pominięciem podstawowych kroków pielęgnacji, będzie niewystarczające. 

Najczęściej możemy spotkać się z serami na bazie wody, które, mimo wysokiej zawartości substancji czynnych, mają lekką, nieobciążającą konsystencję  i nie są komedogenne. Do takich zaliczamy między innymi sera ze specjalistycznej linii BEAUTY.lab. Jeśli zaś nasza cera jest sucha, bardzo sucha, dojrzała lub szukamy dodatkowego odżywienia skóry pod oczami, warto sięgnąć po serum na bazie olejów i maseł roślinnych, jak np. Naturalne Serum Rewitalizujące.  

Może się wydawać, że, przez swoją bogatą w składniki aktywne formułę, serum możemy używać zamiast kremu do twarzy.  Nic bardziej mylnego – serum zostało opracowane w ten sposób, by współgrać z kremem. Lekka konsystencja sprawia, że łatwo dobrać nam kolejne etapy pielęgnacji, a przy tym zawarte w serum składniki bez trudu przenikają przez naskórek do głębokich warstw skóry i skutecznie zwalczają problemy skórne. Konieczne jest jednak „domknięcie” pielęgnacji kremem do twarzy, by zatrzymać wartościowe składniki wewnątrz skóry. Sera, szczególnie te na bazie wody, mogą szybko parować i ulatniać się. 

Pamiętaj – zarówno krem, jak i serum powinny być dopasowane do potrzeb skóry. 

Serum a krem – co najpierw? 

 

Serum i krem to doskonały duet. Pojawia się więc pytanie – kiedy serum a kiedy krem? Zasada kolejności nakładania kosmetyków jest całkiem prosta. Zaczynamy od kosmetyków od najlżejszej do najcięższej konsystencji. To sprawi, że wszelkie drogocenne składniki będą miały szansę przeniknąć przez warstwę ochronną skóry, a nasza cera nie będzie zbyt obciążona. 

Na oczyszczoną i stonizowaną skórę nakładamy jako pierwsze serum, a następnie, po wchłonięciu się kosmetyku, aplikujemy krem. Silnie skoncentrowane składniki aktywne zawarte w serum szybciej i skuteczniej przenikają w głąb skóry, a krem zatrzymuje substancje czynne i wzmacnia działanie serum. 

Pielęgnacja skóry nie musi ograniczać się do używania jednego serum. Jeśli Twoja skóra potrzebuje intensywnego działania wymierzonego w więcej niż jeden problem, włącz do swojej pielęgnacji sera o innym przeznaczeniu. Upewnij się jednak, że łączenie substancji aktywnych zawartych w tych preparatach nie jest szkodliwe, jak np. stosowanie jednocześnie retinolu i kwasów. Warto także skupić się maksymalnie na 2-3 problemach skórnych, by mieć pewność, że skóra zaabsorbuje wszystkie składniki czynne i nie będzie obciążona. Kiedy stosujemy w rutynie pielęgnacyjnej więcej niż jedno serum, kierujemy się główną zasadą dotyczącą konsystencji – od najlżejszej do najcięższej oraz odczekujemy ok. minutę pomiędzy nałożeniem kolejnych warstw. 

Pielęgnacja poranna – kolejność nakładania kosmetyków 

 

 • Oczyszczanie
 • Tonizacja
 • Serum o lżejszej konsystencji
 • Serum o bogatszej konsystencji
 • Krem pod oczy
 • Krem do twarzy
 • Krem ochronny z SPF50 

Pielęgnacja wieczorna – kolejność nakładania kosmetyków 

 

 • Oczyszczanie dwuetapowe
 • Tonizacja
 • Serum o lżejszej konsystencji
 • Serum o bogatszej konsystencji
 • Krem pod oczy
 • Krem do twarzy

Jaki krem na serum? 

 

Rodzaj kremu, jaki nałożymy po zastosowaniu serum powinien być dobrany do potrzeb naszej skóry. Możemy wybrać krem, który ukierunkowany jest na podobne działanie, jak zaaplikowane przez nas serum. Jeśli chcemy zadziałać na skórę napinająco i zredukować widoczność zmarszczek, krem liftingujący all-in-one z podwójnym retinolem roślinnym będzie uzupełniał i wzmacniał działanie serum liftingującego z retinolem roślinnym

By zapobiec szybkiemu odparowaniu serum ze skóry, warto sięgnąć po kremy okluzyjne, jak np. Regenerująco-odżywczy krem do twarzy z masłem shea. Kremy te tworzą na skórze ochronną powłokę, która ogranicza parowanie wody, dzięki czemu substancje zawarte w serum będą dłużej oddziaływały na skórę. 

Po porannej pielęgnacji i użyciu serum, konieczne jest zastosowanie kremu z filtrem SPF. Jeśli używanie dwóch kremów może być zbyt obciążające dla Twojej skóry, wybierz Nawilżający krem SPF 50+, który nie tylko zadba o nawilżenie skóry, ale także ochroni ją przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. 

Niezależnie od typu cery, krem powinien posiadać właściwości nawilżające. 

 

Przykłady łączenia serum Miya Cosmetics w pielęgnacji na dzień 

 

 • Kuracja wzmacniająco – nawilżająca 

Szczególnie polecana dla osób, które borykają się z uszkodzoną barierą hydrolipidową skóry. 

Serum z fitokolagenem + Serum z kwasem hialuronowym

 • Kuracja wygładzająco – przeciwzmarszczkowa

Połączenie kompleksu anti-aging i roślinnego retinolu poradzi sobie ze zmarszczkami i ujędrnieniem skóry. 

Serum z kompleksem anti-aging + Serum z retinolem roślinnym

 • Kuracja nawilżająco – liftingująca

Sprawdzi się do cery, której brakuje elastyczności i sprężystości, a jednocześnie wymaga wysokiej dawki nawilżenia. 

Serum z kwasem hialuronowym + Serum z retinolem roślinnym

 • Kuracja normalizująco – nawilżająca

Będzie dobrym wyborem dla cer mieszanych, tłustych, z niedoskonałościami. Oprócz aktywnego działania przeciw niedoskonałościom, należy pamiętać o nawilżeniu skóry, które jest niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania każdego typu cery. 

Serum z prebiotykami + Serum z kwasem hialuronowym

 • Kuracja rozjaśniająco – nawilżająca 

Zbawienne działanie witaminy C w walce z przebarwieniami i odpowiedni poziom nawilżenia dzięki zawartości kwasu hialuronowego. 

Serum z witaminą C + Serum z kwasem hialuronowym

Przykłady łączenia serum Miya Cosmetics w pielęgnacji na noc

 

Każdą z kombinacji zaproponowanych do porannej pielęgnacji możesz stosować również na noc. W tym wypadku polecamy dodatkowo odżywienie skóry z Serum Rewitalizującym, nakładanym jako ostatnie w kolejności. 

W przypadku cer dojrzałych, bardzo suchych, z widocznymi oznakami starzenia się pomocna będzie: 

 • Kuracja liftingująco – odżywiająca

Retinol roślinny ujędrni skórę i zredukuje widoczność zmarszczek, a bogactwo maseł i olejów roślinnych odżywi przesuszone partie twarzy. 

Serum z retinolem roślinnym + Serum Rewitalizujące

 • Kuracja przeciwzmarszczkowo – wygładzająco – odżywiająca 

To propozycja dla osób, które chcą zredukować widoczność zmarszczek i wygładzić skórę, a przy tym silnie ją odżywić i dodać blasku. 

 

Leave a Reply