Skip to main content
search
0

PL | EN

© Miya Cosmetics

Przesyłka Gratis od 99 zł, w Polsce.
Przesyłka zagraniczna GRATIS w UE od 450 zł.
Pielęgnacja twarzy

Codzienna pielęgnacja cery trądzikowej krok po kroku

By 10/02/2023No Comments
Codzienna pielęgnacja cery trądzikowej krok po kroku

Jak dbać o cerę trądzikową i jakie kosmetyki wybrać? Skóra trądzikowa jest jedną z bardziej wymagających i szczególnie ważne jest odpowiednie dobranie produktów i etapów pielęgnacji. 

Z tego artykułu dowiesz się: 

  • jak dbać o cerę trądzikową, 
  • jak nawilżać skórę trądzikową, 
  • jak oczyszczać cerę trądzikową, 
  • jak wygląda poranna i wieczorna pielęgnacja cery trądzikowej. 

Cera trądzikowa jest następstwem zaburzonej pracy gruczołów łojowych. Te wytwarzają  sebum, które nie jest niczym złym dla naszej skóry. Prawidłowa ilość sebum tworzy na jej powierzchni barierę ochronną. Jeśli jednak gruczoły produkują zbyt dużą ilość łoju, dochodzi do zaburzenia mikrobiomu skóry i zalegania martwego naskórka, który zatyka ujścia gruczołów łojowych. Wtedy tworzą się stany zapalne, czyli wszelkie krosty, pryszcze i podskórne wykwity.                             Zaburzenia pracy gruczołów łojowych nie dotyczą wyłącznie nastolatków – często cera trądzikowa występuje po 30-stce, zarówno u kobiet jak i mężczyzn. Kluczem do uporania się z cerą trądzikową, jest pielęgnacja dopasowana do potrzeb skóry. 

Pamiętaj o ogólnych zasadach pielęgnacji skóry trądzikowej: 

  • oczyszczanie twarzy powinno być dokładne, ale delikatne, niepodrażniające
  • nie pomijaj tonizacji – toniki przywracają skórze naturalne pH
  • pamiętaj o nawilżeniu skóry, zapobiegaj jej przesuszaniu 
  • zadbaj o mikrobiom skóry – wspieraj dobre bakterie i niweluj te szkodliwe
  • nie naruszaj bariery hydrolipidowej skóry
  • zamiast złuszczać martwy naskórek mechanicznie, wybierz produkty z kwasami

Jakie kosmetyki dla cery trądzikowej? 

Pielęgnacja cery trądzikowej - jak o nią dbać?

Składnikami aktywnymi, których warto poszukiwać w kosmetykach pielęgnacyjnych, są m.in:

  • niacynamid, 
  • prebiotyki  
  • kwasy. 

Niacynamid, który inaczej zwany jest witaminą B3, ma działania przeciwzapalne, dzięki czemu wycisza i uspokaja skórę. Co więcej, normalizuje pracę gruczołów łojowych, a więc przyczynia się do redukcji wydzielania sebum, które jest powodem powstawania zmian skórnych. Niacynamid ma także właściwości antybakteryjne – dzięki niemu możemy zapobiegać powstawaniu wykwitów na skórze.      W walce z trądzikiem nie może też zabraknąć prebiotyków. Ich normalizujące działanie ma zbawienny wpływ na mikrobiom skóry – prebiotyki są pożywieniem dla dobrej flory bakteryjnej, co sprawia, że mikroflora bakteryjna osiąga równowagę. Substancje te także koją istniejące już stany zapalne. Te składniki czynne możemy przemycić w postaci serum z prebiotykami do skóry problematycznej.    Kwasy są jak najbardziej pożądane w pielęgnacji twarzy trądzikowej. Istotne jest złuszczanie martwego naskórka – w końcu to on blokuje ujścia mieszków włosowych. Jednak z uwagi na istniejące wypryski, powinniśmy unikać mechanicznego złuszczania martwych komórek, np. stosując peelingi z drobinami. W ten sposób niepotrzebnie możemy przenieść bakterie na całą powierzchnię twarzy, a dodatkowo podrażnić i zaognić niedoskonałości. Lepszym produktem złuszczającym będą maski z kwasami. Warto jest zróżnicować stosowany kwas i wybrać maskę z kwasem azelainowym, który normalizuje produkcję sebum oraz delikatnie rozjaśnia przebarwienia, a po 3-4 dniach zastosować maskę z kwasami AHA/BHA, by dokładnie oczyścić skórę i pory oraz zredukować niedoskonałości. Wprowadzając do pielęgnacji nowy produkt z kwasami, koniecznie przeprowadź próbę uczuleniową na niewielkim fragmencie skóry oraz pamiętaj, że delikatne zaczerwienienie i pieczenie po użyciu kwasów jest normalną reakcją skóry. 

Niezbędnym elementem, by prawidłowo dbać o skórę trądzikową jest stosowanie wysokiej ochrony przeciwsłonecznej, szczególnie kiedy do naszej pielęgnacji włączamy kwasy. Ochrona skóry przed promieniowaniem UVA i UVB jest konieczna, by nie zaburzyć płaszcza hydrolipidowego. Wiele problemów z nadmiernym sebum oraz powstającymi niedoskonałościami ma swoją przyczynę w uszkodzeniu warstwy ochronnej skóry, dlatego niezależnie od posiadanego typu cery ważne jest prawidłowe funkcjonowanie bariery hydrolipidowej. 

Nawilżanie cery trądzikowej

 

Nawilżanie jest często pomijanym elementem pielęgnacji cery problematycznej. Wydaje nam się, że skoro skóra przetłuszcza się, pojawiają się wypryski i stany zapalne, to powinniśmy dokładnie ją oczyszczać, stosując niejednokrotnie kosmetyki z alkoholem, które wysuszają nie tylko zmiany zapalne, ale także całą powierzchnię skóry. W dodatku, niejednokrotnie boimy się o zatykanie się porów, a w głowie rodzi się wizja kolejnego wysypu. Takie działanie prowadzi do tzw. Błędnego koła cery tłustej. Oznacza to, że im bardziej będziemy ją przesuszać, tym bardziej skóra będzie się przetłuszczać. 

Wybierz kosmetyki, które mają w sobie składniki silnie nawilżające, ale niewykazujące komedogenności, czyli tendencji do zapychania porów. 

To na przykład:

  • kwas hialuronowy 
  • alantoina
  • ceramidy
  • witamina E
  • aloes
  • olej jojoba

Proces nawilżania skóry możesz zacząć już od tonizacji – sięgnij po nawilżający tonik, który możesz używać codziennie lub na zmianę z tonikiem o właściwościach złuszczających, np. z kwasem glikolowym. Wybierając serum do twarzy, zwróć uwagę, by oprócz substancji aktywnych wymierzonych w niedoskonałości i nadprodukcję sebum, miało składnik nawilżający. W zależności od potrzeb skóry i jej reakcji, możesz stosować rano serum, które nawilży skórę, np. z zawartością kwasu hialuronowego, a wieczorem użyć serum z prebiotykami i niacynamidem. A co jeśli wypryski pojawiają się tylko w konkretnych partiach, a pozostałe części twarzy są przesuszone? Zastosuj metodę punktowego nakładania serum na niedoskonałości, a na pozostałe obszary nałóż serum silnie nawilżające. 

W kosmetyczce osoby ze skórą trądzikową nie może zabraknąć nawilżającego kremu. Na dzień konieczny będzie krem z SPF, dlatego jeśli nie chcesz nakładać dwóch kremów w jednej rutynie pielęgnacyjnej, wybierz nawilżający krem SPF50+. Wyświecanie się kremu z filtrem przeciwsłonecznym, to bardzo indywidualna kwestia. Kiedy masz z tym problem, możesz dodatkowo wspomóc skórę nakładając matujący żel-booster z peptydami, który ograniczy świecenie się skóry, a zawarta w nim alantoina zadziała nawilżająco. Na noc najlepiej postawić na produkt, który dobrze odżywi i zregeneruje naszą skórę, szczególnie jeśli jesteśmy podczas kuracji złuszczającej. 

Oczyszczanie cery trądzikowej

 

Dokładne oczyszczanie skóry ze zmianami trądzikowymi jest niezbędne, by usunąć bakterie, zanieczyszczenia i nadmiar sebum. Na ten krok powinniśmy poświęcić najwięcej czasu i uwagi, ponieważ jeśli zaniedbamy ten etap, pozostałe elementy kuracji przeciwtrądzikowej nie przyniosą oczekiwanych efektów. Jeśli na skórze pozostanie nadmiar sebum, bakterie będą miały idealne warunki do namnażania się, a co za tym idzie – ilość wyprysków będzie rosła. Ponadto, by składniki aktywne przenikały przez skórę i efektywnie działały, musi ona być czysta. 

Wbrew pozorom, oczyszczanie skóry trądzikowej silnymi preparatami nie jest dobrym rozwiązaniem. Przede wszystkim należy zrezygnować z produktów z alkoholem w składzie. Alkohol mocno przesusza skórę, a do tego nie możemy dopuścić posiadając cerę problematyczną. Starajmy się wybierać kosmetyki delikatne, które nie podrażniają skóry. Błędem jest także zbyt duża siła włożona w oczyszczenie skóry, np. energiczne pocieranie skóry czy oczyszczanie mechaniczne. Do codziennego mycia twarzy nie zaleca się korzystania ze szczoteczek czy myjek. Gadżety elektroniczne zbyt agresywnie oczyszczają skórę, a ich powłoka, często pokryta drobnymi włoskami lub wypustkami, nadmiernie złuszcza naskórek. Z kolei tradycyjne myjki czy gąbeczki są ogromnym nośnikiem bakterii. Najlepszym narzędziem do mycia twarzy są nasze własne dłonie. 

Dwuetapowe oczyszczanie to niejednokrotnie klucz do sukcesu w pielęgnacji skóry, nie tylko trądzikowej. Myjąc skórę dwukrotnie, mamy pewność, że jest dostatecznie oczyszczona. Aby jej nie podrażnić, najlepiej jest sięgnąć po duet, jakim jest olejek i żel. Najpierw oczyszczamy skórę przy pomocy lekkiego olejku, który rozpuszcza makijaż i usuwa zanieczyszczenia, a po zmyciu go z twarzy sięgamy po żel do mycia. Ten sposób oczyszczania twarzy najlepiej wykorzystać wieczorem. Rano, kiedy nie ma potrzeby stosowania olejku, sam żel będzie wystarczający. 

Pielęgnacja cery trądzikowej krok po kroku

 

  • Pielęgnacja poranna
  1. Oczyszczanie delikatnym żelem lub pianką
  2. Tonizacja
  3. Serum
  4. Krem
  5. Krem z filtrem SPF 

 

  • Pielęgnacja wieczorna
  1. Oczyszczanie dwuetapowe olejek + żel 
  2. Tonizacja
  3. Serum 
  4. Krem 

 

  • Pielęgnacja dodatkowa
  1. Maska z kwasem azelainowym, raz w tygodniu
  2. Maska z kwasami AHA/BHA, raz w tygodniu
  3. Oczyszczająca maska z węglem aktywnym, raz w tygodniu

 

Leave a Reply