Skip to main content
search
0

PL | EN

© Miya Cosmetics

Przesyłka Gratis od 99 zł, w Polsce.
Przesyłka zagraniczna GRATIS w UE od 450 zł.
Pielęgnacja twarzy

Cienie pod oczami: jak im zapobiegać

Cienie pod oczami: jak im zapobiegać

Cienie pod oczami sprawiają, że twarz wydaje się smutna i zmęczona. To przypadłość, która niestety jest dziedziczona, ale może też być symptomem schorzeń, chorób lub trybu życia. Na szczęście jest wiele sposobów na to, aby rozjaśnić skórę pod oczami.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • dlaczego powstają cienie pod oczami,
  • jak je zlikwidować i zatuszować,
  • jakich kosmetyków używać na cienie pod oczami.

Przyczyny powstawania cieni pod oczami

Wśród tego, co wywołuje zasinienia pod oczami, znajduje się mnóstwo różnego typu czynników. Są to przede wszystkim:

  • tryb życia, chroniczne zmęczenie, brak snu oraz długotrwałe przebywanie przed ekranem komputera lub telefonu,
  • źle zbilansowana, niedoborowa dieta, uboga przede wszystkim w żelazo i witaminy z grupy B, a bogata w cukier i sól,
  • stosowanie monodiet, niedożywienie,
  • silne odwodnienie,
  • stosowanie używek w postaci nikotyny i alkoholu – to substancje, które niemal „wysysają” tlen z tkanek,
  • wiek – z czasem skóra pod oczami staje się jeszcze cieńsza, traci swoją tłuszczową „poduszeczkę”, przez co układające się pod okiem światło wpada w załamania, powodując złudzenie zasinienia,
  • choroby: nerek, wątroby, śledziony, a także anemia, alergie (wywołują tzw. cienie alergiczne pod oczami), nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, niedoczynność tarczycy, zapalenie tarczycy, pasożyty, AZS (atopowe zapalenie skóry), zapalenie spojówek,
  • genetyka – niestety niektóre osoby mają szczególnie cienką skórę pod oczami, przez którą bardzo dobrze widać siateczki naczyń krwionośnych. Z tą cechą lepiej nie walczyć, za to warto ją zaakceptować i uczynić z niej swój znak rozpoznawczy.

Jeżeli wiesz, że sińce pod oczami nie są u Ciebie sprawą genetyki ani objawem choroby, możesz w skuteczny sposób się ich pozbyć lub co najmniej zatuszować.

Jak radzić sobie z cieniami pod oczami?

Aby nie dopuszczać do powstawania zasinień pod oczami, trzeba podejść do tematu kompleksowo. Nie wystarczy, że codziennie rano wypijesz szklankę ciepłej wody z sokiem z cytryny, jeżeli nie zmienisz jeszcze kilku innych nawyków. Zadbaj o to, żeby dobrze, zdrowo i smacznie jeść. Ruszaj się, nic tak nie poprawia krążenia i nie dodaje skórze blasku jak aktywność fizyczna. Pij wodę – tyle, ile Twój organizm potrzebuje. Nie ulegaj trendom, które każą wlewać w siebie galon (czyli ponad 3,5 litra!) wody w ciągu dnia. Takie działanie może zaowocować niedoborem elektrolitów i składników mineralnych, które w ten sposób wypłuczesz z organizmu. 

Zanim wprowadzone w życie zmiany zaczną poprawiać kondycję skóry pod oczami, możesz zamaskować cienie makijażem. Pamiętaj, że wiele warstw korektora zrobi pod okiem nieestetyczne „ciastko”, które wzmocni widoczność zmarszczek i niestety nie doda uroku. Skóra pod oczami jest niezwykle cienka i zanim nałożysz na nią korektor lub inny kolorowy kosmetyk, upewnij się, że jest solidnie nawilżona. Wklep korektor lub podkład delikatnie, najlepiej opuszkami palców. Zrób to zarówno pod, jak i nad okiem. Dzięki temu koloryt skóry wokół oczu będzie jednolity. Jeżeli cienie pod oczami przybierają u Ciebie różowe odcienie, zastosuj zielony korektor, który dobrze maskuje tego typu tony.

Oprócz makijażu pamiętaj także o demakijażu. Podchodź do tematu restrykcyjnie, nigdy nie kładź się spać z warstwą podkładu i tuszem do rzęs na twarzy. Aby wykonywać go jak najsubtelniej, stosuj masełka i olejki. Noc to idealny moment, żeby odżywić cerę, ponieważ wtedy skóra pracuje intensywnie i dużo lepiej korzysta ze składników zawartych w kosmetykach. Wyobraź sobie, co się dzieje, gdy zamiast odżywczego kremu, serum lub olejku ma na sobie warstwę sebum, kurzu, smogu, potu i blokujących pory pigmentów. Skóra pod oczami jest cienka, więc na takie zaniedbania będzie reagowała bardziej spektakularnie niż ta na reszcie twarzy. 

Kosmetyki na cienie pod oczami

Do walki z zasinieniem pod oczami najlepsze są żelowe i silikonowe płatki, kremy i serum o działaniu nawilżającym, rozjaśniającym i obkurczającym naczynia krwionośne, czyli te z wysoką zawartością kwasu hialuronowego, witaminą C i kofeiną. Wszystkie te składniki znajdziesz w nawilżającym kremie pod oczy.

Kosmetyki, których używasz na skórę wokół oczu, trzymaj w lodówce, dzięki temu będą wyjątkowo szybko koiły wszelkie opuchnięcia i niwelowały sińce. Gdy aplikujesz kosmetyk, wykonuj nim bardzo delikatny masaż. Wystarczą 1-2 minuty, aby przyjemnie dotlenić skórę i pobudzić w niej krążenie, co z pewnością pomoże zredukować cienie pod oczami.

Krem-maska intensywnie odżywiająca skórę wokół oczu to kosmetyk, który znakomicie sprawdza się jako odżywczy kompres nałożony na noc. Ekspresowo wygładza, koi oraz, co najważniejsze, rozjaśnia cienie pod oczami dzięki zawartości kofeiny, ceramidów i ekstraktu z chlorelli. Z kolei Intensywna 7-dniowa kuracja energetyzująca [witamina C + imbir] to rewelacyjny sposób na ekspresowe przywrócenie blasku skórze pod oczami. 

Pamiętaj o ochronie przeciwsłonecznej. Niestety większość kremów z filtrem szczypie w oczy i drażni delikatną skórę wokół nich. Wybieraj te, które są przebadane okulistycznie, np. nawilżający krem SPF 50+ do twarzy, oczu i dekoltu.

Leave a Reply