Skip to main content
search
0

PL | EN

© Miya Cosmetics

Przesyłka Gratis od 99 zł, w Polsce.
Przesyłka zagraniczna GRATIS w UE od 450 zł.
Pielęgnacja twarzy

Cera tłusta: charakterystyka, przyczyny, pielęgnacja cery tłustej

By 27/02/2023No Comments
Cera tłusta: charakterystyka, przyczyny, pielęgnacja cery tłustej

Ciągłe matowienie, nadmierne peelingowanie, przesuszanie i brak nawilżenia to największe błędy w pielęgnacji skóry tłustej. Poznaj jej potrzeby i rozwiąż problemy dzięki świadomej pielęgnacji.

Z tego tekstu dowiesz się:

  • czym się charakteryzuje skóra tłusta,
  • co jest jej przyczyną,
  • jak sobie z nią radzić?

Tłusta skóra, czyli jaka?

Skóra tłusta to skóra z widocznymi porami, świecąca się i gruba. Osoby posiadające ją raczej nie martwią się zmarszczkami, które zaczynają się nieśmiało pojawiać dopiero po 30. roku życia. To skóra, której gruczoły łojowe wydzielają nadprogramowe ilości sebum – łoju skórnego, substancji produkowanej po to, aby skórę chronić przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych. Sebum powoduje świecenie się skóry, szczególnie w okolicach płatków nosa, policzków i czoła. Skóra tłusta często ma skłonność do tworzenia zaskórników i zmian trądzikowych.

Tłusta skóra – przyczyny

Skóra tłusta to sytuacja genetyczna, niestety dostajemy ją w schedzie po naszych przodkach. Nie ma możliwości, aby typ skóry zmienić, ale świadomą, dobrze dobraną pielęgnacją można złagodzić niektóre z najbardziej dokuczliwych cech charakterystycznych, np. nadmiernego świecenia się. Chociaż wydaje się to nieco szalone przy obecnej modzie na maksymalny błysk na buzi.

Jak pielęgnować przetłuszczającą się skórę twarzy?

Świadoma pielęgnacja nie polega jedynie na posiadaniu i używaniu kosmetyków. Należy z nich korzystać świadomie, jednocześnie unikając popełniania błędów, które mogą niestety nasilać problemy ze skórą. Z tego względu warto znać zasady dotyczące stosowania poszczególnych produktów i ich przestrzegać. Bardzo ciekawym pomysłem jest korzystanie z już skomponowanych pod konkretny typ skóry zestawów, np. kuracji dla cery tłustej oraz kosmetyków na nadmiar sebum do cery tłustej i trądzikowej.

Wskazówki dotyczące pielęgnacji skóry tłustej: 

  1. Bardzo delikatnie oczyszczaj używając kosmetyków przeznaczonych do skóry tłustej. Nie myj buzi częściej niż 2 razy dziennie, rano stosuj mniej kosmetyków. Do mycia nie używaj gorącej wody, wysoka temperatura to sygnał dla gruczołów łojowych, aby wyprodukować dla skóry ochronne sebum. Po umyciu buzi bardzo delikatnie osuszaj ją ręcznikiem, koniecznie takim, którym wycierasz tylko twarz.
  2. Nie używaj do mycia żadnych akcesoriów. Nawet najdelikatniejsza szczoteczka czy gąbeczka konjac robią podczas mycia peeling, co na co dzień jest zbrodnią dla skóry. W wyniku codziennego, intensywnego zdzierania z niej warstwy hydrolipidowej dochodzi do odwodnienia, a także naruszenia mikrobiomu skóry, czego konsekwencjami są wypryski, zaskórniki, podrażnienia oraz trądzik. Polecamy serum z prebiotykami do skóry problematycznej.
  3. Intensywnie nawilżaj, stosując lekkie formuły kremów bogatych w składniki typu: mocznik, aloes, kwas hialuronowy, kwas mlekowy, gliceryna, kwas mlekowy, kwas hialuronowy, d-pantenol, alantoina, sorbitol, mleczan sodu oraz biofermenty. Wbrew niestety ciągle powszechnym przekonaniom, że skóra tłusta tego nie wymaga, nawilżaj ją skrupulatnie i dbaj o to, aby nie dopuszczać do jej odwodnienia. To strategiczny punkt na drodze do regulacji pracy gruczołów łojowych.
  4. Tonizuj, czyli przywracaj kwaśne pH po kontakcie z wodą, np. tonikiem rozświetlającym z kwasem glikolowym 5%. W pielęgnacji skóry tłustej bardzo ważne jest utrzymanie na niej fizjologicznego pH. Można to zrobić używając kosmetyków o pH w granicach 4,6-5,7. Kwaśne środowisko skóra zawdzięcza temu, że produkuje pot. Dzięki takiemu środowisku jest wyposażona w naturalną tarczę ochronną. Wydzielane w nadmiarze przez skórę tłustą sebum jest przysmakiem dla bakterii, ale gdy te żyjące na skórze mają się dobrze, właśnie dzięki odpowiedniemu pH, wówczas produkują kwasy tłuszczowe bardzo nielubiane przez różnego typu patogeny i drobnoustroje. Kosmetyki o zbyt wysokim pH, czyli zasadowym, np. mydła, powodują w skórze odwodnienie, z kolei za kwaśne, np. hydrolaty, rozregulowują pracę gruczołów łojowych i wzmagają wydzielanie sebum.
  5. Zawsze używaj kosmetyku z SPF – niezależnie od pogody. Ochrona przeciwsłoneczna to podstawa w przypadku każdego typu skóry. 
  6. Czytaj etykiety kosmetyków i unikaj tych, które mają nadmiar konserwantów oraz posiadają wysoko w składzie alkohol etylowy a przez to mocno wysuszają i pobudzają gruczoły łojowe do wzmożonej pracy. Peelingi stosuj maksymalnie 2 razy w tygodniu i wybieraj te, które nie są mechaniczne, np. naturalny peeling enzymatyczny.
  7. Kuracje z użyciem kwasów są dobrze tolerowane przez skórę tłustą, ale nie należy ich robić tygodniami bez żadnych przerw. Zawsze należy przestrzegać zaleceń producenta. 
  8. Raz w tygodniu rób odżywczą maskę lub maseczkę, np. 5-minutową oczyszczającą maseczkę do twarzy z glicyną. Skóra tłusta potrzebuje regeneracji, głębokiego nawilżania i odżywczych składników. To wszystko sprzyja jej ukojeniu i przywracaniu balansu, którego bardzo potrzebuje. 
  9. Uważaj z emolientami, czyli kosmetykami o formułach natłuszczających. Twoja skóra sama się natłuszcza, w związku z tym dostarczanie jej dodatkowego lipidu może niepotrzebnie ją obciążać i zapychać.
  10. Skóra tłusta źle reaguje na substancje komedogenne, czyli zaskórnikotwórcze – takie, które blokują ujścia gruczołów łojowych i przyczyniają się do powstawania zmian skórnych o charakterze zapalnym (zaskórników, trądziku). W związku z tym unikaj produktów, które mają je wysoko w składzie. Do najpopularniejszych składników „zapychających” pory należą: olej kokosowy i masło kokosowe, algina, alkohol cetylowy, ekstrakt z alg, karagen, lanolina oraz kwasy tłuszczowe. 

Skóry tłustej nie da się zamienić na inną, dlatego warto ją pokochać i uważnie się jej przyglądać, aby dobrze poznać wszystkie jej potrzeby pielęgnacyjne.

Leave a Reply