
Skóra mieszana to połączenie skóry tłustej i normalnej. Tłuste akcenty przeważnie lokują się w strefie T. Właściwie dobrana pielęgnacja i zdrowy tryb życia to dobry kurs w kierunku ukojenia i normalizacji mieszanej skóry. Nie możesz się jej pozbyć, ani zamienić jej na inną, ale z pewnością możesz nauczyć się ją akceptować i dokładnie poznać jej potrzeby.
Z tego artykułu dowiesz się:
- jakie są cechy charakterystyczne skóry mieszanej,
- co jej szkodzi,
- jak się troszczyć o skórę mieszaną,
- jakie są różnice pomiędzy skórą mieszaną i tłustą.
Co to jest skóra mieszana?
Skóra mieszana jest jednym z najczęściej spotykanych typów, a zarazem jednym z przysparzających najwięcej problemów. To połączenie skóry tłustej oraz skóry normalnej lub suchej. Skóra tłusta może obejmować obszar w strefie T (nos, czoło, broda) lub w strefie U (broda, policzki). Taka sytuacja to pewnego rodzaju wyzwanie pielęgnacyjne. Kosmetyki trzeba dobrać tak, aby znormalizować pracę gruczołów łojowych, ukoić ewentualne stany zapalne, usunąć martwy, zrogowaciały naskórek, nawilżyć oraz odżywić, a często także zregenerować, łagodząc przesuszenia.
Czego nie robić przy skórze mieszanej?
Nie traktuj tłustych partii swojej twarzy zbyt ostro, nie przesadzaj ze złuszczaniem i matowieniem, nie używaj kosmetyków zawierających alkohol etylowy, nie myj buzi częściej niż 2 razy na dobę. Nie stosuj produktów przeznaczonych do skóry tłustej na całą twarz, szczególnie, gdy poza strefą T masz skórę suchą. Lepsze będą kosmetyki do skóry mieszanej. Jeśli wiesz dokładnie, w których miejscach Twoja skóra się przetłuszcza, możesz spróbować stosowania różnych preparatów na różne miejsca.
Jak dbać o skórę mieszaną?
Na szczęście do pielęgnacji skóry mieszanej nie trzeba używać kosmetyków z podziałem na skórę tłustą i normalną lub suchą. Można wybrać doskonale skomponowany Miya set: skóra normalna i mieszana lub zestaw do kuracji dla skóry mieszanej. To z pewnością będzie stanowić duże ułatwienie. Nie brakuje jednak opinii, że strefę T lub U powinno się traktować inaczej niż pozostałą część twarzy. Wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji i potrzeb skóry, więc najlepiej obserwować, jak reaguje ona na poszczególne składniki aktywne oraz etapy pielęgnacji.
Każda pielęgnacja skóry, bez względu na jej typ, musi się składać z następujących etapów:
- Delikatne mycie buzi rano i wieczorem. Oczyszczanie wieczorne powinno się składać z co najmniej dwóch etapów, np. stosowania mleczka do demakijażu i pielęgnującego żelu do mycia i oczyszczania. Jeżeli się nie malujesz, z pewnością stosujesz krem z SPF – aby go zmyć, nie wystarczy tylko lekki żel i najlepiej usuwać go ze skóry w dwóch etapach. Jeżeli do oczyszczania twarzy stosujesz płyn micelarny, pamiętaj o tym, że trzeba go ze skóry zmyć. Gdy tego nie zrobisz, zostawisz na buzi aktywne micele, które będą intensywnie rozpuszczać warstwę lipidową naskórka, przez co mogą szybko spowodować poważne przesuszenie skóry.
- Tonizowanie wieczorem i rano. Bardzo ważne jest, aby przywrócić skórze naturalne pH, czyli lekko kwaśne o wartościach pomiędzy 4,5 a 5,7. Za niskie pH spowoduje łojotok i podrażnienie, z kolei za wysokie przesuszy skórę. Tonik wklepuj w skórę opuszkami palców. To kosmetyk do tonizacji, a nie oczyszczania.
- Aplikowanie kremu nawilżającego oraz opcjonalnie serum. Przykładem może tu być serum z prebiotykami do skóry problematycznej na dzień i na noc. Na noc można też posmarować twarz kosmetykiem normalizującym wydzielanie sebum lub intensywnie regenerującym.
- Ochrona przeciw UV. W tej roli sprawdzi się świetnie lekki krem BB SPF 30.
- Raz, maksymalnie dwa razy w tygodniu – złuszczanie. Idealny do tego będzie naturalny peeling enzymatyczny dla skóry mieszanej. Unikaj peelingów mechanicznych, skóra mieszana ich nie lubi.
- Raz w tygodniu stosowanie maseczki lub maski o bogatej formule nawilżającej.
Każdy z tych etapów pielęgnacji jest ważny. Dosyć strategiczne w przypadku skóry mieszanej jest odpowiednie jej nawilżenie, ponieważ szczególnie źle znosi odwodnienie. Części suche są wówczas podrażnione, a tłuste przetłuszczone. W kosmetykach do skóry mieszanej substancjami aktywnymi często są: ekstrakty z oczaru wirginijskiego, zielonej herbaty, aloes, algi, tymianek oraz kwasy.
Do mycia skóry nie używaj żadnych szczoteczek, silikonowych gąbek ani innych akcesoriów, które mogą pogłębiać problem z zaskórnikami i innymi niedoskonałościami.
Czym się różni skóra tłusta od mieszanej?
Skóra tłusta nie ma części suchych i normalnych, jej cała powierzchnia jest klasyfikowana jako tłusta. Skóra tłusta charakteryzuje się tym, że na całej powierzchni się wyświeca. Ma to miejsce najczęściej niedługo po oczyszczeniu i nałożeniu pielęgnacji. Jest skórą grubą, na której zmarszczki zaczynają pojawiać się dopiero po ukończeniu 30. roku życia. Nadmierna produkcja łoju często powoduje niestety problemy, takie jak zaskórniki i trądzik.
Skóra mieszana ma te wszystkie „dolegliwości” tylko na części twarzy w strefie T lub strefie U. Poza nimi skóra jest normalna lub sucha. W przypadku gdy jest sucha, to też poszarzała, miejscami się łuszczy, brak jej blasku, po oczyszczaniu jest ściągnięta, brak jej elastyczności. Ponadto w takim przypadku pierwsze zmarszczki zaczynają być widoczne już mniej więcej w wieku 20 lat.